Anal Fistül

Anal fistül, anal kanal ve makat bölgesinde oluşan bir tüneli ifade eder. Bu tünel genellikle makat kasları içinde gelişen bir apsenin sonucudur. Eğer anal bölgedeki apse yeterince tedavi edilmezse, içeride biriken enfeksiyon vücuttan çıkmak için kendi yolunu bulur. Bu durum anal bölgede sivilce benzeri bir lezyonun görülmesine ve enfeksiyonlu akıntının oluşmasına neden olur.

Anal Fistül Nasıl Anlaşılır?

Anal fistül anal bölgede sürekli kötü koku, iltihap, kanlı bazense sarı akıntı oluşmasına sebep olur. Cilt altında oluşan enfeksiyon sebebiyle makatta ağrı, ciltte nemlenme, kaşıntı, yanma ve makatta dolgunluk hissi gibi belirtiler görülebilmektedir. Fistül rahatsızlığının durağan dönemleri de mevcuttur. Durağan olduğu zamanlarda da çok fazla belirti vermez. Bu nedenle kişi problemin geçtiğini düşünür ve rahatsızlığını tedavi etmek konusunda ihmalkar davranır. Bu durum da fistül hastalığının ileri evreye taşınmasına yol açar.

Fistül rahatsızlığı mutlaka ve mutlaka tedavi edilmelidir. Asla kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. İlerlemesi durumunda zor bir tedavi sürecine girilir.

Anal Fistül Çeşitleri Nelerdir?

Fistül evrelerine göre 4 ana başlık altında incelenir.

 • İntersfinkterik Fistül
 • Transsfinkterik Fistül
 • Suprasfinkterik Fistül
 • Ekstrasfinkterik Fistül

Bu fistüller makat içinde oluşturdukları yol dikkate alınarak gruplandırılır. Bazı fistül türleri kısa ve düz bir kanal oluştururken, bazıları da karmaşık bir kanala dönüşebilir. Tedavi edileceği vakit kesinlikle türüne bakılarak hareket edilir.  Tedavi sırasında iç ve dış hat tamamen belirlenmeli ve doğru tespit edilmelidir. Aksi durumda fistül problemi tekrarlayabilir.

 

Ameliyatsız Fistül Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız lazerle anal fistül tedavisi, tıbbın ilerlemesiyle hastalara daha konforlu ve etkili bir seçenek sunar. Eskiden kullanılan yöntemlerde, komplikasyonlar ve hastalığın tekrarlanma riski sıkça karşılaşılan sorunlardı. Son dönemlerde gelişen ameliyatsız lazerle anal fistül tedavisi ise lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve bu nedenle minimal risk taşır. Ayrıca, nüks olasılığı da oldukça düşüktür, bu yüzden hekimler tarafından tercih edilir. Hangi yöntemin kullanılacağı, fistülün trasesine ve enfeksiyon durumuna bağlı olarak belirlenir. Bu tedavi yöntemleri lokal anestezi ile uygulandığı için hastalar genel anestezi veya spinal anestezi gibi daha fazla risk içeren anestezi türlerinden korunur.

Fistül Ameliyatsız Geçer mi? 

Ameliyatsız Fistül Tedavisinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Anal fistül tedavisi için kliniğimizde uygulanan ameliyatsız lazer tedavisi oldukça konforlu ve kısa süren bir tedavi yöntemidir. Ameliyatsız lazer tedavisinin avantajları sırasıyla;

 • Hastalar muayene sonrasında 10 dk gibi kısa bir sürede tedavi olur
 • İşlem sonrası yatış gerekmez
 • Lokal işlem uygulandığı için kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar ilaçlarını kullanabilir.
 • Operasyona boş mide ile gelme zorunluluğu yoktur.
 • Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler de narkoza bağlı yan etkiler görülmeyeceği için tedavi olabilir.
 • Sağlıklı dokulara zarar vermeden sadece fistül üzerinde işlem uygulanır.
 • Kesi ve dikiş gibi uygulamalar olmadığı için kısa sürede iyileşme gerçekleşir.
 • Doku kaybı görülmediği için işlem sonrası gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı gibi durumlar yaşanmaz.
 • Ameliyatsız fistül tedavisi sonrası makat bölgesinde ağrı ve akıntısı belirgin bir şekilde azalan hasta işlemden sonra kısa sürede günlük hayatına dönebilmektedir.
 • Komplikasyon görülme oranı klasik ameliyatlara göre daha düşüktür.

Ameliyatsız tedavi yöntemleri çok eski yıllara dayanmadığı için, tedavi olunacak hekim konusunda dikkatli olunması gerekir. Ameliyatsız tedavi yöntemini kullanacaksanız mutlaka bu konuda deneyimli ve işinde iyi olan doktorlar tercih edilmelidir. Diğer durumda ufak bir hata ileriki hayatınızda dışkı ve gaz kaçırma gibi ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle tedavi mutlaka eksiksiz yapılmalı ve başarı ile sonuçlanmalıdır.

Fistül tedavisinde seçeceğiniz hekime güvenmeniz ayrı bir önem taşır. Nedeni ise, komplike fistüllerde tedavi süreci uzun olur. Bu süreçte seçilen tecrübeli doktor tedavinin daha emin ve kısa olmasını sağlamaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Anal Fistül Tedavisi
Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi
Anal Fistül ve Bağırsak Kanseri Arasındaki Fark Nedir?
Sigara İçmek Anal Fistülü Tetikler Mi?
Anal Fistül için Evde Tedavi Yöntemleri
Perianal Fistül ve Tedavi Yöntemleri

 

Neden Avrupa Cerrahi’yi Seçmeliyim?

Anal fistül ameliyatı önerilen hastaları 17 yıllık bilgi birikimimizle ameliyatsız lazer temelli tekniklerle tedavi ediyoruz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

 

  Nasıl Randevu Alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.
  Leave a reply