Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Human Papilloma Virüs (HPV) genital bölge de viral enfeksiyona yol açarak siğil oluşumuna neden olan bir DNA virüsüdür. Hem erkek hem de kadınlarda görülen ve cinsel yolla bulaşan bu virüsün belirtileri genital bölgede olmaktadır.

200’den fazla çeşidi bulunan HPV’nin yaklaşık 40 tanesi genital bölgede siğillere yol açar.  HPV tiplerinden en çok HPV DNA6 ve HPV DNA11 tipleri siğillere neden olur. Fakat bu HPV tipleri bireylerde kansere yol açmamaktadır.

Siğil Kimlerde Görülür?

Genital siğilin toplumda yaygınlığı %1 oranında görülmektedir.  20’li yaşlarda bu oran %7 ye kadar artabiliyor. Kadın ve erkek tüm bireyler de görülen bu rahatsızlık cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Erken yaşta cinsel hayatı aktif olan ve sık partner değiştiren bireylerde daha çok rastlandığı bilinmektedir.

HPV’nin ne zaman ve kimden bulaştığının belirlemek çok zordur. Hastalar genelde genital ve anogenital bölgelerde siğil ile karşılaştıkları zaman HPV’nin vücutlarında olduğunu fark ediyorlar. Virüs bağışıklık sistemi tarafından baskılandığı için genital siğillere yol açan tipler yaklaşık 1 sene sonra belirti verebiliyor.

Siğil herkeste aynı sürede oluşmadığı için bu süre içinde virüsü başkalarına bulaştırma ihtimali de oldukça yüksektir. Erken teşhis konulduğunda tedavisi daha kolay olur ve ileriki yaşlarda kanser olma riskini ortadan kaldırır.

Genital Siğil Nasıl Anlaşılır?

Genital siğillere neden olan HPV (Human Papilloma Virüs) günümüzde kadınlarda da erkeklerde de sık rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Virüs vücuda ilk girdiği anda kişiler bunu pek anlamayabilir ancak dikkatli olmakta son derece fayda vardır.

Kişilerin ilk fark ettikleri belirtiler o bölge de meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıklardır. İlk aşama da bu olay da bir tahriş olarak düşünülebilir. Fakat bu belirtilerin hemen arkasından devam eden küçük, yassı, irili ufaklı, görünümü karnabaharı andıran kabarcıklar ya da et parçaları şeklinde belirti verir.

Bu kabarcıklar eldeki ve yüzdeki siğiller ile karıştırılmamalıdır. Deride açık ve koyu kahve ya da pembe renklerinde bazen de lekeler halindedir. Siğiller tek olarak görüldüğü gibi birden fazla siğil yan yana karnabahar şeklinde de görülebilir.

Siğiller kimi zaman fark edilmiyor ya da et beni ile karıştırılıyor. Bu siğiller kadınlarda cinsel ilişki sırasında kanamaya yol açabilir. Erkeklerde ise tuvalet esnasında yanma hissi görülebilir.

Genital Siğil Nasıl Yayılır?

Genital siğiller çoğu zaman fark edilmiyor ya da et beni ile karıştırılıyor. Siğil genital bölgede oluşan bir lezyon olduğu için dikkatli bir şekilde kontrolü yapılmadığı sürece görülmeyebilir. Bu da siğilin ilerlemesine ve yayılmasına yol açmaktadır.

Siğiller viral bir rahatsızlık olduğu için bireylerin bağışıklık sistemine bağlı olarak değişiklik gösterebilen bu durum, siğilin vücuttaki oluşum sürelerini etkilemektedir. Bazı bireylerde virüse bağlı lezyonlar kendini hemen gösterirken bazı bireylerde yıllar sonra kendini göstermektedir. Siğiller bağışıklık sistemi, stres, sık partner değişikliği ya da siğili olan kişiler ile cinsel temas gibi faktörlerin de etkisiyle oluştuğu bölgede yayılmaktadır.

