fbpx
 • MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
 • 444 8 623

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid hastalığı, halk arasında basur olarak bilinen kalın bağırsak çıkışında bulunan ve anal bölge olarak adlandırılan bölgede meydana gelen bir makat hastalığıdır. Makat bölgesinde yer alan toplardamarların birtakım etkenler sonucunda şişmesi ve meme halini alması ile ortaya çıkmaktadır. Damarların varisleşmesi olarak da tanımlanabilen hemoroid, genellikle makattaki basının artması nedeniyle görülmektedir.

Toplumda çok sık karşılaşılan hemoroid hastalığı her yaşta ve her cinsiyette hemen hemen aynı oranlarda görülmektedir. Daha önceleri 50 yaş ve üstü kişilerde karşılaşılmasına rağmen günümüzde günlük alışkanlıklarımızın değişmesi gibi nedenlerden dolayı gençlerde de oldukça sık görülmektedir.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Hemoroid hastalığı, gündelik yaşam konforunu fazlasıyla etkileyen birden fazla nedene dayalı olarak ortaya çıkan makat hastalıklarının başında yer almaktadır. Makat bölgesinde hemoroid oluşumu daha çok dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak bölgedeki dokuların zarar görmesiyle oluşmaktadır. Basur oluşumunun nedenleri arasında en önemlisi sindirim sistemi bozukluğuna bağlı olarak kabızlık ya da kronik ishal durumudur.

Hemoroidin kesin sebebi tam olarak bilinemese de hastalarda ortak görülen belli başlı nedenler bulunmaktadır. Bu hemoroid nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağırsak alışkanlıklarındaki ani değişimler (kronik kabızlık ya da ishal atakları yaşamak),
 • Günlük su ihtiyacının yeterli düzeyde karşılanmaması,
 • Hareketsiz bir yaşam şekli,
 • Gebelik ya da doğum,
 • At binmek, halter ya da ağırlık kaldırımı gibi ağır sporlar ve bisiklet binmek gibi bazı spor etkinlikleri,
 • Uzun süre oturma pozisyonunda sürdürülen iş kolları (pilotluk, masa başı işler, şoförlük vs.),
 • Aşırı derecede alkol ve sigara tüketimi,
 • Makat bölgesinde bulunan tümörler,
 • Aşırı kilo problemi,
 • Genetik yatkınlık.

Hemoroid (Basur) Çeşitleri

Hemoroid hastalığı hemoroid oluşumlarının makat bölgesinde yer aldığı konuma göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki çeşide ayrılmaktadır.

İç Hemoroid Dereceleri Nelerdir?

Makatın iç kısmında yer alan hemoroidlere iç hemoroid adı verilmektedir. Tıp dilinde internal hemoroid olarak adlandırılan bu hemoroid çeşidi şikayetleri bakımından kişilere en çok sıkıntı yaratan türdür.

İç hemoroidler rektum denilen anal bölgenin iç kısmında bulunur. Ve tedavisi ertelendikçe hastalığın dereceleri artış göstermektedir. 4 farklı evreden oluşan iç hemoroidde hastalığın evre tespiti, tedavi yönteminin seçilmesinde önem taşıyan faktörlerdendir.

1.Derece Hemoroid:

Hemoroidin ilk ve başlangıç evresi olduğu söylenebilen bu iç hemoroid çeşidinde hemoroid yastıkçıkları dışarıdan fark edilebilir biçimde değildir. Buna bağlı olarak da şikayet ve belirtiler de anlaşılabilir değildir. Bariz bir bulgu ile karşılaşılmadığı için kişiler tarafından anlaşılamayabilir ancak uzman bir hekimin uygulayacağı detaylı bir muayene ile teşhis edilebilmektedir.

2.Derece Hemoroid:

Hemoroid memeleri bu iç hemoroid çeşidinde boyut olarak büyümeye başlamıştır. Ve bu durum kişiye makatın içerisinde bir doluluk, dolgunluk varmış gibi hissettirir. Aynı zamanda hastada dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak hemoroid memelerinin makat dışına çıkıp, dışkılama sonrasında ise tekrar makat içine girdiği gözlenir. Bu evrede hemoroid memeleri kanama, kaşıntı ve bazı durumlarda da makatta ağrı şeklinde şikayetler vermektedir.

