Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV virüsü kadın ve erkeklerde olduka sık görülür. Hpv virüsünün 100 taneden fazla türü vardır. Birliktelik yoluyla kişiden kişiye bulaşan bir bulaşıcı hastalıktır. Bazı türleri kansere neden olmaktadır.

 
HPV enfeksiyonu sık görülen bir rahatsızlıktır. Bazı tiplerinde cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Araştırmalar sonucunda cinsel açıdan aktif olan her beş kişiden dördünde hayatlarının bir döneminde HPV virüsü ile karşılaşmaktadırlar.
Yukarda da söylediğimiz gibi bazı hpv virüsleri cinsel ilişki ile kişiden kişiye bulaşmaktadır. Dolayısıyla bu ihtimali en aza çekebilmek için cinsel partnerinizi, tek eşliliğe dönüştürmelisiniz.
 
HPV 'nin yüksek ve düşük riskleri olan tiplerinden yüksek riskli olanlar kansere neden olmaktadır. HPV çoğu zaman erkek ve kadınların genital çevresinde hastalığa sebep olue ve estetik açıdan çok rahatsız edicidir. Bazı HPV tipleri herhangi bir enfeksiyon belirtisi vermeziken, bazı HPV türleri de sadece siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genital bölge de çıkan Hpv türüne condyloma acuminata adı verilir. Bu siğil vajina etrafında ve içinde, rahim ağzında ve makat çevresinde görülebilir. Siğiller yerleştikleri bölgenin durumuna göre ilaç veya müdahale ile tedavi edilir.
 

Rahim Ağzı Kanserine Dikkat

 
HPV yüksel riskli türleri rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Buna ek olarak vajina, penis, vulva, anüs gibi kanser vakaların oluşmasına da sebep olmaktadırlar. Rahim ağzı kanseri uzun bir dönemden sonra gelişmektedir. HPV rahim ağzına yerleştiğinde o bölge hücrelerinin anormalleşmesine sebebiyet verir. Bu  anormalleşen hücreler bazı zamanlarda prekanser karekter kazanırlar. Bu hücreler uzun bir süreçten sonra kansere neden olurlar. Çoğu kez anormal olan hücreler hiçbir tedavi gerektirmeden kendiliğinden yok olabilirler. Tabi ki bu durumu  öğrendikten sonra anormal olan hücrelerin yok olmasını beklememek lazım. Çünkü HPV türleri ve belirtileri oldukça farklılık gösterir. Yerine ve durumuna göre çok ciddi sonuçlara neden olduğunu biliyoruz artık. Bu nedenle günümüzde var olan smear testi ile rahim ağzı kanseri oluşumunu önceden tespit etmek mümkün.  Erken teşhis ile doğacak kötü sonuçları engellenmiş olur.  Eğer ki bu anlatmış olduğumuz belirtilerden sizde mevcut ise mutlaka doktora gitmeniz gerekir. 
 
Smear testi rahim ağzından bir fırça ile akıntı alıp laboratuvara göndermektir.
 
Daha önceden rahim ağzı kanseri öyküsü olan kişiler, HIV enfeksiyonu öyküsü olan bireyler,  bu tür nedenler rahim ağzı kanseri için yüsek  risk oluşturmaktadır.
 
Cinsel beraberliği aktif olan kadınların ilk üç yıl içinde smear testi yaptırmaya başlamalıdırlar. Smear testi 30 yaşına kadar rutin olarak her yıl tekrarlanmalıdır. 30 yaş üstü kadınların öncesinde 3 normal testi sonucu var ise 2 veya 3 yıl aralıklar ile smear testi yaptırabilirler. Bunun yanında 30 yaş üstü kadınların smear testinin yanında HIV testi yaptırmaları oldukça önemlidir. 
 
HPV oldukça riskli bir hastalık olduğundan ve bu hastalığa yakalanmamak için alınabilecek bazı önlemler vardır.  Hpv türleri için aşılar mevcuttur. Fakat aşı dışında alınabilecek önlemler de bulunmaktadır. Bu önlemler şöyledir:
  • Partner sayısında sınırlamalar getirmelisiniz. Partner sayısı arttıkça beraberinde hastalık riski de artmaktadır.
  • Ortak kullanılan umumi tuvaletlere dikkat edilmesi gerekir. 
  • Özellikle sıcak ortamlardan kaçınmak önemlidir. (sauna,kaplıca)
  • Ortak kullanılan çamaşır ve havlulardan korunmaya özen gösterilmelidir.
  • Koruyucu (prezervatif)  ürünler kullanmak bu riski azaltacaktır.
 
Hpv  cinsel yolla kişiden kişiye bulaşan ve rahatsızlık veren bir hastalıktır. Partner sayısının azaltılması ve kondom kullanılması gerekir. 25 yaşından küçük olanlar hpv den korunmak için aşı yaptırabilirler. Smear testini de doktorunuzun önerdiği aralıklarla yapmanız gerekmektedir. 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.