Genital bölgenin kişisel temizlik sırasında yapılan hatalar ve bölgede oluşan kesikler sebebiyle de anal bölgeye de yayılma eğilimi gösterebilir. Bu yüzden genital siğil tedavisi oldukça önem arz etmektedir. Hastalar uzman bir hekim tarafında önce muayene edilmeli ardından kişiye uygun bir tedavi yöntemi ile sağlık kontrolleri düzenli olarak takip edilmelidir.

Sık partner değişikliği, çok eşlilik ya da eşlerin birinde siğil görülmesi ve tedavi olmaması bu rahatsızlığın geçmemesindeki en önemli faktörlerdir. Genital siğillerin en önemli tehlikesi özellikle bazı tiplerinin kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olmasıdır. Bunun için kadınlarda smear testi yapılması ve kadınların muhakkak siğillerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Yılda bir kez bu testin yapılması sağlık açısından önemlidir. Erkeklerde ki genital bölgenin deri yapısının kadınlara oranla daha kalın bir yapıya sahip olmasından dolayı daha az belirti göstere bilmektedir. Çoğu zaman anlamsız gibi gelen kaşıntılar ya da penis içi üretra denilen alanda oluşan lezyon yapılarının neden olduğu idrar zorluğu, HPV belirtisi olabilmektedir.

Hem kadın hastaların hem de erkek hastaların bu durumu ciddiye alması, oluşabilecek kötü durumların önüne geçebilmek adına dikkatli olunmalı ve durum fark edildiği an da mutlaka tıbbi bir destek alınmalıdır.

Genital siğillere sık partner değişikliğinin yanı sıra, halka açık olan tuvaletler, ortak kullanılan alanlar, ortak kullanılan iç çamaşırları, başkasının kullandığı jiletler ya da malzemeler kuaförlerde kullanılan cımbız ve ağda gibi faktörler de HPV’nin bulaşmasına sebep olabilir.

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Genital siğil rahatsızlığının genel durumu göz önüne alındığında kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Çoğu birey durumu fark ettikleri zaman çekindikleri için tedavi olmayı geciktirir veya doğal yollarla evde uygulanabilecek yöntemlere başvururlar.  Ancak genital siğilin bitkisel yöntemlerle geçmesi mümkün değildir.

Yapılan hatalar sonucu genital bölge de tahriş olabilir. Bu durum genital siğilin daha fazla yayılmasına neden olabilir. Bunun için alanın da uzman bir hekim tarafından yardım alınmalı ve uygun tedavi yöntemi ile düzenli takipler sağlanmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için hem virüs vücudunda olan kişi hem de cinsel temasta bulunduğu kişi tehlike altındadır. Tedavi olmadığı ya da ertelendiği takdirde siğil lezyonları artabilir, tahriş edildiğinde çevre dokuya dağılabilir ya da lezyonlara müdahale edilmediği için kendi kendine büyüme gözlemlenebilir.

Siğillerin bulunduğu bölgenin fonksiyonlarında bir bozulma olacağından dolayı cinsel yaşamlarının yanı sıra günlük yaşantılarını da olumsuz etkileyebilir.

Diğer HPV çeşitlerine göre genital bölgede çıkan siğiller, tedavi olmadığında başta kadınlar olmak üzere ilerledikçe kansere sebebiyet vermektedir. Kadınlar da rahim ağzı kanserine kadar gitmektedir. Erkeklerde de çok nadir de olsa ileriki yaşlarda penis kanserine yol açmaktadır.

Avrupa Cerrahi kliniği olarak merkezimizde lazerle tedaviler uygulanmaktadır. Sosyal yaşantıdan bir etkilenme ya da sorun olmadan ayakta sağladığımız beş dakikadan daha az süren başarılı operasyonlarımız ile amacımız hastalara en konforlu tedavi hizmetini vermektir.

Kliniğimizde lokal anestezi ile tedavi uygulandığı için operasyondan sonra yatış gerektirmeden günübirlik tedavi süreci tamamlanabilmektedir.

Leave a reply