Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV Ne Gibi Sonuçlara Neden Olur?

Hpv yaygın bir virüs hastalığıdır. Günümüzde çok sık karşılaşabilen rahatsızlıktır. Kişi çekindiğinden  doktora gitmemektedir. Bu durum bireyin  yararından çok, sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bir durumdur. Mahrem bölge rahatsızlıklarında kişi çoğu zaman kendi geçer diye bekler. Fakat bu durum kişinin aleyinedir.

 
Hpv, genital siğil ve rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.
 
Hpv (Human Popillom Virüs) cinsel yönden aktif olan bireylerde daha sık görülür. Tam cinsel birliktelik olmasa bile sürtünme yoluyla kişiden kişiye kolayca buluşabilen bir hastalıktır. Bunun yanında kötü hijyen ortamlardan, tuvalet ve hamam gibi ortak kullanılan alanlar da da Hpv bulaşabilir.
 
Günümüzde 200 e yakın Hpv türü vardır. Bu tipler kendi aralarında gruplandırılmıştır. Bu gruplar arasında genital siğil lezyonu  neden olan tipler düşük grubun içerisine alınır. Fakat kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Genital siğil  dağılımı, oluşumunun belli bir sınırı yoktur. Bu rahatsızlık tamamen bağışıklık sistemiyle doğru orantı olduğu için kişiden kişiye farklı belirtiler verir. Kimi hastada direncine bağlı olarak uzun süre hiç belirti vermez iken kimi hastada kuluçka döneminden hemen sonra lezyon halinde kendini göstermeye başlar. 
 

Genital Siğiller Kanser Yapar Mı?

 
Genital bölgede kişinin bağışıklık sistemine bağlı çıkan siğil yayılım göstermeyebilir. Kimi bireyler de çıkan tek bir siğil birkaç gün içinde bütün anal bölgeyi kaplayabilir. Bundan dolayı kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 
Hpv hastalığının en büyük riski rahim ağzı kanseri ve makat kanseri hastalıklarına neden olmasıdır. Genital siğiller her ne kadar düşük risk grubuna dahil edilse bile rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. İhmal edilen ve ilerleme kat eden vakalarda düşük risk grubundayken yüksek risk grubuna dönüşebilir.
 
Kadınların tedavi şeklinde öncelikle var olan bütün siğiller tamamen temizlenmesidir. Sonrasında mutlaka smear testi veya hpv rahim ağzından alınan sıvı ile yapılan testler yapılır. Bu  durum hayati önem taşımaktadır. Test sonuçlarında hpv (+ )çıkarsa virüsün hangi gruba ait olduğu tespit edilmelidir. 
 
Erkek hastalarda da ilk olarak siğillerin tamamen temizlenmesi gerekir. Daha sonra çıkarılan siğillerin araştırılmak üzere patolojıye gönderilmesi ve sonrasında hangi gruba ait olduğu tespit edilmelidir.
 
Hpv hastalığı, insanın psikolojik olarak  sıkıntıya koyan bir tür rahatsızlıktır. Daha inatçı vakalarda kişiyi oldukça yıpratmaktadır. Genital siğil rahatsızlığı olan kişinin tedavi süresinde cinsel yönden aktif olamazlar. Tedavi tamamlandıktan sonra bile belli bir dönem koruyucu ürünler kullanması gerekmektedir.
 
Genital siğil olan kişi bu konuyu dillendirmez. Çünkü toplumu da daha çok cinsel yolla bulaşabildiği düşüncesi hakimdir. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Özellikle genital siğil hastası partnerine bu konuyu açıklamakta oldukça çekinir ve psikolojik olarak ciddi anlamda yıpranmaktadır. Evde, kulaktan dolma yöntemler ile kendini tedavi etmeye çalışabilir. Lakin bu durum siğillerin bulunduğu gruptan bir üst gruba dahil etmesine neden olabilmektedir.
 
Genital siğil hastalığı yalnızca cinsel birliktelik ile bulaşmayan ve erken tanıyla ameliyatsız tedavi ile tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Yanlış bilgilere bağlı kalınarak tedaviyi ertelemek hem kişi için hemde partneri için oldukça riskli bir durumdur. Bundan dolayı genital siğil hastası partneriyle birlikte uzman hekime başvurması gerekir. 
 
Alkol ve uyuşturucu kullanan kişilerin düşen bağışıklık sistemine bağlı olarak çıkan genital siğiller hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Ayrıca direnci düşen kişinin tedaviye vereceği cevapta düşük olmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kullanana hastalarda tedaviye rağmen en çok tekrarlanan hasta grubu olduğunu söyleyebiliriz. Böyle hasta gruplarında cerrahi yöntemler bile kullanılabilir. Bu nedenle tedavi döneminde bu tür kötü alışkanlıklara mutlaka ara verilmelidir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.