Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV - Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

HPV  temas yoluyla bulaştıktan sonra hastalık hemen ortaya çıkmaz. Birçok insanda HPV vücudun direnç sistemi sayesinde etkisiz hale getirilir. Farklı bir durum ise virüs olan kişide hiçbir belirti vermeyebilir. Uzun yıllar boyunca hiçbir şikayet olmadan yaşayabilir. Fakat bu durum ilerlemesi ve yayılmasının önüne geçmez. Cinsel birliktelik yaşadığı kişilere hastalığı bulaştırır. Sessiz enfeksiyon olarak bilinen HPV, herhangi bir belirti vermeden bunu taşıyan kişilere ‘’portör’’ adı verilir. Hpv kişiye bulaştıktan sonra çoğunlukla genital bölgede siğil oluşmasına sebebiyet verir. Adından da anlaşılabileceği gibi genital siğiller genelde dış genital bölgede ortaya çıkar. Bunlar kişi tarafından görülür ve elle hissedilebilir. Genital siğiller yumuşak, kabarık ve renkli oluşumlardır. Tek tek veya grup şeklinde görülür. İlerleyen durumlarda vajina içi veya makat çevresinde siğiller olabilir. Genellikle kaşıntı nedeniyle oldukça rahatsızlık verir.

Tedavi edilmeyen siğiller sürekli olarak büyür ve yayılım gösterirler. Çoğu zaman nemli ve sıcak bölgelere doğru yayılım gösterirler. Makat bölgesi veya vajina çevresinde  renk değişikliği, kabarıklık buna eşlik eden kaşıntı, yanma ve kanama varsa mutlaka doktor muayenesinden geçmek gerekir. 

HPV’nin 100’den fazla çeşidi  vardır ve bu türler kendi içerisinde farklı özellikler barındırırlar bazı tipleri hiçbir belirti vermeden yok olurken bazı tipler genital bölgede siğil ve rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Virüsün türüne bağlı rahim ağzında oluşan genital siğiller tedavi edilmediğinde kanser gibi kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Söylediğimiz gibi türüne göre farklılıklar gösterir ancak iyi veya kötü huylu olduğunu anlamanın en iyi yolu uzman hekim tarafından muayene sonrası gereken bilginin verilmesidir. Virüs çeşitler düşük ve yüksek risk grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Yüksek risk taşıyan virüs grubu kanser yapma özelliği vardır. Düşük risk grubunda ise semptomlar  genital siğil olarak görülür.  Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında üst sıralarda yer alır. Serviks kanserini önlemek için en basit yolu düzenli aralıklarla pap-smear testi yaptırmaktır. Pap- smear tesitinde CIN veya SIL gibi anarmol durumlar ortaya çıktığında biyobsi yapılarak kesin tanı konmaktadır.

 

HPV  tanısı nasıl ve ne gibi durumlarda konur?

 Genital siğillerin görülmesi hem erkekte hem de kadında HPV tanısını koydurur. Bazı durularda özel solüsyonlar uygulanarak renk değişikliği sonucu siğil olduğu anlaşılır. Makat, vajina bölgesinde dıştan görünen herhangi bir lezyon yok ise büyüteç yardımıyla incelenir sonrasında tanı konabilir. Ufak bir şüphe durumunda lezyondan küçük bir parça alınarak patoloji incelemesi ile kesin tanı koydurur. Ancak lezyonlar tipik olduğundan doktorun muayenesi ile  HPV, genital siğil tanısı koydurmada yeterlidir. HPV virüsünden kaynaklanan leğen ve cervix değişiklikleri rutin yapılan pap-smear testlerinde saplanır. Rahim ağzı kanseri taraması testi yılda bir yapılması gerekir.

HPV veya genital siğil olan kişilerin mutlaka partnerlerinin de muayene olması gerekir ve gerekirse genital siğil için tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmeyen bir virüsün  eş sürekli bulaşmasına neden olabilir. Erkeklerde herhangi bir bulgu vermez ise  HPV nin saptanması mümkün değildir. Erkekler için HPV virüsünü tespit etmek için herhangi bir test olmamaktadır.

Bu nedenle HPV ve genital siğil problemleri ile karşılaşmamak için cinsel birliktelik yaşayacağı bireyin hakkında bilgi sahibi olmalı. Dolayısıyla HPV gibi sessiz ilerleyen bir hastalık olduğu için geç fark edildiğinde geç kalınmış olabilirsiniz. Bu da  penis, testis kanserine gibi çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Her şeyden önce sağlık gelir, bu nedenle düzenli olarak vücudunuzu kontrol edin fark ettiğiniz anda muayene olarak tedavi sürecini başlatınız.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.