Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Hemoroid oluşumu bu dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.

Dışkılama sırasında vücudun normal işleyişi şu şekilde olur;

Dışkılama ihtiyacıyla tuvalete giden kişi uygun pozisyonu alır. Daha sonra ıkınma dediğimiz derin nefesle karın kaslarını kasarak karnın içindeki iç basıncı arttırır. Karın içinde artan basınçla birlikte dışkı anüs ağzına doğru yol almaya başlar. Fakat bu basıncın etkisi hemoroid yastıkçıklarına yansır. Hemoroid Basur yastıkçıklarını saran hemoroidal damarların etrafı onları saran bağlarla çevrilidir. Bu bağlar elastik olduğu için gerilip gevşeme özelliği bulunur. Kan akımının kesilmesiyle büyüyen hemoroidal damarlar bu elastik bağlar sayesinde olması gerekenden daha fazla genişleyemez ve yine bu sayede hemoroid yastıkçıkları da normal boyutlarda büyüyebilir.

Bütün bunlar olurken dışkılama gerçekleşir. Sonrasında azalan karın içi basıncıyla birlikte kan dolaşımı normale döner. Normale dönen kan dolaşımının ardından hemoroid yastıkçıklarında biriken kan boşalır ve hemoroidal damarlar elastik bağların etkisiyle küçülerek geri çekilir. Bu sayede hemoroid yastıkçıkları tekrar normal boyutlara gelerek küçülmüş olur.

Bu anlatılan dışkılama süreci boyunca oluşan büyüme ve küçülmenin sağlıklı gerçekleşebilmesi için elastik bağların gücü çok önemlidir. Ancak zamanla çeşitli sebeplerden dolayı bu bağlar zayıflar ve elastikiyetini kaybeder. Bu deformasyon özellikle esnek yapıya sahip olan kişilerde daha hızlı gelişir. Çünkü esneklik bağ dokulara da yansır. Ayrıca bayanlarda hamilelik ve regl dönemlerinde salgılanan progesteron hormonunun kaslar üzerinde gevşetici etkisi bulunmaktadır. Bu etki Hemoroid yastıkçıklarını tutan bağlar üzerinde de kendini gösterir. Bu yüzden bayanlarda bu dönemler kabızlık, ishal şikâyetleri belirgin artış gösterir. Özellikle bu dönemlerde beslenme düzenine dikkat etmeli ve gereksiz ıkınmalarda kaçınılmalıdır.

Bunun dışında dışkılama esnasında yapılan gereksiz aşırı ıkınmalar karın için basıncını olması gerekenden daha fazla arttırır. Bu gibi durumlarda elastik bağlara binen yük normalden daha fazla olduğu için zamanla bu bağlardaki elastikiyet ve güç kaybına sebebiyet verir.

Hemoroidal Damarı Ve Yastıkçıkları

Gücünü ve elastik özelliğini kaybeden bağlar her dışkılamada biraz daha zayıflar. Zamanla dışkılama esnasında oluşan döngüde görevini yerine getiremez. Dışkılama bittikten sonra hemoroidal damarı ve yastıkçıkları geri çekemediği için karın içi basıncının yükü azalmaz. Baskı altında kalan hemoroid yastıkçıklarına giden kanın sirkülâsyonu gerçekleşemez ve kan yastıkçıklarda kalır. Bu durum hemoroidal damarlarda genişlemeye, hemoroid yastıkçıklarında ise büyümeye yol açar. Zamanla yastıkçıklarda biriken kan ise hemoroid hastalığının başlangıç noktası olur.

İlerleyen dönemlerde bağlar gücünü yitirdiği için bu sağlıksız döngü devam eder. Düzensiz beslenmesi, ağır spor aktiviteleri, dengesiz kaldırılan ağrılıklar, aşırı kilo, aşırı zayıflık, dışkılama alışkanlığının sürekli değişmesi (ishal-kabızlık) vb. etkenlerde bu süreci hızlandırarak bağ dokulardaki tahribatı arttırır. Artan tahribatla birlikte oluşmaya başlayan hemoroid hastalığı gittikçe ilerler ve makatta kanama, makatta ağrı, makatta şişlik, makatta yanma ve ıslaklık gibi belirtiler meydana gelir.

Halk arasında mahrem kabul edilen bölgede meydana gelen bir hastalık olduğu için belirtiler rahatsız edecek boyuta gelene kadar kişi uzman hekime gitmekten kaçabilir. Evde hemoroid tedavisi nasıl olur? Sorusuna aldığı kulaktan dolma bilgilerle durumu daha ciddileştirecek yöntemlere başvurabilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz oluşum evresi dikkate alındığında çıkan sonuç hemoroid (basur) hastalığı patolojik bir oluşumdur. Hemoroid hastalığı kalın bağırsağın son kısmı ola rektum seviyesinde başladığı için kişinin kendi kendine müdahale şansı olamaz.

Doğru olan belirtiler ortaya çıktığı an uzman bir hekime danışıp uygun tedavi yöntemlerini uygulamaktır. Günümüzde hemoroid rahatsızlığı lokal müdahaleler sayesinde kolaylıkla çözülebilmektedir. Hastaya aynı gün içerisinde hem muayene hem müdahale olanağı sunan bu lokal müdahaleler birkaç yöntemden oluşur. Hasta için hangi yöntemin sağlıklı olabileceğine hekim muayenesi sonrası karar verilir. Gerekirse birkaç yöntem kullanılarak kombine tedaviler uygulanabilir.

Müdahale sonrasında ise hekimin verdiği yaşam önerileri büyük önem taşır. Kabız-ishal kalmamak, beslenme düzenini sağlıklı hale getirmek vb öneriler bunlardan bazılarıdır. Çünkü Ameliyatsız Hemoroid Tedavi yöntemi kullanılmış olsa bile düşük ihtimalle nüks-tekrar riski bulunmaktadır. Bu yüzden hasta hekimin önerdiği tavsiyeleri uygulamalı yaşam tarzını bu ufak değişiklilere göre düzenlemelidir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.