Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Tanısında Fiziki Muayene Yeterli Midir

Kuyruk sokumunun tanısından önce hastalığın kendisinden bahsetmek gerekir. Kıl dönmesi tıp literatüründe Pilonidal Sinus olarak bilinmektedir. Kıl dönmesi genel olarak erkeklerde ve 15-35 yaş aralığında görülmektedir. Erkeklerin kıl dönmesi riskini daha fazla taşımalarının sebebi ise fizyolojik olarak kadın vücuduna oranla daha kıllı bir vücut yapısına sahip olmalarıdır. Her ne kadar genelde erkeklerde görülen bir hastalık olsa da kadınlarda da görülebilmektedir. Kıl dönmesi genelde vücudumuzun kuyruk sokumu bölgesinde görülür, diğer görülme alanlarına değinecek olursak;

 

- Kasık
- Göbek
- Koltuk Altı Bölgesi
 
Kıl dönmesinin nasıl oluştuğundan da bahsetmek gerekir. Özellikle vücudun üst bölgelerinden (omuz ve sırt gibi) dökülen kılların ters dönerek cildin ince olduğu yerden cildin altına girerek burada kıl keseceği oluşturarak bölgede iltihabi bir yapıta sebep olur. Bu kıl keseceğinin içerisinde biriken kıl sayısı değişkenlik göstermektedir, hatta bu sayı 60-70 gibi sayılara ulaşabilmektedir. Aşırı kilolu, işi gereği uzun süre oturan ve hijyen eksikliği yaşayan kişilerin kıl dönemsi sorunu ile karşılaşma şansları daha fazladır. Kıl dönmesi doğuştan gelen kronik bir rahatsızlık değildir ama bazı biyolojik durumlar kişinin kıl dönmesine olan yatkınlığını belirleyebilmektedir. Bu durumu örnek üzerinden açıklamak gerekirse, kişinin vücudunun kıllı olması ya da derisinin ince ve hassas olmasını söyleyebiliriz.
 

Kıl Dönmesi Belirtileri

 
Kıl dönmesi belirtilieri, hastalık aslında pek belirti gösteren bir rahatsızlık değildir. Zaten hastalık çıkış konumu itibariyle pek görülebilen bir noktada değildir. Bunun dışında iltihap oluşmadan önce kendini ufak bir kızarıklık ile belli edebilme imkanı da mevcuttur fakat hastalar genelde iltihap oluşmadan rahatsızlığı fark edemezler. Bu durum özellikle kuyruk sokumunda apseye ve apsenin akmasına sebep olur. Kıl dönmesi belirtilerinden bahsetmek gerekirse;
 
- Özelliklede kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, 
- Kötü koku ve akıntılar
- Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 
Yukarıdaki belirtiler hastalığın henüz akut yani başlangıç döneminde olduğunu gösterir. Eğer bu belirtileri gören kişi erkenden tedavi olması çok önemlidir. Erken tedavi semptomların daha az yaşanmasını sağlamaktadır. Kıl dönmesi apseleri yukarıda da belirttiğimiz üzere akabilmektedir. Bu akma durumundan sonar kişide rahatlama hissine yol açar fakat bu his hastaların tedaviyi ertelemelerine yol açmaktadır. Bu çok büyük bir yanlıştır çünkü o rahatlama hissi anlıktır sadece. Derinin altında kıl yumağı olduğu sürece hastalık kendini tekrar edecektir ayrıca tekrarlayan apsenin kişiye yaşatacağı acı çok daha yüksektir. Hasta günlük hayatında  yürümekte ve oturmakta oldukça zorlanır. Kıl dönmesine gerekli zaman diliminde müdahale edilmezse ciddi doku hastalıklarına ve doku kayıplarına sebebiyet verebilir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.