Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Erkeklerde HPV Etkileri

Tıp dilinde human papilloma adıyla anılan HPV virüsü cinsel yolla veya temas ile bulaşabilen ve yaklaşık 15 farklı çeşidi olan bir virüs türüdür. HPV virüsü kadın ve erkek ayırt etmeden aktif cinsel hayatı olan her kişiye bulaşma riski olan bir virüstür. Yalnız erkek ve kadınlarda belirtilerini farklı şekillerde gösterebilir. HPV virüsü belirtileri aynı zamanda bünyeye, yaşa ve bağışıklık sistemine göre de değişiklik göstermektedir. 

Genital Siğil

Hep virüsünün en temel belirtilerinden yani yan etkilerinden biri de genital siğildir. Genital siğil daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali vardır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde dışarda belirti vermediği için kişi başkalarıyla girmiş olduğu cinsel ilişki sonrasında farklı bireylere bulaştırabilir. Erkeklerde çok nadir hpv belirtileri ortaya çıkar. Bu nedenle erkekler genelde taşıyıcı rolündedirler. Bu yüzden herhangi bir test yaptırmadan HPV virüsünü kaptıklarını anlamayabilirler. Bünyesinde herhangi bir belirti ile karşılaşmayan erkek birey virüsü başkalarına bulaştırır. Bu yüzden kadın bireyler birlikte oldukları kişiler konusunda dikkatli olmalıdır. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. Aktif cinsel hayatı olan erkekler, partnerlerine virüsü bulaştırmamak adına rutin kontrollerini olmalı ve HPV kapıp kapmadıklarını kontrol ettirmelidirler. 
 
Öncelikle HPV virüsünü detaylı bir şekilde anlarsak HPV tensel temas sonucunda bulaşan bir virüstür. HPV virüsü aynı zamanda tensel temas yoluyla da bulaşabilir. Özellikle wc, hamam, havuz, sauna gibi umumi kullanım alanlarında vakit geçiren kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir. Erkeklerde genelde penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir. Özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge, ağız içinde (oral seks sebebiyle) görülebilmektedir. HPV virüsü vücuda girdikten sonra bazı dönemlerde alevlenmeler ile ortaya çıkabilmektedir. HPV (human papilloma virüsünün) genital siğil veya kondilom denen lezyonlara yol açabilir. Klinik bulgular genellikle virüs alındıktan 3 veya 6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir belirti vermeyebilir. Kadınlarda genital siğil lezyonları vulvada, labialar’da, üretra’da, vajen iç kısmında, serviks’te ve anal bölgede bulunabilir. 150 den fazla tipi bulunan HPV virüsünün, her türünün kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. En yaygın olarak görülen HPV türü ise HPV 16 ve 18’dir. Human papilloma virüs (HPV), serviks kanserinin bilinen en önemli ve en yaygın sebebidir. Bu yüzden genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Düşük risk grubu daha az tehlikelidir.
 

HPV'nin Kaç Türü Vardır?

 
Erkekler HPV virüsüne yakalandıkları zaman onlara bu virüs zarar vermeyebilir. HPV virüsü 100 ün üzerinde türleri var olup yaklaşık 40 tanesi makat ve genital bölgede görülür. Erkeklerde genellikle penis üzerine yerleşir. Tek bir siğil olarak görülebilmenin yanında makat bölgesini komple sarabilir. Erkeklerde genital bölge lezyonları yaklaşık 2- 11 mm çapında olmaktadır.
Eğer erkekte hpv virüsü genital siğil olarak belirti vermişse uzman doktorun teşhis koyması kolaydır. Belirti veren siğillerle birlikte muayene sırasında gözle bakıldığında hekim tanısını hemen koyar. Fakat cilt üzerinde hiçbir belirtisi olamayan vakalarda ise testler ve büyüteç altında gerçekleşen inceleme sonunda bir teşhis konulmaktadır. Şüpheli bir tanı olduğunda biyopsi gerekir. Renk değişimi olmayan tipik olan lezyonlarda biyopsi alınmayabilir. İleri yaşlardaki erkeklerde bazen biyopsi gerekmektedir. Penis kanserine yol açmaması adına biyopsi şart olabilir. 
 
HPV virüsünün bu tarz ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara yakalanmadan uzman bir doktor tarafından bir an önce teşhis ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Gerekli önemler alındığı takdirde kişi kolay kolay bu virüsün tehlikeli yönüyle karşılaşmayacaktır. HPV virüsünün genital siğile dönüştüğü durumlarda çeşitli tedavi yöntemleriyle hasta sağlığına kavuşacaktır. Bu tedavi yöntemleri bazen ciddi cerrahi süreçlerle olsa da ameliyattan veya daha ciddi süreçlerden korkan hastalar için ameliyatsız yöntemler de mevcuttur. Genital siğil tedavisi için ameliyatsız yöntemleri öğrenmek adına tıklayınız. 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.