Proktoloji ve Proktoloji Doktoru

Proktoloji Nedir?

Proktoloji bölümü, tıp alanı içerisinde yer alan, makat bölgesi ve makat hastalıkları ile ilgilenen bölüme verilen isimdir. Proktoloji doktoru terimi ise bu bölüm içerisinde uzmanlaşmış Genel Cerrahları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Proktoloji bölümü, tıp literatüründe anorektal hastalıklar olarak adlandırılan Hemoroid, Anal Fissür, Anal Fistül, Kıl Dönmesi ve Genital Siğil gibi makat bölgesi rahatsızlıklarının teşhisi ve tedavisinin gerçekleştirildiği Genel Cerrahi bölümünün altında yer alan özel bir kategoridir. Hemen hemen her insanın hayatının bir bölümünde görülebilen anorektal hastalıklar, kişilerin günlük yaşantılarını oldukça olumsuz etkileyebildiğinden, mutlaka makat hastalıkları konusunda uzman hekimler tarafından tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Makat bölgesi, özel ve hassas olarak kabul edilen bir bölge olduğundan, burada açığa çıkan şikayetlerin tanı ve tedavisi oldukça zordur. Makat bölgesi, yaşamsal faaliyetleri sağlıklı bir şekilde sürdürebilme açısından kritik bir fonksiyona sahiptir. Ayrıca bu bölgede meydana gelen rahatsızlıklar, hastalara fazlasıyla ağrılı süreçler yaşatmakta ve günlük yaşantılarını zora sokmaktadır. Bu nedenle anorektal hastalıkların belirtileri ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve bu alan hakkında özel ihtisasa sahip ve bu alanda deneyim sahibi hekimler tarafından tedavi edilmelidir. Kesin ve doğru tanı için uzman hekimlerin yanı sıra özel aletlere ve özel teknolojiye de gereksinim duyulmaktadır.

Proktoloji Doktoru Ne Yapar?

Proktoloji doktoru, Genel Cerrahi alanı içinde yalnızca makat hastalıkları konusunda deneyim sahibi olan hekimleri ifade etmek için kullanılır. Makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların bölgenin hassas olması nedeniyle konusunda uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sadece makat bölgesi ve burada görülen rahatsızlıklar konusunda uzmanlaşmış ve makat hastalıklarında deneyim sahibi olan Proktoloji uzmanlarına ihtiyaç duyulmuştur.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin Tıklayınız

Proktoloji doktorları makat bölgesinde yaygın olarak görülen birden çok anorektal hastalığın tedavisi adına hizmet vermektedir.

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Proktoloji doktorlarının ilgilendiği hastalıklar arasında yer alan hemoroid rahatsızlığı, makat bölgesinde görülen hastalıklar içinde en çok karşılaşılan hastalıktır. Hemoroidin evresi ve türüne bağlı olarak kişiye yaşattığı ağrı ve sancıların şiddeti değişebilmektedir. Halk arasında basur ismiyle anılan bu makat hastalığının birden çok belirtisi bulunmaktadır. Hemoroid belirtileri arasında en çok görülenleri; makatta kanama, makat bölgesinde kaşıntı, bölgede hissedilen dolgunluk ve ağrı gibi şikayetlerdir.

Fissür Tedavisi

Anorektal hastalıklar içinde en sık karşılaşılanlardan bir diğeri de Anal Fissür hastalığıdır. Halk arasında Makat Çatlağı olarak bilinmektedir. Anal Fissür, anüs bölgesinin zorlanması sonucu bölgedeki damarların zedelenmesi nedeniyle, burada meydana gelen yırtık ve çatlaklara denilmektedir. Sözü edilen çatlak ve yırtıklar, kişiye oldukça sancılı süreçler yaşatabilmektedir. Özellikle tuvalet ihtiyacının giderilmesi esnasında bölgede cam batmasına benzer bir acı hissedilir.

Basur İçin Hangi Bölüme Gidilir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Kıl Dönmesi Tedavisi

Proktoloji doktorları, makat hastalıklarından kıl dönmesi hastalığı ile de ilgilenmektedirler. Kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve tıp dilinde Pilonidal Sinüs olarak anılan kıl dönmesi, kişilerin günlük yaşantılarını oldukça olumsuz etkilemektedir. Saçların ve sırt bölgesindeki kılların kuyruk sokumu bölgesine dökülmesi ve bu alanda birikmesinin neden olduğu kıl dönmesi, burada biriken kılların deri altına girmesi ile oluşur. Zaman içerisinde bölgede iltihaplanma görülür ve apse oluşumu meydana gelir.

Fistül Tedavisi

Anal fistül, diğer adıyla Makat Apsesi, makat bölgesinde yaygın olarak görülen ve anorektal hastalıklar içerisindeki en problemlematik hastalıktır. Fistül, iki cilt dokusunun yüzeyi arasında istenmeyen ve daha önce olmayan bir kanal yolunun oluşması ile meydana gelir. Karmaşık bir yapıya sahip olduğundan tanısı ve tedavisi de oldukça zordur. Bu nedenle makat bölgesi ve burada görülen hastalıklar ile ilgili iyi eğitim almış ve makat hastalıkları üzerinde deneyim sahibi olan bir Proktoloji doktoru tarafından ilgilenilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yukarıda bahsedilen tüm bu makat hastalıklarının kişilere günden güne daha çok ağrı, acı, kanama gibi artan şikayetler verdiği bilinmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi makat hastalıklarına dair herhangi bir belirti ile karşılaşıldığında kısa süre içerisinde muayene olunmalı ve teşhis süreci geciktirilmemelidir. Erken teşhis, mutlaka tedavi noktasında kişiye avantaj sağlayacaktır.

Proktoloji merkezlerinde hizmet veren uzman bir Proktoloji doktoru, anorektal hastalıkların tedavisini alanda edindiği deneyim ve kazandığı tecrübeden dolayı daha sağlıklı ve doğru bir biçimde gerçekleştirebilmektedir. Proktoloji doktorları tarafından, Hemoroid, Anal Fissür, Anal Fistül, Kıl Dönmesi ve Genital Siğil hastalıklarının tedavisinde yatış gerektirmeyen, ayaktan tedavi imkanı sunan lazer yöntemi ise hastalara sağladığı avantajlardan dolayı tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 

Leave a reply