Perianal Fistül Ameliyatı Olanlar Ve Ameliyat Sonrası

Perianal Fistül Nedir?

Perianal fistül ya da kısaca anal fistül, makat bölgesinde bir takım farklı sebeplerle oluşum gösteren bir makat hastalığıdır. Apse enfeksiyonun vücuttan dışarı atılması için bağırsakla makatın cilt dokusuna yakın bir konumunda, normalde olmaması gereken bir tünelin oluşum göstermesidir.

Bölgede bir sebeple oluşum gösteren iltihabi akıntı, makatta oluşan fistül, yani bağlantı yolu ile vücuttan dışarı atılır. Fakat bu istenmeyen tünel, kişiye hem dışkılama sırasında hem de sonrasında çok ciddi ağrı ve acılar yaşatabilmektedir. Aynı zamanda bölgede oluşan apse sebebiyle hastalar; şişkinlik hissinden şikayetçidirler. Akıntı etkisiyle sürekli oluşan ıslaklık ve buna bağlı olarak kaşıntıdan da büyük rahatsızlık duyarlar. Bu sebeple hastalar, kendilerinde bulunan perianal fistül için bir an önce çözüm yolu bulmak isterler.

AYAKTAN, YATIŞ GEREKTİRMEYEN Fistül Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin TIKLAYIN

Perianal Fistül Ameliyatı Olanlar

Perianal fistülün ya da başka bir deyişle makat apsesinin günümüzde birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında hem klasik cerrahi ameliyat tedavisi hem de ameliyatsız tedaviler mevcuttur. Hastada oluşan perianal fistülün çeşidine göre, proktoloji uzmanı olan hekim, hastayı gerçekleştirilebilecek tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirmesi doğrultusunda, hasta-hekim iş birliği ile tedavi süreci başlatılabilir.

Perianal fistül rahatsızlığına sahip olan kişiler çoğunlukla “ameliyat” kelimesinin tüyleri adeta diken diken eden ürkütücü etkisinden muzdariptir. Aynı zamanda ameliyat sonrası gelişebilecek bir takım problemlerden çekinebiliyorlar. Hastaları bu düşüncelerle birlikte bir de kendilerinde oluşan fistülün makat bölgesinde konumlanmış olması rahatsız etmektedir. Çoğunlukla bazı çekincelerden kaynaklı olarak çektikleri ağrı ve acılara rağmen bir doktora danışma fikrini sürekli erteledikleri ya da yok saydıkları bilinmektedir.

AMELİYATSIZ Lazerle Fistül Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Hastalar, ameliyatlı ya da ameliyatsız olması fark etmeksizin, hem tedavi öncesi hem de sonrası aşamalarını düşünüp perianal fistüllerinden kurtulma konusunda sürekli kararsızlık ve çekinceler yaşarlar. Ne yazık ki bu süreci uzatarak anal fistüllerinin kendilerine verdiği ağrı ve acıları arttırmalarına sebep olabilirler. Gerçekleşmesi gereken tedavi sürecini de daha zor ve yıpratıcı bir yola doğru sürükleyebiliyorlar. Tedavi sürecini ertelemenin oluşturabileceği sonuçlardan biri olarak; basit fistül diye tanımladığımız bir perianal fistül çeşidinin, kalın bağırsağın etrafını neredeyse saran bir fistül çeşidine dönüşmesine neden olabilirler. Klasik cerrahi yöntemle yapılan ameliyatlı tedavisinde “sfinkter” adı verilen ve dışkıyı tutmayı sağlayan makattaki kasların zarar görme ihtimali oldukça yükselebiliyor.

Tedavi edilmeyen perianal fistül, sadece tedaviyi zorlaştırmakla kalmıyor. İlerleyen süreçte, bu istenmeyen kanaldan akmakta olan iltihaplı sıvı sebebiyle makatta mantar gelişmesine de neden oluyor. Hatta yaklaşık 10 yıl süre ile tedavi edilmeyen anal fistül kişide kansere de sebep olabiliyor.

