Makatta Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Makatta Çatlak Nedir?

 

Makatta çatlak belirtileri hakkındaki bu yazıda öncelikle buna neden olan makat hastalığından bahsetmek gerekmektedir. Halk arasında Makat Çatlağı adıyla anılan bu hastalık tıp literatürüne Anal Fissür olarak yerleşmiştir. Basurdan sonra toplumda en çok görülen makat hastalıklarından biri olan anal fissür, tuvalet esnasında makat bölgesinin zorlanmasına ya da kabızlık sonucu kişinin dışkılama sırasında ıkınma hareketinde bulunmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Anüs çıkışında bu zorlanmalar nedeniyle çatlak şeklinde bir yara oluşur. Ardından gerçekleşen her dışkılamada ya da sonrasında kimi zaman ağrıya kimi zaman da kanamaya neden olmaktadır. Gözle görülemeyecek derecede bir yara olsa da kişiye verdiği rahatsızlık şiddetlidir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisi Hakkındaki Videoyu Görmek İçin Tıklayınız

Makatta Çatlak Belirtileri

Makatta çatlak, en sık anüsün arka ve orta hattında meydana gelir. Erken dönemde oluşan bu yırtıklar akut anal fissür ismiyle anılırken, 1 aydan uzun dönemde oluşan çatlaklar ise kronik anal fissür olarak isimlendirilir. Makat bölgesinde en çok kuyruk sokumu bölgesinde gözlemlenen bu çatlaklar 1,5 cm uzunluğunda bir yara şeklindedir. Akut anal fissür dönemindeyken hastalığın daha yüzeysel bir ağrısı vardır. Fakat 4 ve 5’inci haftanın ardından kronikleşerek daha şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Kronik anal fissür hastaları tuvalet ihtiyacını karşılamaktan korkar hale gelmektedir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Makat çatlağı ağrısı, tuvalet esnasında kişinin makatında bir yırtılma hissiyle açığa çıkar. Tuvalet sonrasında da devam eden bu şiddetli ağrı kimi zaman 3-4 saat kadar makat bölgesinde zonklama şeklinde kendini gösterebilir. Kuyruk sokumunda kaşıntı ve dışkılama sırasında kanama görülmesi de belirtileri arasındadır. Makatta kanama belirtisinin en sık karşılaşıldığı hastalık anal fissür rahatsızlığıdır. Dışkı (gaita) üzerinde ince bir çizgi şeklinde gözlenebileceği gibi temizlik esnasında tuvalet kağıdında, parlak kırmızı renkte ve birkaç damla şeklinde de görülebilir.

Hastaların neredeyse yarısında anal ülserasyon nedeniyle kuyruk sokumunda kaşıntı şikayetine rastlanmaktadır. Yırtık biçimindeki bu makat yarası, 4-5 haftadan uzun sürerek kronikleştiğinde bulunduğu bölgede hemoroid benzeri bir deri uzantısı görülebilir. Bu uzantılara bekçi meme denilmektedir. Kronik dönemde ağrılar, kaşıntılar ve kanamalarda artış gözlemlenmektedir. Dışkılama isteğinin şiddetli ağrı nedeniyle gerçekleştirilmemesi durumunda kişilerde kabızlık durumu yaşanabilir. Kabızlık sonucunda da boşaltım sistemindeki gaita sertleşir, bu kez de anüs çıkışını zorladığı için hastanın şikayetlerinde artış gözlemlenir.

Anal Fissür Hakkında Daha Detaylı Bilgi Edinmek İçin Tıklayınız

Anal Fissür Neden Oluşur?

Kabızlık ya da ishale dayalı makat bölgesinde meydana gelen travmalar, kadınlarda doğum, crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları, makat çatlağı oluşumunda ve ilerlemesinde etkili olan faktörlerdir. Hastaların hatırı sayılır bir kısmında uzun süren kabızlık sonrası makat bölgesinin zorlanması durumu anal fissüre neden olmuştur. Doğum esnasında makat basıncında ıkınmaya bağlı gerçekleşen artış da çatlak oluşumuna neden olabilmektedir. Kadın, erkek her cinsiyette karşılaşılabilen bu makat hastalığında belli bir yaş ortalaması da yoktur. Her yaştan insanda ortaya çıkabilen bir makat hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Makatta Çatlak Belirtileri Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle hastalığın hangi aşamada olduğunun tespit edilmesi için Proktoloji alanında uzman bir doktor tarafından tanısı gerçekleştirilmelidir. Tedavisinde kabızlık ve ishal durumlarından kaçınmak oldukça önemlidir. Tanısı koyulmuş olan makat çatlağı hastalığının erken döneminde doktor önerisiyle ilaç tedavilerinin başarı şansı bulunmaktadır. Fakat kronikleşmiş anal fissürlere mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

Bölgede yaşanmış olan travmaya bir yenisini daha eklememek için anal fissür hastaları ameliyatsız müdahale yöntemlerini tercih etmeye yönelmişlerdir. Aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olma imkanı sunan ameliyatsız lazer yöntemi sayesinde kısa sürede anal fissür hastalığı bir sorun olmaktan çıkıyor. Derin ve kronikleşmiş çatlakların tedavisinde de kullanılabilen lazer yöntemi yatış gerektirmiyor, işlem sırasında narkoz, kesi-dikiş gibi uygulamaların kullanılmasına gerek duyulmuyor. Tedavi sonrasında doktorunuzun önereceği ilaç ve krem gibi tıbbi materyaller ile iyileşme süresinin kısalması sağlanırken hızlıca sosyal yaşantınıza geri dönmeniz amaçlanmaktadır.

Leave a reply