Popoda Kıl Dönmesi (Anüste) Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Popoda Kıl Dönmesi rahatsızlığı, genel itibariyle daha çok erkeklerde görülmektedir diye düşünülse de günümüzde birtakım sebeplerden dolayı kadınlarda da ortaya çıkmaktadır. Yaş ortalaması olarak 15-35 yaş aralığındaki kişilerde daha sık rastlanılan bu makat hastalığı, ertelenmeden tedavi edilmelidir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Cilt altındaki doku içerisine yerleşmiş olan kılların bir süre sonra vücut direnci ile karşılaşarak reaksiyon oluşturması sonucu açığa çıkan bir makat hastalığıdır. Kılların deriyi delmek suretiyle cilt dokusunun ince ve narin olduğu; kuyruk sokumu, koltuk altı, sakal bölgesi ve kasık bölgesi gibi alanlarda cilt altına yerleşmesiyle oluşum gösterir. Genellikle makat bölgesindeki kıl köklerinin iltihaplanması kıl dönmesine neden olarak karşımıza çıkarken, koltukaltı ve kasık bölgesinde de aynı şekilde varlık gösterebilir. Cilt dokusu altına yerleşmiş olan bu kıl yumağına; içi kıl dolu bir kist tanımlaması da yapılmaktadır. Bu kıl kesesinin içindeki kistin patlaması ile bölgede apse oluşumu gözlemlenir. Eğer popoda kıl dönmesine erkenden müdahale edilmezse deri altındaki apse ilerler ve kıl köklerini de içine alarak, cilt altındaki yağ dokusu boyunca yayılım gösterebilir. Tüm bu komplikasyonların neticesinde kişinin makat bölgesinde akıntı, şişlik, ağrı ve hatta kanama gibi şikayetler görülebilir.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl Dönmesi neden olur sorusunun cevabı birden çok faktöre bağlı olarak gelişebilmesidir. Mekanik bir hadise olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık, kılın cilt dokusunu delmesi ve cilt altına yerleşmesi sonucu açığa çıkar. Bu durumu kolaylaştıran etkenler arasında genetiksel olarak kişideki kıl yoğunluğunun fazla oluşu başta gelmektedir. Fakat günümüz modası gereği giyilen dar pantolonlar gibi bölgedeki sürtünmeyi kolaylaştıran etkenler de hastalığın ortaya çıkışına zemin hazırlayabilmektedir. Dar kıyafetler nedeniyle cilt dokusunun tahriş olması sırttan dökülen ve kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların deri altına girişini kolaylaştıracaktır.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Kıl Dönmesi hastalığında kıl kökünün iltihaplanması ile kılın deri altına giriş yaptığı deliğin tıkanmasına neden olur. Bu nedenle dışarı çıkış yolu bulamayan apse deri altındaki yağ dokusunun içine doğru yayılım gösterir. Sonucunda ise Pilonidal Apse adını verdiğimiz kıl kökü apsesi meydana gelir. İçerisindeki kıl zaman içinde apse sayesinde deri içinde bir tünel oluşturarak ilerlemeye başlar. Hastaların yaklaşık %90’ında bu oluşan tünel makattan 5-8 cm uzaklıktadır ve yukarıya doğru büyümektedir. Kılın deri üzerinde bir giriş (sinüs) ağzı olduğu gibi oluşan bu tünel yoluyla bir de çıkış deliği bulunmaktadır. Yalnızca vücutta bulunan kıl veya tüyler değil kıyafetlerden düşen toz, tüy gibi maddeler de oluşan bu “kıl kesesi”nin içinde yer edinmiş olabilir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Kıl Dönmesi Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Gün boyu oturarak çalışan kişilerde, dar pantolon giyen kişilerde, vücutlarındaki kıl yoğunluğu fazla olan insanlarda, oturuş pozisyonu genelde geriye doğru kaykılma şeklinde olan kişilerde Kıl Dönmesinin görülme olasılığı yüksektir. Uzun süre oturmak ve dar kıyafetler giymek, makat bölgesindeki derinin tahriş olmasına ve zaten narin ve ince olan cilt dokusunun kıl dönmesi oluşumu açısından daha da savunmasız hale gelmesine neden olmaktadır. Kalça bölgesinin sıkıştırılması bölgedeki kıl birikimini kolaylaştırmakta ve buradaki aşırı terleme, hijyen eksikliği, fazla kilo problemi gibi nedenler sonucunda tahriş olan cildin alt tabakasına, burada biriken kılların girmesi gibi faktörler bu makat hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır.

Kıl Dönmesi Neden En Çok Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür

Kıl dönmesi, iki kaba et arasındaki intergluteal sulkus olarak adlandırılan olukta sıklıkla ortaya çıkar. Bu durumun nedeni bölgenin kapalı bir ortam olması, bölgedeki cilt dokusunun diğer yerlere göre daha ince oluşu ve bu nedenle kolaylıkla tahriş olduğundan sert kıllar tarafından delinebilmesidir. Ayrıca sert kuyruk kemiği tarafından baskılanan kılların bölgede daha kolay ilerlemesi de sayılabilir.

Popoda Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu bölgesinde ya da makat bölgesinin üst kısmına doğru gözlemlenen şişlik, gözle görülen veya görülemeyen boyutta ciltte oluşmuş delikler nedeniyle açığa çıkan ağrı; kıl dönmesi belirtileri arasındadır. Kişilerde çoğunlukla iç çamaşırında fark edilen sarı renkli ve kötü kokulu akıntı lekeleri ve kanama belirtilerine de rastlanmaktadır.

Günümüzde kıl dönmesi hastalığının tedavisi ameliyatsız yöntemlerden olan lazer ile gerçekleştirilmektedir. Ayaktan tedavi imkanı sunan ve yatış gerektirmeyen lazer tedavisi yönteminde hızlı ve konforlu bir müdahale süreci bulunur. Hastalar, ameliyatlarda kullanılan narkoz, kesi-dikiş gibi uygulamalar kullanılmadığı için lazer işleminin ardından evlerine yürüyerek bile dönebilmektedir.

Leave a reply