Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV’nin Sebep Olduğu Olumsuzluklar

HPV, Human Papiloma Virus hastalığının kısaltmasıdır. Genelde cinsel birliktelik ile bulaşan bu hastalık toplumda çok sık görülen ve dikkat edilmeyen bir sorundur. Bu virüs çok kolay yayılması toplumun çoğunda görülmesine sebebiyet vermektedir. Virüsün kendisine değinmek gerekirse, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebebiyet vererek orada siğil ve lezyonların oluşmasına yol açan bir virüstür. Burada önemli bir noktanın altını çizmekte fayda var, HPV özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis kanserine sebebiyet vermektedir. Bu sebepten ötürü dikkat edilmesi ve en kısa sürede tedavi edilmesi çok önemlidir.

 
 

HPV Belirtileri

 
HPV belirtileri siğillerdir, bunun dışında bir belirtisi yoktur. HPV kişiye buluştuktan sonra kuluçka sürecine girer. Genital siğil ortalama 2 ay ile 2 yıl zaman dilimi içerisinde kuluçka süresini tamamlamaktadır. Kuluçka süresini tamamlayan virüs kendini siğiller ile belli etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, virüsün sessizce vücutta bekleme durumudur. Kişiler bir belirti göremedikleri için kendilerinde HPV olduğunun farkına varamıyorlar ve istemeden de olsa hastalığı yayıyorlar. HPV zaten yapı olarak kolay yayılabilen bir hastalık olduğu için toplum içerisinde sıkça rastlanan bir hastalık haline gelmiştir.
 
HPV’nin sebebiyet verdiği siğiller vücutta, cinsel organ ve anüs çevresinde ortaya çıkmaktadır. Siğiller değişik yapılara sahip olabilirler ama genelde beyaz veya pembe renge sahiptirler ve yumuşak, kabarık yapılardır. Genital siğiller dış genital bölge dışında anüs çevresince ve vajina içerisinde de görülebilir. Bu siğiller kişiye acı hissi yaratmazken yanma ve kaşıntı hissine sebep olabilirler. Hastalığın erkenden tedavisi hem rahim ağzı kanserini önler hem de genital siğiller tedavi edilmediği zamanlarda yayılma eğilimi gösterirler, erken teşhis siğillerin yayılmasını engeller. 
 

HPV Türleri

 
HPV türleri kendi içerisinde iki kategoride incelenir. Bu kategoriler virüsün insana yaratacağı sorunlara göre sınıflandırılmıştır aslında. Eğer HPV türünün kişiye yarattığı sorunlar ciddi sorunlar ise (kansere sebebiyet gibi) yüksek riskli, eğer virüsün yaşatacağı sorun daha ufak semptomlar içeriyorsa düşük riskli olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle yüksek riskli HPV türü kadınlarda rahim ağzı kanserini erkeklerde ise penis kanserine neden olmaktadır. Rahim kanserinin erken teşhisi ve HPV virüsünün tespiti adına kadınların her altı ayda bir olmak üzere smear testi yaptırması şiddetle tavsiye edilir. Her virüs tipinin kendine has özellikleri vardır, kimisi vücutta bir tepki yaratmazken kimisi de kansere yol açabiliyor. 
Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen hpv ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.