Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Erkeklerde Daha Çok Görülüyor

Kıl dönmesi hastalığı insan vücudunda sırt, ense, saç derisi gibi bölgelerden dökülen kıl ve tüylerin deri altında birikmesiyle meydana gelir. Kıl ve tüyler gözenek ya da boşluklardan derinin altına doğru birikerek kistik yapı oluşturur.

Kıl Dönmesi Hangi Yaşlarda Görülür?

Kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Vücudun ense, sırt, saç derisi gibi bölgelerinden dökülen tüy ve kıllar gözenekler sayesinde boşluklardan derinin içine doğru ilerleyerek kıl dönmesinin oluşmasına neden olurlar.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt,cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak getirilip dikilir.

Pilonidal Sinüs Tedavisi

Pilonidal Sinüs (kıl dönmesi) erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen bir hastalıktır. Cilt rahatsızlığı olarak bilinen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde daha çok görülür.

Kıl Dönmesi Neden Tekrar Yaşanır?

Kıl dönmesi tekrarı 5 yıl içerisinde % 5 ila 40 arasında değişir. Bunun başında uygulanan cerrahi yöntemin tekniği gelir. Cerrahi tekniğin vakaya göre uygun seçilmesi tekrar şansını düşürür.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Kıl dönmesi; apse, ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor yapılmasına sebep olabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisine Geç Kalınırsa Ne Olur?

Kıl dönmesi hastalığında tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına ve bu apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına sebep olur. Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve kıl dönmesi olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir.

Kıl Dönmesi Neden Nüks Etmektedir

Kıl dönmesi tıp literatüründe Pilonidal Sinus olarak bilinmektedir. Kıl dönmesi çoğunlukla erkeklerde ve 15-35 yaş aralığında görülmektedir.

Kıl Dönmesi Tanısında Fiziki Muayene Yeterli Midir

Kıl dönmesi tanısı konurken fizik muayene yeterli olmaktadır. Çünkü kıl dönmesi bakıldığında çok bariz kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Tanı koyarken, Intergluteal sulkus dediğimiz kuyruk sokumunun olduğu bölgede eğer bir iki tane delik ya da içeri girmiş olan kıl taneleri görürsek bu basitçe anlaşılabilir.