Makat Apsesi Tedavisi

Perianal Apse Nasıl Oluşur?

Perianal apse, makat çevresinin iltihaplanması sonucu irin toplanması ile oluşur. Daha çok anal salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı oluşmaya başlar ve zamanla yayılır.

Perianal Apse Oluşumu

Perianal apse hastalığını daha iyi anlayabilmek için bu bölgenin anatomisini iyi bilmek gerekir. Makat anatomisi; anal kanal, mide-bağırsak kanalının en son kısmını oluşturur. Anal bölgeyi iki tane kas tabası sarar. Dışta olan kaslar bireyin kontrolü altında çalışan çizgili kastır.

Makat Apsesi Kendiliğinden Geçer Mi?

Makat apsesi, perianal apse veya anal apse olarak da adlandırılabilir. Makat apsesi % 90 oranında makat çevresinde görülür. Anal kanalda kas doku içinde salgı bezleri vardır işte bu bezlerin tıkanması ya da iltihaplanmasıyla makat apsesi meydana gelir. Farklı neden olarak kalın bağırsak iltihabı, uzun süren ishal durumu da makat apsesine sebep olabilir.

Anal Apse Nedir?

Anal apse, makat bölgesi ve ya makat çevresinde iltihap toplanması sonucu oluşan şişliğe denir. Makat bölgesini çevreleyen kas ve yumuşak doku arasında meydana gelir.

Makatta Ağrı ve Şişlik

Makatta ağrı ve şişlik şikâyeti makat hastalıklarının hemen hemen tümünde görülen belirtiler arasındadır. Rahatsızlık makat bölgesinde olmasından dolayı bir çok hasta çekinme ve utanma yaşadıkları için hekime başvurmak yerine kulaktan dolma bilgilerle hareket etmektedirler.

Ameliyatsız Makat Apsesi Tedavisinin Yararları

Makat apsesi hastalığında ameliyatsız tedavi ne gibi avantajlar sağlar

Avrupa Cerrahi Makat Apsesi Tedavisi

Merkezimizde makat apsesi tedavi uygulamaları

Apse Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makat apsesi tedavisi nasıl yapılmaktadır

Makat Apsesi Çeşitleri

Makat apsesi çeşitleri arasında atnalı ve bartolin apsesinden bahsedebiliriz.