Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Fistül Neden olur? Fissür ve Fistül Arasındaki Fark Nedir?

Fistülün ilk safhalarında makatta şişlik, makatta ve makat çevresinde ağrı, makatta kızarıklık, makatta kaşıntı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

Perianal Fistül Ameliyatı Olanlar Ve Ameliyat Sonrası İyileşme

Fistülün çeşidine göre, proktoloji uzmanının hastayı tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirmesiyle hasta-hekim iş birliği ile tedavi süreci başlatılabilir.

Fistül Tedavisi Nasıl Olur ve Kullanılan İlaçlar

Fistül tedavisinde antibiyotikler, fistülün neden olduğu akıntıların sadece azalması konusunda fayda sağlayabilir lakin tamamen yok etmede başarılı olamayabilirler.

Fistül Nedir? Fistül Çeşitleri Nelerdir?

Fistül iki iç organın arasında ya da iç organın cilt dokusu ile birleştiği yerde istenmeyen ve olmaması gereken bir bağlantı yolunun yani kanalın oluşmasıdır.

Fistül Ameliyatı Olanlar ve Ameliyat Sonrası

Anal fistül hastaları, tedavi sürecine girmeye klasik cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatların oluşturabileceği zorlu süreçler neticesiyle çekimser yaklaşırlar.

Makat (Perianal) Fistülü Nedir?

Makat (perianal) fistülü kabaca, anüste bir nedenle meydana gelen iltihaplanmanın vücuttan dışarı atılması için anormal bir bağlantı yolu ya da tünelin oluşmasıdır.

Perianal Fistül

Perianal fistül iki doku düzeyi arasında aslında normal şartlarda olmayan bir kanal oluşumudur. Makat hastalıkları arasında tedavi açısından en zorlu olan bu hastalıkta mutlaka uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül vücut yüzeyi ile iç organlar arasında doğal olmayan bağlantıya denir. Anal fistüller genellikle organın iltihaplanması veya yaralanması sonucu ortaya çıkar. Doğum sırasında perinede oluşan çatlaklar, kronik inflamatuar bağırsak hastalıkları veya apseler anal fistülü oluşturabilir.

Apse ve Anal Fistül Hangi Belirtileri Gösterir

Anal apse birçok kişide görülen bir hastalıktır. Anal apse oluşumu ise anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça terk etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur.