Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğilden Korunma Yolları

Siğiller hpv virüsünün yan etkileri olarak ortaya çıkarlar. Genital bölgelerde, ağız içinde, el ve ayaklarda, göz ve dudak çevresinde çıkabilirler. Ancak her bölgede çıkan siğillerin virüs tipleri farklılık göstermektedir. Bazı tipler zararsız olarak nitelendirilirken, bazıları kansere yol açabilecek kadar tehlikelidir.

 
Özellikle genital siğillerde bu risk daha fazla olduğundan mutlaka tedavi olunmalıdır. Tedavi aşamasında ise, varolan hpv virüsünün tipinin belirlenmesi büyük önem taşır. Yüksek risk grubunda aktif ve çok eşli cinsel hayatı olan kadın ve erkekler yer alır. Çünkü genital siğiller genelde cinsel yolla bulaşırlar. Siğillerin bulaşması için cinsel birlikteliğin tamamlanması gerekmez, sürtünme yoluyla, ters ilişkide veya oral ilişkide siğiller bulaşabilir.
 
Genital siğillerin yayılımı kişinin bağışıklık sistemiyle oldukça yakından alakalıdır. Bağışıklık sistemi düşük olan hastalarda siğiller birkaç günde tüm genital bölgeyi kaplayabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan hastalarda ise, az sayıda çıkan odaklar kendiliğinden kaybolabilir veya uzun süre artmayabilirler. Ancak her iki durumda da mutlaka tedavi olmak gerekmektedir. Aksi halde sürekli tekrarlayan oluşumlar kişinin hem psikolojisini hem de sağlığını ciddi anlamda tehdit eder.
 

Genital siğilden korunmak için bazı önlemler alınabilir;

  • En önemli etkenlerde birisi partnerinizi bu konuda yakından tanımaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bir arada bulunabilirler. Bu yüzden var olan cinsel bir hastalığı varsa, HPV virüsünün de olabileceği anlamına gelebilir.
  • İlişki sırasında kondom kullanmak yeterli olmasa da koruyucu etkiye sahiptir. Yeterli olmamasının nedeni ise, kondomun kapatamadığı bölgelerde lezyonlar mevcut ise siğiller karşı tarafa bulaşabilir.
  • Eğer partneriniz genital siğil tedavisi görüyorsa tüm lezyonlar tedavi edilip süreç sonlandırılana kadar cinsel birliktelik olmamalıdır. Sonrasında ise mutlaka kondom kullanılmalıdır. Ayrıca tedavi gören hastanın partneri için de mutlaka gerekli testler yapılmalı, virüsün bulaşıp bulaşmadığı kesinleştirilmeli ve ona göre tedavi planı düzenlenmelidir.
  • Çok eşlilikten ve şüphe duyulan kişilerle olan cinsel birlikteliklerden kaçınmak alınabilecek önlemler arasındadır. Çünkü her HPV hastasında genital siğil olmaz. Bazı kişiler taşıyıcı olabilirler. Bu kişilerde siğil olmasa bile partnerine HPV virüsü bulaştırabilirler.
  • Genital siğillere neden olan HPV virüsü cinsel ilişki dışında, ortak kullanım alanlarında da bulaşabilirler. Bu yüzden umumi tuvaletler, spor salonlarındaki ortak duş alanları, ortak kullanılan kişisel temizlik eşyaları, hamam HPV virüsünün bulaşması için uygun ortamlardır. Bu yüzden bu alanlardan mümkün olduğunca uzak durmak veya dikkatli olmak gerekir.
  • Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserinin yaklaşık %90 ı HPV kaynaklıdır. Kanser hastalığında erken teşhis tedavi imkânı sunar. Bu yüzden her sene mutlaka smear veya HPV testleri yaptırılmalı sonuçlarına göre tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Yakın aile bireylerinde rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri olan kadınlarda ise bu süre 6 ayda bir veya hekimin uygun gördüğü aralıklarla mutlaka tekrarlanmalıdır.
  • Düzenli ve sağlıklı beslenme ile bağışıklık sisteminin sürekli güçlendirilmesi de oldukça önemlidir. Özellikle hamile kadınlarda bağışıklık sistemi daha da düştüğü için, daha dikkatli olmaları gerekir.
  • Rahim ağzı kanseri aşısı veya HPV aşısı olarak bilinen Gardasil ise alınabilecek en etkili tedbirler arasındadır. HPV aşısı mevcut virüsü veya bunun yan etkileri olan siğilleri yok etmez. Etkili olduğu virüs tipleri 4 tanedir. Bu 4 virüsün hastalık oluşturmasına engel olur.9-26 yaş aralığında cinsel birlikteliği olmayan kadınlarda koruyucu amaçlı uygulanabilir. Özellikle ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi gelecek nesillerde yıllar içinde rahim ağzı kanseri vakalarının azalmasına yardımcı olacaktır. 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.