Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Neden Tekrar Yaşanır?

Kıl dönmesi genel olarak gözle göremediğimiz bir yerde oluştuğu için yol açtığı şikayetler üzerinden bunu anlayabiliriz fakat bunun öncesinde kıl dönmesinin ne olduğunu, nasıl oluştuğu gibi birçok farklı alanda ele almak lazım.

Tıp dilinde, Pilonidal Sinüs olarak bilinmektedir. Kıl dönmesi genel olarak erkeklerde ve 15-35 yaş aralığında sıkça görülmektedir. Bunun sebebi ise erkeklerin vücutlarının yapı olarak daha kıllı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunu kadınların yaşayabilme durumu da mevcuttur. Kıl dönmesi birçok bölgede görülebilir ama genel olarak görüldüğü bölgeler aşağıdaki gibidir;,
 
- Kuyruk Sokumu
- Kasık
- Göbek
- Koltuk Altı Bölgesi
 
Kıl dönmesinin oluşumundan bahsetmek gerekirse, vücudun özellikle üst bölgelerinden (omuz ve sırt gibi) dökülen kılların ters dönerek cildin altına girmesi ve burada kıl keseceği oluşturarak iltihap (apse), yaraya neden olmasıdır. Özellikle gün boyu oturarak çalışan, aşırı kilolu, hijyen eksikliği yaşayan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Özellikle derinin ince olduğu ya da inceldiği bölgelerde görülme ihtimali daha yüksektir. Kıl dönmesi kişinin doğuştan aldığı bir hastalık değildir ama bazı istisnai durumlar da mevcuttur. Kişinin genel yapısı itibariyle fazla kıllı olması, derisinin ince ve hassas olması gibi durumlar kişinin kıl dönmesine olan yatkınlığını belirlemektedir. 
 
Bölgede iltihap oluşmadan önce, kıl dönmesi kendini ufak bir kızarklık olarak kendini belli edebilir . İltihap, çıbanın cildin altındaki yağlı dokuya doğru ilerlemesi neticesinde gelişir. Bu durum özellikle kuyruk sokumunda iltihap akıntısına sebep olur ve bu akıntı sürekli hale gelir.  Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi kendini apse yapana kadar belli etmez genelde. Kişi kıl dönmesinin varlığından iltihaplanma sonrası haberdar oluyor. Genel olarak kıl dönmesi belirtileri bunlardır;
 
- Özelliklede kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, 
- Kötü koku ve akıntılar
- Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 
Bu belirtiler hastalığın henüz akut dönemde olduğunu yani daha kıl dönmesinin başı olduğunun göstergesidir. Kişi bu belirtileri gördüğü anda doktora başvurmalı çünkü hastalığın erkenden tedavisi hasta için çok daha yararlı olacaktır. Şunun da altını çizmek lazım, eğer deri altındaki kıl yumağı çıkarılmazsa belirtiler azalsa bile daha sonra yeniden aynı sorunlar yaşanacaktır. Tekrardan apse yapmış olan kıl dönmesi daha fazla şişer, şişen bölge akut dönemden daha fazla acı yaşatır hastaya. Hasta günlük hayatında  yürümekte ve oturmakta oldukça zorlanır. Kıl dönmesine gerekli zaman diliminde müdahale edilmezse ciddi doku hastalıklarına ve doku kayıplarına sebebiyet verebilir.
 

Tedavi Yöntemleri

 
Kıl dönmesi tekrarı 5 yıl içerisinde % 5 ila 40 arasında değişir.  Bunun başında uygulanan cerrahi yöntemin tekniği gelir. Cerrahi tekniğin vakaya göre uygun seçilmesi tekrar şansını düşürür. Ayrıca, ameliyat sonrası bakımın başında o bölgenin sık sık yıkanması yani sık duş alınarak o bölgede kıl bırakılmaması çok önemlidir.Ameliyattan bir kaç gün sonra hasta yıkanabilir, bunun için dikişlerinin alınmasını beklemeye gerek yoktur. Yine ameliyat sonrası o bölgenin tüy dökücü kremlerle 20 günde bir temizlenmesi tekrarı önleyecektir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.