Makatta Kanama Neden Olur?

Makatta kanama şikâyeti, makat ve bağırsak hastalıklarında görülen en mühim ve kesinlikle dikkate alınması ihtiyaç duyulan belirtiler arasındadır. Makat kanaması hazım sistemi kanamalarının %20 ile %30 unu oluşturur. Makattan gelen kanamalar sızıntıya benzer biçimde ya da aktif yoğun kanama gibi olabilir. Bazı durumlarda ise sadece tuvalet kâğıdına bulaşan hafifçe kanamalardır. Makatta kanama şikâyeti bayanlarda daha sık görülür. Çünkü divertikülit ve anjiodisplazi hastalıkları hanımlarda daha sık rastlanır. Bu rahatsızlıklar makat kanamasını tetikler.

Kalın bağırsağın anüse yakın olan sol tarafında meydana gelen kanamalar, parlak kırmızı ve açık renkte olur. Kalın bağırsağın sağ tarafından kaynaklanan kanamalar ise koyu kırmızı-bordo renk arasındadır ve genel anlamda kansızlık ile alemet gösterirler. Melena denilen siyah renkli kanamalar ise mide ve onikiparmak bağırsağından kaynaklanır. İhmal edilen makat kanamaları hastada kansızlık sebebiyle halsizlik, soluk darlığı, bitkinlik, depresyona benzer biçiminde belirtiler gösterebilirler.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Ayrıca mahrem bir konu olduğu için hasta utanma duygusuyla hekime gitmeden kulaktan dolma bilgilerle kendine tedavi uygulamayı düşünebilir. Makat kanaması birçok ciddi hastalığın belirtisi olduğu için kendi kendine tedavi yöntemleri denemek çok yanlıştır. Bu durum kanamaya bağlı altta yatan ciddi rahatsızlıkların ilerlemesine yol açar. Erken teşhiste tedavi edilebilecek birçok hastalık bu yanlış davranış sebebiyle ilerleyerek tedavisi çok zor ya da imkânsız bir seviyeye gelebilir.

Şiddetli olan makat kanamalarında 65 yaş üstü kişiler ciddi risk altındadır. Hasta yoğun kanama nedeniyle şoka girebilir hatta yaşamını dahi yitirebilir.

Hemoroide Bağlı Makat Kanamaları

50 yaşın altındaki kişilerde en yaygın görülen kanama nedeni basurdur. Hemoroid kabızlık, ishal yanlış beslenme, gebelik vb. durumların rektum ve makat arasındaki venöz oluşumların tahribatıyla gerçekleşir. Zamanla deformasyona uğramış olan hemoroidal damarlar makatta dışarı çıkarak hemoroid (basur) dediğimiz şişlikleri meydana getirir. Bu şişlikler sıklıkla zorlanmaya bağlı makatta kanamaya sebep olabilirler.

Anal Fissüre Bağlı Makat Kanamaları

Anal fissür şikâyeti makat bölgesiyle anal kanalda bulunan dişli çizgi arasında oluşan milimetrik yırtılmalardır. Küçük çizik gibi başlayarak zamanla çeşitli zorlanmalara bağlı(kabızlık, ishal, ters ilişki vb.) minik olan çizik hattı derinleşerek makatta aleni yara şekline gelir. Bu oluşuma anal fissür denir. Anal fissür kanamaları aleni kırmızı ve parlak olup fissürün şiddetine bakılırsa sızıntı veya damlaya benzer biçimde kanama olarak da kendini gösterebilir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

İltihabi Bağırsak Hastalıklarına Bağlı Makatta Kanama

Ülseratif kolit, crohn benzeri iltihabi bağırsak hastalıkları da Rektal kanamaya sebep olabilirler. Bağırsak hastalıkları bağırsağın emek harcama düzenini ve mukozasını ciddi manada etkileyerek bağırsakta tahribata yol açar. Bu hastalıklar özellikle aktif dönemlerde Rektal kanamaya sebep olurlar. Makat kanamaları her vakit hemoroid, anal fissür şeklinde çözümü rahat sebeplere bağlı olmaz. Bu yüzden her kanama dikkatsizlik edilmemeli ve mutlaka önlem alınmalıdır. Özellikle 50 yaşın üzerindeki hastalarda makatta kanama şikâyeti bağırsak kanserine bağlıdır. Bağırsak kanserinde kanama sık aralıklarla parlak kırmızı kanamalarla başlar. Daha sonrasında bağırsak düzenindeki değişiklik, uzun süren kabızlık dönemleri, dışkılamada tam boşalamama hissi, yaygın karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve süratli kilogram kaybı benzeri belirtilerle devam eder. Bağırsak kanserine bağlı kanamalarda ender de olsa melena denilen siyah renkli kanamalar da görülebilir.

Bunların Dışında Makatta Kanamaya Sebep Olan Diğer Hastalıklar;

  • Divertikülit Bağırsak polipleri
  • Rektum-makat kanseri
  • Anjiodisplazi
  • Perianal fistül
  • Bağırsakta lipom
  • Cinsel yolla bulaşan makat rahatsızlıkları
  • Kan sulandırıcı ilaçlara bağlı kanamalar
  • Damar rahatsızlıklarına bağlı kanamalar
  • İskemik kolit ve ışınım koliti kanamaları benzer biçimde sıralanabilir.

Makat Kanaması Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Makatta kanama şikâyeti olan hastaya tanı koyabilmek için hekim tarafından muhtelif tetkikler istenebilir. Hekimin muayene esnasında edindiği bulgular isteyeceği tetkikleri belirler. Bazen ancak elle muayene yetebilirken, bazen de endoskopik görüntüleme, MRG veya BT istenebilir. Çeşitli olaylarda tanıyı kesinleştirmek için biyopsiler alınabilir. Tanı koyma işlemi hasta için zor bir süreç haline gelebilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi makat kanamaları her vakit masum değildir. Bağırsak kanseri, makat-rektum kanseri benzer biçimde ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Erken teşhis tedavi aşamasında hastaya büyük avantaj sağlamış olduğu için, hasta tanı koyma sürecinde sabırlı davranmalı ve hekimine güvenmelidir.

Leave a reply