Perianal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Hastalığı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre perianal fistül rahatsızlığı her yıl 50 ile 100 bin arasında vaka oluşturabiliyor. Oluşma sebebi kesin olarak belirlenemeyen perianal fistül rahatsızlığının klasik cerrahi yöntemle yapılan tedavisinden sonra hastaların dikkat etmeleri gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan biri ilk olarak hastaların gerçekleşen işlemden sonra doktorunun söylediklerine harfiyen uyması ve doktorunun vermiş olduğu kullanması gereken ilaçları ihmal etmemesidir. Bununla birlikte hastanın, klasik cerrahi yöntemle yapılmış ameliyatlı işlemden sonra düzenli olarak gitmesi gereken ve bazen can yakıcı olabilen pansuman işlemlerini ihmal etmemesi gerekmektedir.

Perianal fistül tedavi yöntemlerinde günümüzde sadece klasik cerrahi yöntem ile uygulanan işlemler bulunmuyor. Artık hastaların çoğu hem çabuk iyileşip sosyal yaşantılarına hızlı bir şekilde dönebilmek için hem de makat kaslarının yapılan işlem sonrasında zarar görmemesi için ameliyatsız lazer uygulamalarını tercih edebiliyorlar.

Uygulanan lazerli tedavi ile hasta, 5 dakika gibi kısa bir süre zarfında, lokal anestezi ile klasik cerrahi yöntemle yapılan ameliyata kıyasla oldukça pratik bir işlemle fistül rahatsızlığından kurtulmuş olabiliyor.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Klasik cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyattan sonra, perianal fistül ameliyatı olan kişilerde ameliyattan sonraki takip eden 4 ile 6 hafta arasında özellikle makat bölgesinde bir miktar iyileşme gözlenene kadar, sarı renkli ve koyu kıvamlı bir akıntı gelebilir. Lakin burada önemli ve üzerinde durulması gereken nokta bu akıntının 6 haftayı geçmesinin bir sorun teşkil ettiği ve böyle bir durumda hemen doktorun bilgilendirilmesi gerektiğidir.

Lazer yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatsız tedavilerden sonra ise hastalar, klasik cerrahi yöntemle tedavi olan hastalara nazaran daha konforlu bir iyileşme süreci geçirebiliyorlar. Özellikle makat kaslarının zarar görme ihtimali yok denecek kadar az olan bu yöntemle hastalar hem işlem öncesi hem de sonrası psikolojik ve fizyolojik olarak daha rahat ve sakin kalabiliyorlar. Bununla birlikte lazerli tedavi işlemi sonrası uzun soluklu ve ağrılı bir pansuman sürecine çoğunlukla gerek kalmıyor. Hastalar 1 hafta veya 10 gün aralığında pansuman işlemlerini doktora gerek kalmadan kendileri bile tamamlayabiliyorlar.

Ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemler fark etmeksizin her hastanın gördüğü tedavi işleminden sonra dikkat edip uygulaması gereken şeyler vardır. Perianal fistül tedavisinden sonra bunlardan biri, iyileşme sürecinde makat bölgesini zorlamaktan mümkün mertebe kaçınmaktır. Bunun için kabız ya da ishal olmamaya özen göstermek ve hem tuvalet hem de beslenme düzenini oluşturmaktır.

Gerçekleşen tedavi işleminden sonra hastalar, bundan sonra günlük yaşantılarının bir kuralı olarak bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Lifli gıdalar tercih etmeli ve günde 5-6 kez 5 veya 10 dakikalık süre zarfları ile ılık oturma banyoları yapmaya özen göstermelidirler.

Perianal fistül tedavisinden sonra hastalar; makat bölgelerinin hijyenine dikkat etmeli, tuvalet alışkanlıklarını düzene koymalı, tuvalette 4 dakikadan fazla kalmamalı ve günlük yaşantılarında dar çamaşırlar tercih etmekten kaçınmalıdırlar. Özellikle, gerçekleşen perianal fistül tedavisinden sonra doktor kontrollerini aksatmamalı gelişebilecek her türlü soru ya da sorunda doktorlarına muhakkak başvurmalıdırlar.

Leave a reply