Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Risk Faktörleri

Kıl dönmesi tıbbi manada pilonidal sinüs olarak tanımlanır. Kıl dönmesini oluşturan risk faktörlerini belirleyebilmek için öncelikle bu rahatsızlığın nasıl meydana geldiğini anlamak gerekir.

Kıl dönmesi nasıl oluşur?

Kıl dönmesi kuyruk sokumunda çoğunlukta olmak üzere, göbek ve kasık bölgesinde de görülebilir. Meydana gelirken cilt dokusundaki gözeneklerden faydalanır. Kuyruk sokumuna giren tüy, kıl, saç telleri vs. cisimler zamanlar bu gözeneklerden içeriye girerek, cilt altında birikmeye başlarlar. Girdikleri gözenekte açılma meydana gelir ve kuyruk sokumunda bir delik oluşur. Bu delik toplu iğne başı kadar veya daha büyük olabilir. Sinüs ağzı denilen bu delikler, genelde kuyruk sokumunda orta hatta bulunur. Orta hatta bulunan delikler giriş ağzıdır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde kuyruk sokumundaki delikler artarak orta hattın etrafına yayılabilir. Bunlar ise genelde çıkış ağzı olarak değerlendirilir.
 
Cilt altında biriken yabancı maddeleri vücut yok etmek ister. Bu yüzden bu maddelerin etrafını önce kistik bir keseyle sarar ve bu kese içinde çeşitli sıvılar üretir. Bu sıvılar yabancı cisimleri yok etmek için yeterli olmaz. Zamanla çeşitli sebeplere bağlı kese deforme olur. İçindeki sıvıyı dışarıya akıtmaya başlar. Sonrasında ise hastada kuyruk sokumunda şişlik, kuyruk sokumunda ağrı şikâyetleri başlar.
İlerleyen evrelerde bu sıvılar birikmeye devam ettiği için, iltihaplanarak kıl dönmesinin apseleşmesine yol açar. Eğer kıl dönmesi apseleşirse kuyruk sokumundan iltihaplı akıntılar başlar. Kuyruk sokumunda hissedilen ağrı ve şişlik yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek derecede artar.

Kıl dönmesinde risk faktörleri nelerdir?

1- Günlük Bakım Kurallarının Uygulanmaması

Kıl dönmesinin yüksek oranda kuyruk sokumunda meydana geldiğinden bahsetmiştik. Kıl dönmesi zamanla gerçekleşen bir oluşum olduğu için, günlük bakım kuralları büyük önem taşır. Özellikle kuyruk sokumunda biriken yabancı maddelerin yeterli temizlenmemesi, pilonidal sinüs hastalığının oluşumunda büyür rol oynar. Bu yüzden her tuvalet ihtiyacı sonrası veya duş sırasında kuyruk sokumu mutlaka temizlenmelidir.
 
Özellikle sıcak yaz aylarında kuyruk sokumu bölgesi kapalı olduğu için, terlemeye bağlı tahriş olabilir. Tahriş olan cilt dokusundan yabancı maddelerin geçişi çok daha kolay olur. Bu yüzden yaz aylarında kuyruk sokumunun temiz tutulması, kıl dönmesinin oluşmaması için daha da önemlidir.

2- Uzun Süre Aynı Pozisyonda Durmak

Özellikle masa başı çalışanlar, şoförler, gün boyu ayakta duranlar bu risk grubuna dâhildir. Çünkü uzun süre doğru pozisyonu kimse koruyamaz. Özellikle oturarak çalışanlard,a bir süre sonra doğru oturma pozisyonu bozulur. Bu ufak hareketlenmeler nedeniyle kuyruk sokumunda bulunan yabancı cisimler sürtünmenin etkisiyle cilt dokusuna takılırlar. Kıl, tüy ve saç tellerinin yapısı incelendiğinde düz bir hatta olmadığı etrafında çengel benzeri çıkıntılar olduğu gözlemlenir. Bu yüzden cilt dokusuna takılan kıl tanesi her ufak harekette, vida misali cilt altına doğru ilerler. Bu şekilde cilt altında biriken cisimler kıl dönmesini meydana getirir.

3- Obezite

Obezite veya aşırı kilolu kişilerde kıl dönmesi açısından risk grubunda bulunurlar. Obezite hastalarında kıl dönmesinin oluşmasına sebep olarak;
  • Standartların dışındaki yağ dokusu, 
  • Aşırı terlemeyle birlikte cilt dokusunda oluşan tahriş, 
  • Hareket kısıtlılığı nedeniyle kişisel temizliğin yeterli sağlanamaması 
  • Kilo fazlalığına bağlı deforme olan vücut anatomisi 
Gösterilebilir.
 
Çoğunlukla kuyruk sokumunda meydana geldiğini belirttiğimiz kıl dönmesi, obezite hastalarında koltuk altı, göbek bölgesi veya kasıklarda da meydana gelebilir.
 
Bunların dışın risk faktörleri arasında sayabileceğimiz diğer etkenler ise şu şekilde sıralanabilir;
  • Vücut kıllarının ve dökülen kılların miktarının fazla olması
  • Vücut kıl yapısının kalın ve sert olması    
  • Kalçalar içindeki yarığın dar ve derin olması bu sebeple dökülen kılların birikmesi
  • Kalçalar arasında yarık, çatlak ya da nedbe dokusu olması
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü