Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Çatlağına İyi Gelen Kremler

Makat çatlağı ya da bir diğer tabir şekli ile anal fissür, anüs bölgesinde görülen kişiye oldukça rahatsızlık veren bir hastalıktır. Anal bölgede çoğunlukla bölgenin zorlanmasına bağlı olarak çatlak ya da yarık oluşumuna anal fissür denmektedir. Makat halkasında meydana gelebilmekte olan bu çatlak oluşumu bölgenin fazla sayıda sinir ucuna sahip olması sebebiyle oldukça hassastır. Bu nedenle makat bölgesinde oluşan çatlak kişiye hem dışkılama sırasında hem de sonrasında ciddi sıkıntılar yaşatabilmektedir.

Özellikle kronik yani uzun süreli kabızlığın meydana getirdiği kuru ve sert dışkı çıkışı ayrıca yine kabızlık sebebiyle dışkı işlemi sırasında ıkınmaların neden olduğu zorlanmalar, makatta yırtılmaların veya çatlakların oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Çoğunlukla anal fissür oluşumunda kişiler, tuvalette yaşadıkları acıyı “cam kesiği” olarak tarif edebiliyorlar. Tarif ettikleri bu acı özellikle dışkılama sırasında en üst seviyede kendini hissettirse de sonrasında da bir süre devamlılık gösterebiliyor. Dolayısıyla bölge her zorlandığında bu ağrı ve acı kendini gösterebiliyor. Tedavi edilmediği sürece makattaki çatlak kişinin gündelik yaşantısındaki konforunu da ciddi anlamda negatif olarak etkilemede önemli bir rolü üstlenebiliyor.

Anal fissür ya da makat çatlağı oluşum gösterdiği ilk 3-4 haftada akut durumda yani başlangıç seviyesindedir. Bu seviyede uzman bir hekime muayene olunmayan ve kendi haline bırakılan makat çatlağı, kronik bir duruma geçiş yaparak kişiye daha fazla ağrı ve acı yaşatır. Bununla birlikte bu aşamadaki anal fissürün tedavisi de akut durumdaki anal fissüre nazaran hasta için bir miktar daha yorucu bir durumda olabilecektir.

Makatta oluşumu hissedilen ya da fark edilen çatlak ile birlikte hastalar, makattaki çatlağın kendilerine verdiği ağrı ve acıdan hızlı bir şekilde kurtulabilmek için bir çözüm yolu bulma arayışına girerler. Fakat bu arayış genellikle hızlı bir şekilde doktor kontrolüne gitmekten ziyade çoğunlukla internette ya da yakın çevrede bitkisel kür ya da krem arayışına girmek olabiliyor. Bunun öncelikli sebebi oluşan çatlağın makat bölgesinde yer alması olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla bir doktordan ziyade çatlağın kendi kendine geçmesini beklemeyi ya da çözümü tek başlarına bir şeyler yaparak bulmayı umabiliyorlar. Bunun sebebi genellikle çekinme duygusundan kaynaklı olarak kendi başlarına çözüm bulma düşüncesinin hastalara daha makul gelebilmesinden dolayı olabiliyor.

Bitkisel kürler ve kremler makat çatlağını yok etmeye çoğunlukla fayda sağlamamaktadır. Lakin makattaki çatlak sebebiyle hem dışkılama işlemi sırasında hem de sonrasında yani gün içinde kişinin çektiği ağrı ve acıları belirli ölçüde azaltabilirler. Fakat şu noktada önemli bir uyarı yapmak gerekir. O da bahsedilen krem ya da ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğidir. Özellikle anestezik kremler, anal fissür sebebiyle gelişen ağrıların bir miktar daha çekilebilir olmasına yardımcı olabilmektedir. Tuvalete girmeden önce uygulanan anestezik kremler en azından dışkılama işlemini hasta için daha kolay bir seviyeye getirebilmektedir.   Anal fissür sebebiyle makat bölgesinin kaşınmasını ya da yanmasını azaltabilecek koruyucu etkisi olan kremlerde mevcuttur. Bunların dışında yine makat bölgesinde dokudaki ödemi alabilen kremler de makat çatlağını bölgede bir süre uyutmak için kullanılabilir.

Medikal ürün ya da kremler dışında hastaların bir kısmı çözümü aktarlarda da arayabiliyorlar. Fakat kesin çözüm için ne yazık ki yeterli olamasalar da hastaların en azından bir süre rahat nefes almasına yardım edebilen bazı bitkisel ürünler de mevcut. Bunlardan biri kas gevşetici özelliği sayesinde dışkılama işlemini daha kolay bir hale getiren “Aynısefa Otu Özü” olarak karşımıza çıkıyor. Kanamaları azaltma etkisi sebebiyle “At Kestanesi Özü”, bölgesel rahatlama sağlayan ve ağrı kesici özellikleri sebebiyle “Karanfil Yağı” ve kaşıntı giderici bir etkiye sahip olduğu düşünüldüğünden “Meyan Kökü Özü” makat çatlağı için tercih edilen bitkisel ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Lakin burada belirtmek de yarar var ki tercih edilen krem ya da kürler ancak akut durumda yani başlangıç seviyesinde olan makat çatlağı için ancak %30’a yakın bir oranda rahatlatıcı bir etki ile fayda sağlayabilmektedir. İyileştirici ya da makat çatlağını yok etmede etkili olmayan bu ürünler, kronik durumdaki anal fissürde kişinin çatlak sebebiyle çektiği sıkıntıları azaltma konusunda da yetersiz kalabiliyor.

Makat çatlağına iyi gelebilen krem ya da kürler yukarıda da bahsedildiği gibi açıklanmıştır. Lakin anal fissür tedavisi için bu tarz yöntemlerle makat bölgesindeki çatlağın kronik duruma geçmesine de zemin hazırlıyor olabilirsiniz. Çünkü bu tarz yöntemler ne yazık ki kesin tedavi sağlayamamaktadır. Makat çatlağının kesin çözüm ve tedavisi için muhakkak bir uzman hekime başvurmalı ve hekiminizin önerileri doğrultusunda tedavi sürecini sürdürmelisiniz.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.