Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissür Neden Oluşur?

Anal fissür hastalığını duyduğumuzda ilk olarak kabızlık sorunu aklımıza gelmelidir fakat hastalığı detaylandırmakta da fayda var. Anal fissür hastalığından bahsetmek gerekirse, toplum içerisinde en çok görülen makat hastalıklardan bir tanesidir. Anal fissür hastalığı, dışkılama sırasında ya da sonrasında kişiye acı veren bir hastalıktır. Anal fissürün en büyük sebebi şiddetli ıkınmadır. Ikınmaya zorlayan hastalık kabızlık olduğu için kabızlığın fissürün bir numaralı sebebi olarak kabul edebiliriz. Kabızlık sorunu her cinsiyette ve yaşta görüldüğü için fissür rahatsızlığı da her yaşta ve cinsiyette görülebilir. Anal fissürün verdiği acıyı anüs bölgesinde cam kesiği gibi keskin bir acı yaşadıklarını dile getirirler.

Kabızlık sorununun neden fissüre sebep olduğunu anlatmak gerekirse, kişi  kabız olduğunda gaita(dışkı) bağırsakta uzun bir süre bekleyerek sert bir hal alır, kişi tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınırken bu sertleşmiş gaita kişinin anüs çevresindeki o hassas deriyi çizer veya yırtar. Bu da anal fissür rahatsızlığına sebep olmaktadır.

 
Anal fissür kendi içerisinde iki kategoriye ayrılır. Bunlardan ilki akut anal fissü, diğeri ise kronik anal fissürdür. Akut anal fissür, dört ile altı hafta arasında sürmektedir. Akut anal fissürde kişi kendi imkanlarıyla (özellikle beslenme alışkanlıklarını değiştirerek) iyileşebilir. Kronik anal fissür ise sekiz haftadan daha uzun süren ya da alınan bütün önlemlere rağmen tekrarlayan fissür hastalığına denir. Kronik anal fissürün en büyük özelliği, hastanın kendince aldığı önlemler ya da kremler ile düzelmiyor olmasıdır. Kronik anal fissüre sahip olan kişi en kısa sürede uzman hekime görünmelidir. 
 

 Anal Fissür Belirtileri

 
Cam kesiği gibi bir acı
Zonklama
Yanma hissi
Kaşıntı
Kanama
 
Anal fissür hastalığında kanama sık rastlanan ve kişileri korkutan bir hadisedir. Genelde anal fissür sorununu yaşayan kişiler tuvalet sonrası temizlik sırasında tuvalet kağıdında parlak renkli kan görebilirler. Bu kanama tuvalet kağıdında olduğu gibi aynı şekilde tuvalet sırasında damlama şeklinde kanamalar da meydana gelebilir.
 

Anal Fissürü Tetikleyen Etkenler

 
Anal fissürün ana sebebi kabızlık dışında başka etmenler de mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse;
 
- Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.
- Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır. 
- Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.