Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fissür Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür

Anal fissür hastalığı genel olarak anüs çevresindeki derinin zorlanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığı detaylandırmak gerekirse fissür hastalığı genelde kabızlık sebebiyle ve anüs çevresindeki hassas derinin yırtılması ya da çatlamasıyla oluşmaktadır. Hastalığın oluşum aşamasını detaylandırmak gerekirse, kişi kabız olduğunda gaita (dışkı) bağırsak içerisinde uzun süre beklediği için sertleşir. Sertleşen gaita, tuvalet ihtiyacı sırasında kişinin ıkınma davranışıyla beraber anüsten çıkış yaparken hassas deriye zarar vererek vücudu terk eder. Bu durum anal fissür ya da halk arasında bilinen adıyla makat çatlağının oluşmasını sağlar.  

 

Anal Fissür Türleri

 
Anal fissür hastalığı kendi içerisinde iki başlıkta incelenir. Bu kategoriler aslında hastalığın ilerleme durumuna göre sınıflandırılmaktadır. Bu kategorileri sıralamak gerekirse, akut anal fissür ve kronik anal fissürdür.
Akut Anal Fissür; Bu fissür türünde hastalık henüz başlangıç aşamasındadır. Ortalama dört ile altı hafta arasında iyileşmektedir. Bu iyileşme sürecinde kişinin aldığı önlemler çok önemlidir, özellikle kişinin beslenme düzenini değiştirmesi ve sağlıklı beslenmesi hastalığın iyileşmesinde hayati önem taşımaktadır.
Kronik Anal Fissür; Bu fissür türünde ise hastalık ilerlemiş seviyededir. Eğer fissür sekiz haftadan uzun sürerse ya da alınan bütün önlemlere rağmen fissür hastalığı tekrarlaması durumlarına kronik anal fissür denir. Bu fissür türünün akut anal fissürden en büyük farkı, kişini kendince aldığı önlemler ile iyileşmemesidir. Bu durumdan dolayı kronik anal fissüre sahip olan kişiler zaman kaybetmeden uzman doktora tedavi olmalıdır.
 

Anal Fissür Belirtileri

 
Anal fissür acılı makat hastalıklarından bir tanesidir. Anal fissür belirtilerini sıralamak gerekirse;
Cam kesiği gibi bir acı
Zonklama
Yanma hissi
Kaşıntı
Kanama
Anal fissür rahatsızlığında kanama sık görülen ve hastaları korkutan bir sorundur. Bu kanama genelde dışkıda fark edilir ama tuvalet sonrası temizlik sırasında da tuvalet kağıdında parlak kırmızı bir kan görülebilmektedir.
 

Anal Fissür Sebepleri 

 
Anal fissür rahatsızlığın en yaygın sebebinin kabızlık olduğunu belirtmiştik. Bu yaygın sebebin dışında yine anal fissüre sebebiyet veren durum ve rahatsızlıklar mevcuttur. Bunları  sıralamak gerekirse;
- Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.
- Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır. 
- Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.
 

Fissür Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür

 
Kadınlık hormonlarının bağırsak üzerinde aktivitesi üzerine etkisi araştırıldığında kadınlar; karın ağrısı, kabızlık, tuvalete çıkma konusunda erkeklere göre daha dezavantajlıdır. Bağırsak hareketleri erkeklere göre biraz daha problemlidir. Dolayısı ile bunlar problemli olduğundan dolayı makat çatlağı kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınlarda progesteron hakimiyeti, östrajen hakimiyeti, bağırsak hareketleri, duygusal açıdan kadınların daha hassas olması bağırsak hareketlerinde oynamalara yola açıyor. Dolayısıyla da fissür bayanlarda daha sık görülebiliyor.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.