Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hpv Nedir?
 
Human Papilloma Virüsü; genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona neden olan, kondilom adı verilen siğil biçimindeki lezyonların oluşumuna sebep olan ve servikal (rahim ağzı)kanseri ile ilişkili olduğu kesin olarak saptanmış bir virüstür.  Virüsün 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır  HPV’nin yaklaşık olarak 40 türü genital bölgede enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bazı tipleri  ise vücudun  farklı bölgelerinde örnek vermek gerekirse elde ve ayaklarda siğillere nede olurken, bazıları da cinsel bölgede ortaya çıkan genital siğillere başka bir adı ile kondiloma yol açmaktadırlar.  Virüsün bazı türleri ise kadınlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek değişimlere neden olabilmektedir.  HPV cinsel yol ve temas ile bulaşma sağlar  bu %90’lık kısmıdır geri kalan %10’luk kısmı ise umumi tuvaletler, hamam ve  ortak kullanılan iç çamaşırlarıdır. 
 
Hpv'nin Belirtileri Nelerdir;  enfeksiyon bulaştıktan sonra  bulguların ortaya çıkmasının 2 -6 aylık bir kuluçka dönemi vardır. Genital bölge ve anüs çevresinde sayıları ve büyüklükleri değişken siğillerin ortaya çıkması ile belirti verir.  Bulgular taşıyıcının özelliklerinden etkilenir ve özellikle erkeklerde tümü ile belirtisiz seyredebilir.   Bu durum bazen kadınlarda da karşımıza çıkmaktadır HPV enfeksiyonunun tek belirtisi  pap smear testinde  enfeksiyona özgü hücresel anormallikler bulunmasıdır.  Virüs ile temas eden herkeste enfeksiyon bulguları görülmez. Virüs bir kere vücuda bulaşma sağladıktan sonra uzun bir süre hatta bu süre yılları da bulabilmektedir sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif bireylerin hepsinde görülebilir. HPV ile temas olduktan  hemen sonra  mutlaka hastalık ortaya çıkmaz. Birçok kişide  HPV  vücudun kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.  Farklı bir durumda virüs taşıyıcısı olan kişide uzun bir süre hiçbir belirtinin ortaya çıkmamasıdır.   Tabi ki bu durum hastalığın yayılmayacağı anlamına gelmez ve ilişkide bulunduğu kişilere virüsü bulaştırabilir buna sessiz enfeksiyon denir. HPV’yi hiçbir belirti vermeden taşıyan kişilere de portör yani taşıyıcı adı verilir.  Virüs temas olduktan sonra genel olarak  genital dış bölgede küçük siğiller ortaya çıkar siğiller ciltten kabarık, pembe-beyaz renkli karnabahar görünümlü oluşumlardır.   Tek ya da grup halinde olabilirler, vajina içi ve makat çevresinde  görülürler. Anal  ya da orak seks sonrası  ağzı içi ve makat içinde de lezyonlar görülebilir ağrı olmaz kaşıntı ve yanma yapabilir. Eğer tedavi edilmezse, genelde sürekli olarak büyüme be yayılma eğilimleri vardır. Çoğunlukla vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir. HPV enfeksiyonları virüs türüne bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi denilen ileride kansere dönüşebilecek taşıyan bazı değişimlere neden olabilir. Pap smear de hücrelerde koilosiloz saptanır.
 
Yaklaşık 100’den tipi bulunan HPV’nin 40 kadar tipi alt genital bölgede enfeksiyona sebep olur. Genital bölgede kanserle ilgisi olup olmamasına göre genital HPV tipleri iki gruba ayrılırlar;
 
 Düşük  riskli HPV tipleri  6,11,42,43,44,54,61,70,72 ve 81 kanserle ciddi bir ilişkisi yoktur.
 
 Yüksek riskli HPV tipleri 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82 özellikle rahim ağzı, vajina, vulva, anüs ve penis kanserlerine neden olabilir. Genital siğillerden en sık rastlanan tipler % 90 HPV 6 ve HPV 11 dir. Genital bölgede rastlanan siğillerin % 85-90 HPV tip 6 ve 11 sorumludur. Rahim ağzı kanseri olan kadınlardan en sık rastlanan tip HPV 16, ayrıca serviks kanseri rahim ağzı kanserinin % 80 den tip 16,18,31 ve 45 sorumludur.
 
HPV tedavisi; genital siğil tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemi ile  kolaylıkla kurtulabilirsiniz yakma dondurma buhar ve ısı yöntemleri ile siğillerin tamamından seanslar sonunda  tümünden kurtulmuş olursunuz.  Ameliyatsız yöntem ayakta uygulanmakta, lokal anestezi uygulanır kişi gün içerisinde hem muayene hem de operasyon geçirebilmektedir.   
 
 
 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.