Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Çatlak veya yırtık anlamına gelen fissür, anal bölgedeki kasların birleştiği iki doku arasında meydana gelmektedir. Çoğunlukla makat bölgesinde yer almaktadır. Başka bir makat hastalığı olan Hemoroid rahatsızlığından sonra insanlarda en çok görülebilen ikinci makat hastalığıdır.

ANAL FİSSÜR NEDİR?

Anal Fissürü tanımlamak gerekirse, makat bölgesinin ağız kısmındaki nemli dokuda yani mukozada oluşum gösteren çatlak ya da yırtıkların var olmasıdır. Bu sebeple halk arasında “makat çatlağı” olarak da bahsedilmektedir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı), makat halkasında oluşan bir çatlak veya yaranın oluşmasıyla kişiye ciddi sıkıntılar verebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Makat bölgesinde çok sayıda sinir hücresinin bulunması bölgenin oldukça hassas ve narin bir yapıda olmasına neden oluyor.  Bu durumda makat bölgesini zorlanmalara ya da örnek verilecek olursa tuvalet sırasındaki ıkınma gibi aşırı hale gelebilen müdahalelere karşı dayanıksız olmasına yol açıyor. Özellikle makat bölgesinde anal fissürün oluşmasında çoğunlukla görülen etken kişinin kabızlık veya aşırı ishal olmasından kaynaklı olduğudur.

Anal fissür hastalığını görebildiğimiz kişilerin çoğunluğunda önceden kronik kabızlık bulunduğu gözlemlenmiştir. Kabızlık uzun süreli olduğunda yani kronik bir hal aldığında, hem ıkınmaların artması hem de makat bölgesinden geçen dışkının hacminin artması sebebiyle makat bölgesi zorlanmaya maruz kalabilmektedir. Bu zorlanmalar anal bölgede dişli çizgi denilen alanda yırtıkların oluşmasına zemin hazırlar. Makat bölgesindeki zorlanmalardan kaynaklı oluşan yırtık veya çatlaklar bölgede sürekli hijyen sağlanamaması nedeniyle kendiliğinden iyileşme gösteremez.

Makat bölgesinde oluşan bu yırtık veya çatlaklar hastaya tuvaletini yaparken adeta cam kesikleri ya da cam parçacıkları batıyormuş hissini verir. Oluşan bu batma ya da kesi hissiyatı da hastada çok ciddi ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Ağrı dışkılama sona erdikten bir süre sonrada devam etme eğilimi gösterebilir. Lakin bu ağrılı süreç her dışkılama sırasında ve bazen sonrasında da kendini yeniden göstererek hastayı gün geçtikçe daha çok yormaya başlayacaktır. Özellikle anal fissürün başlıca sebeplerinden biri olan kabızlık rahatsızlığı nedeniyle makat bölgesinde bu çatlaklar ya da yırtıklar meydana gelmektedir. Hasta kabızlık sorununu çözmeden anal fissür rahatsızlığından da kolay kolay kurtulamayacaktır.  Çünkü, kabızlık problemi çözülmediği müddetçe anüs bölgesi tekrarlayan bir sürece girerek zorlanmaya devam edecektir. Zaten hassas bir yapıda olan bu alanın iyileşme süreci gittikçe zorlaşacaktır.

Her yaşta görülmesi mümkün olan anal fissür, kişinin beslenme düzeni ve şekline dikkat etmemesinden ve lifli ya da posalı gıdaları günlük menüsüne dahil etmemesinden kaynaklı olarak da kabızlık ve sonrasında da anal fissüre kadar gidebilen olumsuz bir yolculuğa çıkmasına neden olur.

Anal fissür yani makat bölgesindeki yırtık ya da çatlakların oluşumu ıkınma ve zorlanmalara bağlı olarak gelişebilmektedir. Lakin bu zorlanma sadece kabızlık sebebiyle değil, gebelik ve doğum sürecinde de kadınlarda meydana gelebilmektedir.

Anal fissürün iki evresi bulunmaktadır. Bu evreler her hastalık da olabildiği gibi bu hastalıkta da tedavi edilmediğinde ya da tedavi uzun süreli ertelendiğinde hastalığın kişinin vücuduna verdiği şikayet ve rahatsızlıkların artarak fissürün tedavi şeklini değiştirecek evrelere geçiş yapmasına sebebiyet vermektedir.

Anal fissür ilk oluşum yani başlangıç aşamasında “ Akut Anal Fissür” olarak karşımıza çıkmaktadır. Akut anal fissür ani gelişen büyük ağrıların ortaya çıkmasına ve sızı yaratmasına yol açar. Bu evre çoğunlukla dört ile altı hafta arasında sürmektedir. Altı haftadan uzun süren anal fissür rahatsızlığında, anal fissür ilerler ve ikinci evre olarak tabir edebileceğimiz kronik anal fissür görülmeye başlar.

Kronik anal fissür ise makat bölgesinde oluşan yırtığın ya da çatlağın, tedavi görmediği için iyileşmemesinden dolayı kişiye daha fazla ağrı ve acı vermesine sebep olur.  Anal fissürün başlangıç aşamasından sonra geçmeyen ve 8 haftadan uzun süren anal fissür, kronik bir duruma ulaşmıştır. Kronik anal fissürün oluşmasının başlı nedenleri olarak, hem anal fissür tedavisinin ertelenmesi hem de hastanın dışkılama sırasında yaşadığı ağrı ve acı sebebiyle tuvaletini yapmaktan kaçınması gösterilebilir. Tuvalete gitmeyi erteleyen hasta bir sonraki dışkılama eyleminde kabızlığın vermiş olduğu ıkınmalar ve sert, kuru dışkı sebebiyle makat bölgesini daha çok zorlayarak hastalığın kendisi için daha zor ve sancılı bir sürece sürüklenmesine sebep olmaktadır.         

 Anal fissür, makat bölgesinde oluşan açık bir yara olarak düşünülebilir. Bahsedilen bu açık yaraya hemen hemen her gün dışkının temas etmesi ile bölgedeki yara veya çatlaklar iyileşebilmek için gereken hijyenik ortama sahip olamamaktadırlar. Bu sebeple, anal fissür hastalığı kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir. Anal fissürden şüphelenilmeye başlanır başlanmaz muhakkak bir uzman hekime danışılması gerekmektedir.

               

               

                 

               

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.