Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi rahatsızlığı ile bir çok insanın başı dertte. Pek çok hasta  kıl dönmesi hastalığı  tedavi edilse bile tekrarlayacağı düşüncesiyle tedavi olmak istemezler. Yanlış olan bu düşünce hastanın rahatsızlığını ciddi boyutlara taşır. Günümüz de sık kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemleriyle kurtulabilecekken işi yokuşa sürerek daha kötü sonuçlara zemin hazırlamaktan kaçınmalıyız.

 
Öncelikle kıl dönmesi nedir? Belirtileri nelerdir?  Bunları bilmekte fayda var. pilonidal sinüs, genellikle  halk arasında  kıl dönmesi olarak bilir. Kıl dönmesi çok yaygın olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kişinin moralini bozar ve sıkıntı yaratır. Kıl dönmesi genel itibariyle kişinin saç  veya sırt bölgesinde bulunan kılların dökülerek kuyruk sokumuna düşmesi ve zamanla deri altı doku içine girmesiyle oluşmaktadır.
 
Kıl dönmesinin (pilonidal sinüs) kadınlara göre erkeklerde görülme oranı 4 kat daha fazladır. Ergenlik  döneminde başlayan  kıl dönmesi,  büyük oranda 15 ve 35  yaşlar da  daha sık görülmektedir. Erkekler  yapı olarak kadınlardan daha fazla kıla sahiptir buda kıl dönmesi rahatsızlığının oluşmasında büyük bir etkendir.
 
Genel itibariyle  kıl dönmesinin oluşmasında etkili olan faktörler arasında çok uzun süre bilgisayar başında zaman geçir. Uzun süre araç kullanan şoförler de görülmektedir. Bunun nedeni ise uzun süre aynı pozisyonda oturan bireyin zaman ilerledikçe oturmuş olduğu şekilden sıkılarak, ufak ufak  hareketlerini değiştirir. Koltukta yayılmaya başladığını sağa sola hareketler ettiğini görürüz. İşte tam da bu sırada dökülen kılların kuyruk sokumuna düşmesine farkında olmadan yardım etmiş oluruz. Kuyruk sokumuna gelen kıllar, yapılan hareketlere bağlı kalça bölgesinde ağırlık basıncı oluşturmaktadır. Bu gelen basınç sayesinde kıllar çivi misali kuyruk sokumu bölgesinde cilt içine girmektedir. İyi yapılmayan vücut temizliği nedeniyle kıllar o bölgede birikir ve aynı delikten içeri  girmeye devam eder.
 
Kılların girdiği noktaya sinüs ağzı denmektedir. Sinüs  ağzı  zamanla genişler  ve kıllar daha kolay bir şekilde cilt altına girer.yabancı maddelerin cilt altına girmesiyle beraber vücut savunma mekanizmasını devreye girer ve kıllar etrafında bir disk oluşturur. Sonrasında sıvı üretmeye başlar üretilen sıvılar kılları yok edemez. Bir süre sonra biriken bu sıvılar ciltte dışarı akmaya başlar. Bu da akıntı ve kötü kokuya sebep olur.
 
Biriken  sıvı zamanla enfeksiyona dönüşür. Kıl dönmesi  , şiddetli ağrı, akıntı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler göstermeye başlar.
Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülür.
 
İlerleyen tıp sayesinde  hasta açısından  avantajlı  ameliyatsız tedavi yöntemleri  vardır. Mikrosinüsektomi ve lazer tedavi yöntemiyle oldukça kolay ve konforlu bir şekilde kıl dönmesi (pilonidal sinüs) sorununuzdan kurtulabilrsiniz. Bu yöntem  size aynı gün içinde hem muayene olmayı hem de müdahale olma imkanı sunmaktadır. Müdahalede hiçbir dikiş izi kullanılmadığı için yapılan tedavi aynı gün hayatınıza kaldığınız yerden  devam edebilirsiniz. Hasta müdahale işlemi  bittikten sonra da yürüyerek veya araba kullanarak evine, işine dönebilir. 
 
Müdahale bittikten sonra tekrarlama oranı klasik ameliyatlara göre % 2 dir. Mutlaka yapılan tedavi yöntemi sonrasında epilasyon  yaptırmanız önerilir. En önemli hususlardan biride günlük duş almak ve kuyruk sokumu bölgesini temizliğinden emin olmak, tekrarlama riskini ortadan kaldırmada oldukça etkili bir faktördür. Bu hususlara dikkat edildiği zaman tekrarlama durumuyla karşılaşmazsınız.
Hayata kaldığı yerden gülümseyerek devam edebilirsiniz…
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü