Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Çatlağı Kanama

Makat çatlağı, anüs bölgesinin bir takım etkenler sebebiyle zorlanması sonucunda oluşan çatlak ya da yaralara denilmektedir. Tıp dilinde anal fissür de denilen bu rahatsızlık, makat bölgesinin hassas ve narin bir yapıya sahip olmasından kaynaklı olarak çoğunlukla kabızlığın sebep olduğu ıkınmalar nedeniyle zarar görebilmektedir. Makatta çatlak oluşumu kişiye tuvalet sırasında adeta cam parçacıkları batma hissi ile acılı bir şekilde kendini göstermektedir.

Makatta çatlağın oluşmasına zemin hazırlayabilen nedenler genellikle; kabızlık, ishal olma durumu, kadınlarda gebelik dönemi ve normal doğum,  ters ilişki, inflamatuar bağırsak hastalıkları, aşırı kilo alımı olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenlerden herhangi biri sebebiyle oluşan çatlaktan sonra yaşanan veya devam eden kabızlık kişi için oldukça problem yaratabilir. Kabızlık sebebiyle dışkının makat bölgesinden daha kuru ve sert çıkması bölgeyi ve bölgede oluşan çatlakları her defasında daha da fazla zorlayacağı için anüs bölgesinde oluşan yırtığın veya yırtıkların büyümesine sebep olabilirken kişiye daha fazla ağrı ve acı verip gün be gün yaşam koşullarını da düşürebilir.

Çoğunlukla tuvalet ve beslenme alışkanlıklarının kötü ya da yetersiz oluşu bağırsak veya makat hastalıklarının oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Bu tarz makat bölgesinde oluşum gösteren hastalıklar kişinin günlük yaşantısını da ciddi anlamda etkileyerek, yaşam konforunun büyük bir oranda düşmesinin temelini oluşturabiliyor. Özellikle bu tarz hastalıkların kişide yarattığı bir takım etkiler hastanın kendini sosyal yaşamdan uzaklaştırmasına bile neden olabiliyor. Makat hastalıklarının neden olduğu bu etkilerden biri de anal bölgede bir takım kanamaların gözlemlenmesidir. Anüs bölgesinden kanama gelmesi birçok makat hastalığının habercisi olabilir. 

Makatta oluşum gösteren kanamaların da belli başlı özellikleri ya da tiplemeleri bulunmaktadır. Bunun sebebi her makat hastalığının benzer fakat tamamen aynı özelliklerle hastada kendini belli etmemesidir. Eğer makat bölgesinden geldiği düşünülen kanama ağrılıysa ve bu tuvalet kağıdında görülebiliyorsa anal bölgede bir çatlak meydana gelmiş olabilir. Bir diğer adı ile anal fissürün, bu durumda kişide gözlemlenmesi oldukça muhtemeldir. Lakin burada bilinmesi gereken, anal fissür rahatsızlığında çok sık rastlanmayan bir kanamanın oluşması ve oluşan kanamanın da oldukça az ya da hafif olmasıdır. Makatta görülen her kanamanın sebebi de anal fissür rahatsızlığını işaret etmez. Kanama ile görülen diğer şikâyetlerle birlikte oldukça farklı rahatsızlıklarla da karşı karşıya kalınması oldukça muhtemel bir durumdur.

Makatta görülen ve çoğunlukla hemoroid (basur) hastalığının habercisi olduğu varsayılan kanama türleri çoğunlukla; yanma, damlama ya da ağrı yaratmayan şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte makat bölgesinde pıhtılı bir şekilde oluşan kanama oldukça endişe verici olabilmektedir. Fakat makat bölgesinde nasıl oluştuğunun bir önemi olmaksızın görülen herhangi bir kanama ya da kanama şekli muhakkak ki sağlık için ciddi önemler arz etmekte ve mutlaka bir proktoloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Anal fissür rahatsızlığının oluşunda görülen tek belirti tuvalet kâğıdında gözlemlenen kanama değildir. Aynı zamanda bu hastalıkla birlikte makat bölgesinde dışkılama sırasında çoğunlukla kesilme gibi tabir edilen bir ağrı ve acı yaşanabilmektedir. Bölgenin oluşan çatlak sebebiyle kaşınmasıyla da tahriş oluşması oldukça muhtemel bir durumdur.

Makatta kanamanın oluşmasına sebebiyet veren anal fissür ya da makat çatlağı hastalığı, oluşum gösteren diğer makat hastalıkları gibi kendi kendine iyileşemez. Hastalık oluşumundan itibaren tedavi için beklenilmesi, bölgenin kendi haline bırakılması, beslenmeye ve hijyene dikkat edilmemesi özellikle makat çatlağı rahatsızlığının ilerlemesine neden olmaktadır. İlk oluştuğu anda akut konumda bulunan anal fissür tedavi edilmediği durumlarda ki bu süre 4 ya da 6 hafta olarak değişmekle birlikte, kronik anal fissüre dönüşebilmektedir. Kronik anal fissür kişiyi çok daha fazla yormak ve üzmekle birlikte uygulanacak tedavi şeklini de oldukça zor bir hale getirmektedir.

Bu tarz makat çatlağı sebebiyle görülen kanamalarda, kişinin kendi kendine, internetten veya çevresinden edineceği bilgi ile bilimsel dayanağı olmayan bilgilerle harekete geçmesi oldukça yanlış bir tutum olacaktır. Makatta çatlak ya da diğer adıyla anal fissür dışında oluşum göstermesi muhtemel olan birçok anorektal hastalık mevcuttur. Belirtilerle birlikte bunun teşhisini koyabilecek tek kişinin bir uzman hekim olduğu asla unutulmamalıdır.

Hatırlatmak gerekir ki, hem makat bölgenizde hem de normalde vücudunuzda daha önce hissetmediğiniz, görmediğiniz ve yahut şüphelendiğiniz bir durumu muhakkak bir hekime danışmalı ve çok zaman geçmeden tedavisi için yardım almalısınız. Ertelemenin bir çözüm değil aksine daha büyük sorunlara kapı açan bir yaklaşım olduğunu da akıldan çıkarmamalısınız.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.