Makatta Kaşıntı Ve Yanma Şikayetleri

Makat Bölgenizde Kaşıntı Mı Var?

Makatta kaşıntı ve yanma birçok makat hastalığının habercisi olarak karşınıza çıkabilir. Makat bölgenizde kaşıntı gibi bir takım belirtiler var ise, bu yazımızda sizlere gereken bilgileri bulabilirsiniz.

Makat bölgesinde yer alan kaşıntıları belli yaş grubuna bağlamak yanlış bir tutum olur. Her yaş aralığında görülebilmesine rağmen 40-60 yaş aralığında daha sık yaşanır. Bu durum hastaların hayatlarını oldukça olumsuz derecede etkiler. Bilinmesi gerekir ki bu rahatsızlık erkeklerde daha sık görülmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Peki, kaşıntı neden olabilir?

Makatta kaşıntı yaşayanların %50’den fazlasının nedeni tam olarak bilinmeyen etkenlerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bilinçsizce tüketilen gıdalar da makatta yaşanabilecek olan şikayetleri karşımıza çıkarabilir. Komşu ile yapılan sohbet arasında fazla içilen çay…. Kahvenin yanında iyi giden çikolata… Kısırın daha lezzetli olmasını sağlayan aşırı baharat tüketimi gibi dikkat etmediğimiz birçok neden kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Makat çevresinde yaşanılan kaşıntının en sık rastlanılan nedenlerinden biri mantar enfeksiyonunun oluşmasıdır. Ayrıca kıl kurdu, herpes, frengi, çeşitli bağırsak parazitleri, klamidya, birçok vücut mantarları gibi bir takım hastalıklar da kaşıntının nedenleri arasında yer alır.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Tek bir nedene bağlı olmadan da makatta kaşıntı ve yanma yaşanabilir. Altta yatan hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilir. Şeker hastalığı, çölyak, A,B ve D vitamin eksikliği gibi hastalıklar da kaşıntı sebebi olarak görülebilir. Tabi bazı deri hastalıklarını da buna ilave etmeyi unutmamak gerekir.

Makatta Kaşıntı Ve Yanma Hissi

Makattaki kaşıntı ve yanma hissi birçok kişi tarafından sıklıkla yaşanılan fakat çekinildiği için söylenmeyip saklanılan bir durumdur. Makattaki yanma birçok makat hastalığından kaynaklanıyor olsa da çoğu zaman kaşıntı, ağrı ve batma eşlik ederek ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla bir veya birkaç şikayeti beraberinde getiren belirtiler ile başvuru yapmaktadırlar.

Makattaki çatlağın (anal fissür) oluşması, anüsten çıkan dışkının nemli doku üzerinden ilerlemesi ile yırtık veya yara oluşturması sonucunda ortaya çıkar. Böylelikle bölgede yanma, ağrı, kaşıntı ve hatta kan gelmesine bile yol açabilir. Sıklıkla kabızlığa bağlı olarak gelişen sert ve büyük dışkı çıkışı makatta oluşan çatlağa zemin hazırlar. Uzun süreli ishal durumları, doğum sürecinde yaşanılan ıkınma gibi nedenler makat bölgesinde çatlak oluşturarak, makatta kaşıntı ve yanma hissine yol açabilen kaynaklar arasına girer.

Hemoroid (basur), toplumca yaygın olarak görülen makat ve etrafındaki şişkinliklerin nedenidir. Bu şişliklerin farklı sebepleri olsa da sıklıkla toplardamar genişlemesinden kaynaklanarak ortaya çıkar. Bu makat rahatsızlığı da yine bölgede yanma, kaşıntı, şişme ve şiddetli ağrıları beraberinde getirmektedir.

Acı ve bol baharat sevenlerin en çok karşılaştıkları rahatsızlıklar arasında yer alır. Çünkü bağırsak hareketlerini etkileyen acı ve baharat tüketimi makat bölgesini tahriş eder. Sindirim sisteminin hızlı çalışması ve sürekliliği yine makata yapılan baskının etkisi ile bölgede tahribat yaşanarak bu gibi belirtiler ortaya çıkar.

Acı tüketmeyi seven kişilerin sıklıkla şikayetleri arasında yer alır bağırsak hareketliliği… Elbette ki baharat denilince akla ilk gelen kırmızı acı biber gelmektedir, yemesi güzel olsa da bağırsak hareketliliği için dikkat etmeniz gerekir. Acı ve baharat tüketimi bu nedenle mukozanın kızarmasına yol açarak hastada belirtilen şikayetleri doğurabilir.

Anal Fissür Belirtileri Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Makatta kaşıntı ve yanma hissinin diğer nedenleri?

–  Dışkı kaçırma,

–  Mide üşütmesi,

–  İnflamutuar bağırsak hastalıkları,

–  Gıda alerjileri,

–  Kolon ve anüs kanseri,

–  Genital siğil,

–  Anal bölge travmaları gibi nedenler sıralanabilir.

Temizliğinizden hiçbir şüphemiz yok!

Fakat makat bölgesinin temizliğine biraz daha özen göstermelisiniz. Makat bölgesi sinir uçlarının yoğunluğundan kaynaklı olarak hassas bir yapıya sahiptir. Tuvalet sonrası makata yapılan temizliğin yetersiz kalması, kalan dışkının zamanla makat bölgesini tahriş etmesine yol açar. Bölgenin tahrişi sonucunda makattaki kaşıntı ve yanma hissi belirginleşerek beraberinde, kanamayı da getirir.

Tabi burada şunu da söylemeden geçmemek gerek ki, aşırı derecede bölgenin temizliğinin yapılması da yine bölgeye zarar verebilir. Çünkü kullanılan kimyasal ürünler makat bölgesinde yer alan, sizi dış bakterilere karşı koruyan doğal florada değişiklik yaratabilir. Örneğin sabun, şampuan, genital temizlik ürünlerini kullanmakta makatta tahrişe yol açabilir. Sadece kaşıntı ve yanmaya değil alerjik reaksiyonlara da zemin hazırlayabilir.

O halde yapmamız gereken makat bölge temizliği için öncelikle sadece suyun kullanımının yeterli geldiğini bilmekten geçer. Aşırı zedeleme yapmadan, ufak dokunuşlar ile bölgeyi temizlemek gerekir. Sonrasında ise makat ve etrafının ıslak kalmadığının emin olunmasından geçer. Islak ve nemli kalan her bölgede bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir.

Makatta kaşıntı ve yanma için mutlaka bir doktora gidilmelidir. Ciddi hastalıkların belirtisi olabildiği için makattaki rahatsızlıkların ihmale gelmemesi gerekir. 1 haftadan uzun süre gelen şikayetlerin değişmemesi durumunda mutlaka alanında uzman olan ve güvendiğiniz bir Proktoloji Doktoruna danışmak gerekir. Lakin sonrasında kötü sonuçlar doğabilir.

Ameliyatsız, Makatta Oluşan Hastalıkların Tedavisi

Artık makatta yaşanılan tüm hastalıklardan kurtulmak çok kolay. Lazer Yöntemi ile Ameliyatsız şekilde gün içerisinde uygulanan tedavi ile makat bölgesinde yaşamış olduğunuz kaşıntı, yanma, kanama gibi bir çok şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Günümüz teknolojisinin tıp alanında geliştirmiş olduğu lazerle hemoroid tedavisi, size oldukça rahatlık sağlayacaktır. Tedavide konfor ve rahatlık için Ameliyatsız, yatış gerektirmeden uygulanan lazer yöntemini düşünmelisiniz.

Leave a reply