Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Dış Hemoroid Belirtileri

Dış Hemoroid Belirtileri 

 
Makat ve kalın bağırsağın son bölümü (rektum) içinde bulunan kana damarlarının aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ile birlikte makattan dışarıya çıkmasına hemoroidal hastalık- basur hastalığı  veya kısaca hemoroid denmektedir.  
Bütün canlılarda hemoroidal damarlar  (basur damarları) yerleşim yerine göre dış (eksternal) ve iç (internal) olarak ikiye ayırılır. 
 
Dış hemoroidal damarlar; tüm sağlıklı bireylerin makat (anüs) çevresinde yer alan dış (eksternal) hemoroidal damarların üzeri ince bir deri ile kaplıdır. 
İç hemoroidal damarlar; sağlıklı bireylerde makatın ve kalın bağırdsağın dışa açılan son bölümü (rektumun) içinde yer alan iç hemoroidal damarların üzeri bağırsağın iç yüzeyini örten tabaka  ile kaplıdır.  Her iki damar ağında da basur hastalığı oluşabilir. Bu farklı iki damar ağında oluşan hastalığının bu sebep ile belirti ve bulguları da farklıdır. Hangi damar grubu rahatsızlandı ise belirti ve bulgularda ona göre değişkenlik gösterir. Dış Hemoroid (Eksternal Hemoroidal Hastalık); Üzeri ince bir deri ilekaplı olan dış hemoroidal damarlar hissedilmelezler. Herhangi bir sebeple makat kenarında bulunan hemoroidal damar yumaklarının birinin veya birkaçının içinde kan pıhtısı birikimi olursa dış hemoroid (anal tromboz) oluşur.   Makat etrafında bulunan derinin altında yer alan damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan birikmesi ve damarların tıkanması sonucu bu hemoroidal  damarların içinde pıhtı oluşur bu durum hızlı bir şekilde gelişir.   Makat çevresinde bulunan derinin altında yer alan damarlarda kan akışının bozulması sonucu oluşan kan birikmesi damarların tıkanması sonucu bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur, bu durum hızlı bir şekilde  gelişir. Genel olarak bu oluşan dış
 
Makat etrafında bulunan derinin altında yer alan damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan göllenmesi - birikimi ve damarların tıkanması sonucu bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur. Bu durum hızlı bir şekilde gelişir. Genellikle bu oluşan dış (eksternal) tromboze hemoroidal hastalık şiddetli ağrılara neden olur. Hasta, makatının hemen kenarında eline sert ve ağrılı şişliğin (memelerin) geldiğini söyler. Bu içi pıhtı (tromboze hemoroid) ile dolu olan ağrılı şişlik (meme) yırtıldığı zaman kanama şikayetine neden olur.
 
Dış Hemoroid;tromboze dış hemoroid, makat etrafında cilt altına mavi renkli kabarıklıklar olarak görülür ve elle hissedilebilirler.  Genel olarak şiddetli ağrı, kaşınma ve makat çevresinde rahatsızlık hissine neden olur. 
 

Dış Hemoroid (Eksternal Hemoroidal Hastalık) Nedenleri

 
Kesin nedeni bilinmemekle birlikte insanın, diğer canlılardan farklı olarak ayakta dik durması, anüsteki (makattaki) venlere büyük bir basınç ve hacimde kan dolmasına neden olmaktadır. Bu da hastalığın gelişmesini kolaylaştıran bir etkendir. Önemli bir diğer sebepte  beslenme alışkanlığıdır, endüstrinin gelişmesi ile beslenme alışkanlığı  da değişime uğramıştır. Sonuçta diyetteki lifli yiyecekler azalmıştır, oysa vücutta sindirilemeyen lifler, absorbe oluncaya kadar kitlesinin 30 katı kadar su çekmekte böylece bu kitlenin sindirimi zorlaşmaktadır. Böylelikle kolay, zorlanmadan ve ıkınmadan dışkılama yapılabilir. Aksi  takdirde ıkınma ve zorlama bu bölgedeki basıncı daha da arttırır. Bunun sonucunda hemoroidal hastalık gelişebilir. Diyette lifli besinlerin kullanılmaması durumunda, hemoroid rahatsızlığnın görüle sıklığı da artmaktadır.  Birçok insanda hemoroid hastalığı olmasına rağmen alışkanlıklarını değiştirmemektedr. Dışkılama alışkanlığının düzenli olmaması, dışkının sertleşmesine sebep olur. Dışkılama anında ıkınma, tuvalette uzun zaman beklenmesi  bu bu damarlardaki genişlemeyi arttırır. Katı ve sert olan dışkının makattan geçmesi anında  bu damarlarda hasar gelişir. Bu sebeple ağrı ve bazen de kanama meydana gelir. 
Dış Hemoroid (Eksternal Hemoroidal Hastalık) ve Kanama; Dışkılama alışkanlığını düzenlemede diğer önemli bir etken de içilen su miktarıdır. Günde en az 8-10 bardak su içilmesi gereklidir. Az miktarda su içmek kabızlığa neden olabilir. Kabızlık da ıkınmaya neden olacağı için hemoroide ait şikayetler artabilir.
 
Buna ek olarak hastalığın şiddetlenmesine neden olan faktörler şunlardır;
Yaş
Kronik (uzun süreli) kabızlık veya ishal
Hamilelik
Genetik nedenler (kalıtsal)
Dışkılamayı kolaylaştıran ilaçların (laksatiflerin ve lavmanların) sık kullanımı
Dışkılamak için zorlu ve uzun süreli ıkınmalar
Tuvalette uzun zaman oturulması (gazete, kitap okunması v.b.)
Ağır yük kaldırılması
Hastalığın şiddetlenmesine neden olan besin maddelerinin tüketilmesi (alkol, baharatlı yiyecekler)
Ağır egzersizler
Uzun süre oturma
Nedeni ne olursa olsun bu damar ağları içindeki kan akımı etkilenir ve kan pıhtısı oluşur.
 

Dış Hemoroid (Eksternal Hemoroidal Hastalık) Belirtileri Nelerdir?

 
Ağrı, sancı, sızlama veya yanma şeklinde bir his olarak tanımlayabilirler. Özellikle dış hemoroidlerin tromboze (damar içinde kan pıhtısı oluşması) olması şiddetli ağrıya neden olur. Bu ağrı devamlıdır. Makatta ele gelen şişlik. Tromboze basur memesi - içi kan pıhtısı ile dolu basur memesi makat kenarında hissedilebilir. Anal bölgede (makatta) kaşıntı. İç çamaşırının  akıntı, kanama veya dışkı ile kirlenmesi, kanama, içi pıhtı ile dolu olan memenin üzerinin açılması sonucu olabileceği gibi dışkılama (büyük abdest yapma) sırasında da kanama olabilir.
 
Hemoroid hastalığının iki farklı tedavi yöntemi mevcut. Bunlar ameliyat tedavisi ve ameliyatsız tedavi. Ameliyatsız tedavi ise ameliyatlı tedaviye oranla birçok avantaja sahiptir. Hastanın işlem için günler öncesinden hazırlanmasına gerek yoktur. Herhangi bir kronik rahatsızlık işleme engel değildir. Narkoz kullanılmayacağı için, ameliyat sonrası narkoz yan etkileri de görülmeyecektir. En önemli avantajlardan birisi ise, ameliyat işlemi sonrasında yaranın iyileşmesini günlerce beklemek gerekiyor fakat ameliyatsız tedavide yara ve dikiş olmadığı için böyle bir beklemeye ya da yarada apse oluşumu gibi kötü oluşumlara rastlanılmaz.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.