Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavisine Geç Kalınırsa Ne Olur?

Kıl dönmesi tıp dilinde Pilonidal Sinus olarak bilinmektedir.  Kıl dönmesi çoğunlukla erkeklerde ve 15-35  yaş aralığında görülmektedir. Erkeklerin bu hastalıktan daha çok etkilenmesinin sebebi vücutlarının kadınlara oranla daha kıllı bir yapıya sahip olmasıdır. Her ne kadar genelde erkeklerde görülen bir hastalık olsa da kadınlarda da görülebilmektedir. Kıl dönmesi genelde vücudumuzun kuyruk sokumu bölgesinde görülür, diğer görülme alanlarına değinecek olursak;

 
- Kasık
- Göbek
- Koltuk Altı Bölgesi
 
Kıl dönmesin oluşumundan bahsetmek gerekirse, özellikle vücudun üst bölgelerinden (omuz ve sırt gibi) dökülen kılların ters dönerek cildin ince olduğu yerden cildin altına girerek burada kıl keseceği oluşturarak bölgede iltihabi bir yapıya sebep olur. Bu kıl keseceğinin içerisinde biriken kıl sayısı değişkenlik göstermektedir, hatta bu sayı 60-70 gibi sayılara ulaşabilmektedir. Aşırı kilolu, işi gereği uzun süre oturan ve hijyen eksikliği yaşayan kişilerin kıl dönemsi sorunu ile karşılaşma şansları daha fazladır. Kıl dönmesi doğuştan gelen kronik bir rahatsızlık değildir ama bazı biyolojik durumlar kişinin kıl dönmesine olan yatkınlığını belirleyebilmektedir. Bu durumu örnek üzerinden açıklamak gerekirse, kişinin vücudunun kıllı olması ya da derisinin ince ve hassas olmasını söyleyebiliriz.

 

Kıl Dönmesi Belirtileri

 
Kıl dönmesi belirtilieri, hastalık aslında pek belirti gösteren bir rahatsızlık değildir. Zaten hastalık çıkış konumu itibariyle pek görülebilen bir noktada değildir. Bunun dışında iltihap oluşmadan önce kendini ufak bir kızarıklık ile belli edebilme imkanı da mevcuttur fakat hastalar genelde iltihap oluşmadan rahatsızlığı fark edemezler. Bu durum özellikle kuyruk sokumunda apseye ve apsenin akmasına sebep olur. Kıl dönmesi belirtilerinden bahsetmek gerekirse;
- Özelliklede kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, 
- Kötü koku ve akıntılar
- Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 

Tedavi Yöntemleri

 
Kıl dönmesine tedavisine geç kalınırsa ne olur sorusuna bu bölümde yanıt verebiliriz. Kıl dönmesi hastalığında tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına ve bu apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına sebep olur. Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve kıl dönmesi olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir. 
 
Kıl dönmesi tanısı konurken fizik muayene yeterli olmaktadır. Çünkü kıl dönmesi bakıldığında çok bariz kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Tanı koyarken, Intergluteal sulkus dediğimiz kuyruk sokumunun olduğu bölgede eğer bir iki tane delik ya da içeri girmiş olan kıl taneleri görürsek bu basitçe anlaşılabilir. 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.