Oturma Banyosu, Batikonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Makat Hastalıklarında Oturma Banyosu

Makat bölgesinde oluşan hastalıkların birçoğunda tedavi sonrasında bölgeyi rahatlatmak amacıyla hekim onayı ile oturma banyosu uygulaması önerilmektedir. Hastalar arasında “batikonlu su” olarak da bilinen oturma banyosu uygulamasının nasıl hazırlandığı ise merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hemoroid, anal fissür, anal fistül gibi makat bölgesi rahatsızlıklarında bölgede oluşabilecek ağrıların ve şişliklerin hafifletilmesi için yapılması önerilen bu uygulamanın detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Lazerle Hemoroid Tedavisi Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız.

Batikonlu Su Neden Uygulanır?

Makat hastalıklarında, bölgede yaşanabilecek olan şikayetlerin önüne geçebilmek, hastalığın alevlenmesi ya da atak döneminde görülebilecek ağrıları hafif bir şekilde atlatabilmek ve geçirilen tedavi sonrası sürecin daha rahat ilerlemesini sağlamak için oturma banyosu uygulanmaktadır. Makat bölgesinin insan vücudunda önemli bir işleve sahip olması nedeniyle bu bölgede yaşanan rahatsızlıklar kişilerin günlük yaşantılarını sekteye uğratabilmektedir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi ve sindirim-boşaltım sistemlerinin sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için bu bölgede yaşanabilecek olumsuzlukların en aza indirgenmesi gerekir. Bölgede meydana gelebilecek ağrı veya yanma hissi gibi durumlar, kişinin tuvalet ihtiyacını ertelemesine neden olabilmektedir. Bu ertelemeye bağlı olarak görülebilecek kabızlık gibi komplikasyonlar ise hastanın iyileşme sürecini daha da zor hale getirebilir, iyileşme sürecini uzatabilir.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Hastaya Sunmuş Olduğu Avantajlar İçin Tıklayınız.

Herhangi bir tedavi işlemi uygulanmadan önce yapılan oturma banyolarının hastalığı iyileştirdiği düşünülmemelidir. Yalnızca uygulanan tedaviye ek olarak verilen bu uygulama, işlem görmüş olan bölgenin rahatlaması ve iyileşme sürecini hızlandırması için yapılmalıdır. Uzman bir hekimin onayı olmadan gerçekleştirilen oturma banyosu, eğer herhangi bir tedavi gerçekleşmemişse, kişiye sadece anlık bir rahatlama sağlayacak ve kısa bir süre sonra hastanın şikayetleri kaldığı yerden devam edecektir. Bu anlık rahatlama ile iyileştiğini düşünen hastanın, asıl tedaviyi ertelemesi ise var olan makat hastalığının ileri seviyelere geçmesine ve hastanın şikayetlerinde artış görülmesine neden olabilir.

Makat bölgesinde ortaya çıkan hemoroid, fissür, fistül gibi hastalıklar günlük yaşam rutinlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle tuvalet ihtiyacının giderilmesi esnasında ıkınmaya bağlı olarak bölgede gelişen anal spazmların varlığı şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bu anal kasılmaları hafifletebilmenin yollarından biri oturma banyosu uygulamasıdır. Makat bölgesindeki kasların gevşemesini sağlayan bu uygulamanın, her dışkılama sonrasında yaklaşık 4 kere gerçekleştirilmesi önerilir. Elbette en doğru uygulama sıklığına ve şekline tedaviyi gerçekleştiren uzman hekim karar verecektir. Batikonlu su uygulaması, bölgedeki kasları rahatlatmanın dışında sürekli gaita (dışkı) ile temas eden makat bölgesinin hijyenini sağlama noktasında da yararlı olmaktadır.

Oturma Banyosu Nedir?

Oturma banyosunun, makat hastalıklarından (hemoroid, anal fissür, anal fistül, kıl dönmesi) ameliyatlı veya ameliyatsız olarak tedavi görmüş olan kişiler için pansuman niteliği taşıdığı söylenebilir. İçeriğinde yer alan batikon bölgenin steril kalmasını sağlayabilen ve aynı zamanda ağrıyı hafifletebilen en ideal yoldur. Termosfinkterik reflekslere sahip, yani kendiliğinden çalışan makat bölgesi kaslarının, ılık su ile temas etmesi bu kasların gevşemelerini sağlamakta ve sonucunda da tedavi sonrası yaşanabilecek olan ağrıları hafifletmektedir. Bölgedeki cilt yüzeyinde meydana gelmiş olan tahrişlerin ve çatlakların da zaman içerisinde iyileşmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Makat bölgesi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış olan Proktoloji doktorlarının önereceği şekilde oturma banyosu uygulamak; tedavi sonrası iyileşme sürecini de olumlu yönde etkilemektedir.

Makat Hastalıklarında Oturma Banyosu Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Nasıl Hazırlanır?

Oturma banyosu hazırlığında su sıcaklığı önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Genel bir kanı olarak sıcak suyun kasları rahatlatıp iyi geldiği düşünülse de makat bölgesi hastalıkları için bu durum geçerli değildir. Çok sıcak su ile yapılacak olan bu uygulama, makatta ödem oluşmasına ve bunun sonucunda şikayetlerin artış göstermesine sebep olabilir. Aynı şekilde çok soğuk su ile yapılan batikonlu su da makat kaslarındaki spazmın artmasına neden olacağından tercih edilmemelidir. Su ısısının doğru şekilde ayarlanması önem taşımaktadır. Ilığa yakın soğuk su olarak tanımlayabileceğimiz bu doğru su sıcaklığı, dirseği yakmayan bir sıcaklık olmalıdır.

Hazırlanışı: Temiz bir leğen içerisine 2-3 litre kadar, ılığa yakın soğuk su konulur. Ardından bu suyun içine de 2 kapağa yakın batikon ilave edilir. Sonrasında yaklaşık 5-10 dakika süreyle makatın batikonlu su ile temas etmesi sağlanmalıdır. Oturma işlemi sırasında kalçayı ayırma hareketinden kaçınılmalı ve sonrasında bölgenin ıslak bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Bölgenin kurulanması için yumuşak dokulu bir peçete ya da bez kullanılmalıdır. Sert bir peçete, bölgede sürtünme etkisine neden olacağından tahrişe yola açabilmektedir. Kontrollü bir şekilde kurulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Batikon, antiseptik özelliğe sahip bir çözelti olduğu için bölgedeki yara halinde bulunan dokulara temas etmesi, tedavi edilmiş bölgenin hijyeni açısından kişiye fayda sağlamaktadır. Fakat her oturma banyosunda batikonlu su kullanılmayabilir, bu noktada doktorunuzun vereceği direktiflere uymanız önemlidir.

Makat bölgesi hastalıklarında kişinin evde, herhangi bir doktor tavsiyesi olmadan kendi kendine uygulayacağı ve sonucunda iyileşme sağlayan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Aşırı hassas olan makat bölgesinde gelişen tüm şikayetler için öncelikli olarak bir Proktoloji doktoruna muayene olunmalı ve ardından doktorun önerdiği şekilde oturma banyosu yapılmalıdır.

Leave a reply