Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül Nedir ve Nasıl Oluşur?

Anal bölgede oluşan kronik bir enfeksiyondur. Anal fistülün  başlangıcı aslında %50 anal apsedir. Yani anal apse olan hastaların yarısından fazlasında fistül oluşmaya başlar.
 
Telaffuz itibariye çoğu zaman anal fissür ile çok karıştırılır. Makat ağzındaki çatlaklara fissür denir.  Fistül ise, makatın birkaç cm açığının uzandığı  bir yerde önce apse sonrada devam eden ve sürekli akıntı yapan bir delik oluşmasıdır . Fistül aslında bir kanaldır. Makatın dışında meydana gelen  bir kanaldır. Fissür (makat çatlağı) oluşmasına bağlı makat bölgesi normal işlevinde bozulmalara neden olur. Anal bölgedeki kirli dışkı kaçağının çatlaklardan içeri girmesiyle apse oluşur. Oluşan apsede fistüle neden olmaktadır.
 
Makat etrafında fındık boyutunda üzerinde delik olan ve sürekli akıntıya sebep olan fistül çok şiddetli ağrılara neden olur. En belirgin özelliği de akıntıdır. Nedenini yukarıda da söylediğimiz gibi anormal yapıya dönüşüp işlevini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu bozukluk devam ettiği sürece bu akıntı devam edecektir. Maalesef bir girişim olmadığı sürede ömür boyu sürebilecek bir rahatsızlıktır. 
 
 

İlaç ile Tedavi Edilebilir mi?

 
İlaç ile tedavisi mümkün değildir. Antibiyotik kullandığı sürede biraz rahatlık  hisseden hasta ilacı bıraktığında tekrardan fistül hastalığı nüks edecektir. O nedenle geçici ilaçlar yerine kökten tedavi edilmesi gerekir. 
 
Yapılan cerrahi işlemler sırasında makat kaslarının zarar görmesinden  dolayı, cerrahi işlem sonrasında  gaita kaçağı veya gaz tutamama gibi sorunlara neden olmaktadır. Hastalar bu tür problemler yaşamasın diye günümüz ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelim artmaktadır. Ameliyatsız tedavi sonrasında herhangi bir kas hasarı risk olmamaktadır. Tam tersi bu yöntemler hastalara bir çok avantaj sunmaktadır. Kişi müdahale olduktan sonra ağrısının en minimal olduğu şekilde evine yürüyerek gitmektedir. Hasta rahatlığını ön plana alan ve bu yönde ilerleyen yöntemler varken günlük hayatınızı ağrılarla yaşamayı bir kenara bırakın ve güvenilir bir proktoloji veya kolorektal hekimine gidin .
 

Anal Fistül Kendini Nasıl Belli Eder?

 
Anal fistülün en belirgin özeliğinin akıntı olduğunu söyledik. Bunun yanı sıra makatta oluşan şişlik, makat çevresinde renk değişikliği, kötü koku, şiddetli kaşıntı ve yanma gibi belirtiler vardır. Bunlar içinde bir veya birkaç tane benzer şikayetiniz var ise vakit kaybetmeden uzman doktora randevu almalısınız. Akut dönemde fark edip tedaviye başlanılan vakalar daha hızlı iyileşmektedir.
Fistül kronik hala dönüştüğünde belirtiler artar ve kişiyi oldukça rahatsız eder. İlerleyen fistül kanalı hastanın oturmada ve yürümesinde  zorluk yaşamasına sebep olur. Uzun süre tedavi edilmeyen anal fistüller kansere dönüşebilir. Dikkatli olmak ve doktora gitmeyi geciktirmemek gerekir.
 

Tanı Nasıl Konur?

 
Makat bölgesinde anal fistülü olan hastayı muayene eden uzman hekim dış fistül ağzını gördüğünde koyabilir. Şüphe oluşturan bir durum ile karşılaşır ise bu durumda tetkikler isteyebilir. İstenilecek tetkikleri doktor anal fistül oluşumunun evresini gördükten sonra karar verir. Sonrasında da kesin tanı konur.
 
Uygun olacak tedaviye doktor karar verir. Zaten kullanılan ameliyatsız tedavileri tamamen hastanın konforuna yönelik olduğu için hasta itiraz etmez. Karar verilen tedavi için hasta steril odasına alınır. Sonrasında işlemin yapılması için ameliyathaneye götürülen hasta en fazla 10 dakika sonra yürüyerek odasına tekrar geri döner. Lokal anestezi verildiği için hasta kendindedir.  Biraz dinlendikten sonra evine veya işine dönebilir. Hiçbir iş yükü kaybına neden olmayan yapılan bu tedavi yöntemini zaman kaybetmeden sizde faydalanmalısınız. 
 
Çünkü hayat sağlıklıyken güzel. 
 
 
Anal fistül ile gelen hastalarda fiziki muayene çok önemli bir yer tutar. Ameliyatsız anal fistül tedavisinde iç ve dış delik bulunur. Duruma göre yapılacak tedavi planlanır. En başarılı anal fistül tedavisi lazer ile gerçekleştirilmektedir. 
Anal fistülün en hassas şekilde kaldırılması için esnek, radyal emisyonlu lazer fiber dış ağızdan sokulur. Önceden saptanmış iç ağızdan çıkarılır. Anal fistül hastalığının iki türlü tedavi çeşidi vardır. Biri klasik anal fistül ameliyat yöntemi, ikinci ise ameliyatsız lazer ile anal fistül yöntemidir.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.