Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Nedenleri

Tıp dilinde pilonidal sinüs ve ya pilonidal kist olarak geçen kıl dönmesi, vücudumuzun belli bölgelerinden  dökülen kılların kuyruk sokumunda cilt altına girecek bir yol bularak deri altına girmesi ve deri altında toplanması,  kıl yuvası oluşturmasıyla meydana gelir.Bu kıl  yuvaları genellikle kuyruk sokumu bölgesinde  oluşur.Daha çok erkekler de görülen bir rahatsızlık türüdür.

 
Söz konusu bölgede bakteriler yüzünden enfeksiyon meydana gelene kadar her hangi bir rahatsızlık  belirtisi vermediği için pek fazla dikkat çekmez. Fakat enfeksiyon  oluşumundan sonra kuyruk sokumunda kızarıklık, şişlik ve beraberinde ağrıya neden olur ve böylece pilonidal sinüs (kıl dönmesi) fark edilir. 
 
Enfeksiyon sonucu iltihap dolu bir apse meydana  gelir. Bu durumda apse akıntı, koku,ateş gibi farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden şüphelendiğiniz zaman mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Çünkü  zaman ilerledikçe enfeksiyon artar ve buna bağlı olarak ağrı derecesi de şiddetlenir. Hastalığınız kronikleşebilir. 
 
Vücudumuzun  belirli bölgelerinde (saç, sırt , bel gibi..) dökülen kıllar kuyruk sokumunda deride gözle göremediğimiz kadar küçük deliklerden içeri doğru girer ve kıl kisti oluşturur.Genelde 15 veya 35 yaş arasında görülür.40 yaşlından sonra derinin kalınlaşmasına bağlı olarak nadir rastlanır. Çoğunlukla şikayetler  kuyruk sokumu bölgesinde görülse de , göbek deliği, yüz ve ya koltuk altı  gibi vücudun  farklı bölgelerinde de kıl dönmesine rastlanılabilir.
 
Kıl dönmesini engellemek için kişisel temizliğe ve özellikle kuyruk  sokumu bölgesinin temizliğine özen göstermek gerektiğinin altını çizmek gerekir. Her zaman temiz iç çamaşırı kullanmak, kuyruk sokumunda ter ve nemi önlemek, biriken kılları temizlemek gerekir. Pilonidal sinüs bulaşıcı ve doğuştan gelen bir hastalık  değildir.
 
Kıl dönmesi nedenlerine gelecek olursak; kıllı vücutlarda kılın dökülme oranı daha fazla olduğundan,  kıllı bir vücuda sahip olan kişilerde risk daha fazladır.Kuyruk sokumu çevresinde biriken kılları her gün duş alarak engelleyebilirsiniz.Duş aldıktan sonra kuruladığınızdan emin olun.
 
Vücudumuzun belirli bölgelerinden dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde biriktiğinden söz ettik. Burada oturma şekli kılların deri altı dokuya doğru yürümesine neden olur.Arkaya doğru yaslanıp yayılarak  oturmak, ileri geri hareket ederek  oturmak, uzun süre  oturmak ve yine uzun süre araba kullanmak gibi durumlar kıl dönmesi hastalığının  oluşmasına neden olmaktadır.
 
Uzun süre hiç dinlenmeden yürümek ve bisiklet  binmek  gibi sürekli tekrarlanan hareketler kılların deriden içeri girmesine yardımcı olur.Bu hareketler sonucunda kuyruk sokumu çevresinin gerilmesi, baskı yaşaması, kaba etlerin birbirine sürtünmesi  kıl dönmesi için zemin oluşturur.
 
Kilonun, insanda çok fazla sağlık sorununa yol açtığı bir gerçektir. Kıl dönmesi oluşumunda da etkili bir faktördür.Aşırı kilolu ve obez insanlar  hareketsiz yaşam sürdürmeleri, bunun yanında ağırlığın kuyruk sokumu bölgesine  fazla baskı yapması  kıl dönmesi riskini arttırır. Kilolu insanların fazla terlemesi yine risk nedenini arttırır.Terleyen deri yumuşar ve hassaslaşır, terle beraber kılların deri altına girmesi ve ilerlemesi  kolaylaşır.
 
Dar giysilerin tercih edilmesi, özellikle de gençler arasında daha çok popüler olan bu giysiler kıl dönmesi oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Dar giysilerde sürtünme yoluyla kılların deri altına ilerlemesini kolaylaştırır.Her ne kadar kıl dönmesinin doğuştan gelmediğini söylesek de bazı insanlarda cilt tipi ve kıl tipi ,  kıl dönmesi oluşumuna genetik yatkınlık oluşturulabilir.
 
Kıl dönmesi geciktirilmeye gelmez. İlerleyen kıl dönmeleri daha farklı riskler ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde çok fazla tercih edilen ameliyatsız kıl  dönmesi tedavisi ile çok kolay bir şekilde kıl dönmenizden kurtulabilirsiniz. Kullanılan bu yöntem ile aynı gün hem muayene olup,sonrasında müdahalenizi yaptırır ve güne kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü