Rektal Kanama (Makat Kanaması)

Makat Ne Demek?

Makat ya da bilinen bir diğer adı olan anüs, sindirim sisteminin sonunda bulunan ve atıkların çıkartılmasını sağlayan önemli bir organdır.Makat bölgesin de buruşuk kaslar bulunur. Bu kasların görevianüs yoluyla kontrollü bir şekilde dışar ıatılmasıdır. Anüsün gaita çıkışı sırasında açılması ve kapanması kaslar tarafından sağlanmaktadır.

Makat Nedir?

Makat bölgesin de buruşuk kaslar bulunur. Bu kasların görevi anüs yoluyla kontrollü bir şekilde dışar ıatılmasıdır. Anüsün gaita çıkışı sırasında açılması ve kapanması kaslar tarafından sağlanmaktadır. Vücutta sindirim sisteminden sonra atıkların dışkılaması anüs yoluyla sağlanır.

Makatta Kan Görmek

Daha çok tuvalet sırasında makat bölgesinden parlak ve kırmızı renkte kan gelmesi tıpta rektal kanama olarak adlandırılır. Bazen dışkıya karışmış , genellikle gaitaya sürünmüş şekilde veya taze kan şeklinde görülür.

Makat Bölgenizde Kaşıntı Mı Var!

Makat bölgenizde kaşıntı şikayetiniz var ise, o halde bu yazı tam size göre..

Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar

Makat bölgesindeki oluşan rahatsızlıklara çevremizde çok sık karşılaşırız. Narin ve ince bir bölge olmasından dolayı şikayetler ciddi sonuçlar doğurabilir.İnsanlar bu sıkıntılarını çok fazla dile getiremedikleri için doktora gidemiyor ve olan rahatsızlıklarının farkında olmadan ilerlemesine olanak sağlıyorlar.

Makatta Kanama ve Yanma

Makatta kanama ve yanma şikâyeti makat hastalıklarının hemen hemen tümünde görülen belirtiler arasındadır. Bu şikâyetler üzerinde arama motorlarında yapılan “makatta kanama neden olur?”,”makatta yanma neden olur?”,”makatta kanama ve yanma nasıl tedavi edilir?” tarzında aramalar yoğun bilgi kirliliği nedeniyle hastayı yanlış yönlendirebilir.

Makatta Kanama Neden Olur?

Makatta kanama şikâyeti makat ve bağırsak hastalıklarında görülen en önemli ve kesinlikle dikkate alınması gereken belirtiler arasındadır. Makat kanaması sindirim sistemi kanamalarının %20 ile %30 unu oluşturur.

Rektal Kanama Tedavisi

Rektal kanaması olan hastalarda bu durumun sebebinin mutlaka ortaya çıkarılması gerekir.

Rektal Kanamanın Belirtileri

Makattan kırmızı ya da mor renkli kan gelmesi gibi belirtileri vardır.