3.Derece Hemoroid:

Bu evrede hemoroid yastıkçıkları artık normal zamanda da makat dışına çıkacak şekilde büyümüştür. Dışkılama esnasında dışarı sarkar ve yalnızca elle müdahale edildiğinde içeriye itilebilmektedir. Bu durumda iç hemoroidler kendliğinden dışarı çıkar ve kendi kendilerine makat içine girmeleri uzun bir süre alır. Kişi bu evrede daha yoğun bir kanama, ıslaklık hissi ve kaşıntı şikayeti yaşayabilmektedir.

4.Derece Hemoroid:

İç hemoroid hastalığının son evresi olarak bilinen 4. Derecedeki basur memeleri sürekli rektum dışındadır. Artık anüs kanalına sığmayan yastıkçıklar makat ağzının dışına taşmaktadır. Bu evredeki hastalıkta hemoroid memeleri hiçbir şekilde anüs içerisine itilemeyecek boyuta gelmiştir. Kişiye en şiddetli şikayetleri yaşatan evre olan 4. Derecede kanama, kaşıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı belirtilerine kişinin yürürken ya da otururken de zorluk çekmesi durumu eklenmektedir. Günlük hareketlerin büyük biçimde kısıtlandığı bu evrede daha da vakit kaybedilmeden uzman bir Proktologa başvurulmalıdır.

Hemoroid Basur Nedir

Dış Hemoroid

Tıp literatüründe eksternal hemoroid olarak adlandırılan bu hemoroid çeşidinde basur memeleri makatın dış kısmında yer alır. Anüs çıkışında ortaya çıkan bu hemoroid çeşidinde yastıkçıklar gözle görülebilen ve dokunulduğunda elle hissedilebilen bir boyuttadır. Kişi bu belirtiler sayesinde dış hemoroidden şüphelenebilir.

Tromboze hemoroid olarak bilinen bir dış hemoroid çeşidi de bulunmaktadır. Hemoroidal yapıların içinde bulunan kanın pıhtılaşması sonucu ortaya çıkan bir basur çeşididir. Halk dilinde boğulmuş basur olarak da bilinmektedir. Bu durumda kişide sert ve ağrılı şişliklere bağlı olarak yanma, sızlama, kaşıntı ya da baskı sonucu kanama gibi şikayetlere rastlanır. Hemoroidal yapılar mavimsi ya da morumsu bir renkte görülebilir.

Hemoroid (Basur) Tanısı Nasıl Konulur?

Hemoroid hastalığı makat rahatsızlıkları içerisinde hastanın şikayetleri dinlenilerek kolaylıkla teşhiş edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın evresinin belirlenmesi noktasında da tanı koyma aşaması büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman bir Proktoloji doktoru tarafından fiziki muayene ile kesin teşhiş konulabilmektedir.

Hastanın yaşadığı şikayetler arasında makattan kan gelmesi durumu bulunuyorsa gerekli görüldüğü takdirde rektoskopi gibi ek tanı yöntemleri de kullanılabilir.

Muayenenin ardından yine gerekli görülürse eğer bağırsak hastalıkları, sindirim sistemi ve kalın bağırsak tümörü gibi hastalıkları da araştırmak adına kolonoskopi gibi yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Çünkü hemoroid rahatsızlığının bazı belirtileri bu tip hastalıklarla benzerlik gösterebilmektedir. Şüpheye düşülen noktalarda kesin bir tanı koyabilmek için şikayetlerin altında yatan asıl hastalığın belirlenmesi gerekmektedir.

Hemoroid (Basur) Belirtileri

İç hemoroid ve dış hemoroid belirtileri farklılık gösterse de genellikle basur hastalarının yaşadığı şikayetler ve hastalığın belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Makat ve çevresinde kaşıntı hissi,
 • Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında klozete ya da peçeteye kan gelmesi,
 • Makat bölgesinde yanma hissi,
 • Anüs bölgesinde ele gelen şişlik,
 • Makatta dolgunluk hissi,
 • Dışkılamanın tam yapılamaması ve normal zamanda da dışkılama hissi yaşamak,
 • Makatta ıslaklık ya da akıntı,
 • Makat bölgesinde ağrı.

Basura Ne İyi Gelir?

Hemoroid (basur) hastalığının tedavisinin ertelenmemesi ilk etapta yapılması gerekendir. Fakat tedavi gerçekleştirilene kadar ve tedavinin olumlu sonuçlanması için ve tedavi sonrasında kişiye destek olması açısından birtakım önerilerden yararlanılabilir.

Hem basur hastalığına iyi gelen hem de kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için yapması gereken günde en az 2 lt su tüketmektir. Genelde toplumumuzda su yerine çay, kahve gibi içecekler tüketilmektedir. Bu durum ne yazık ki vücudun gerek duyduğu su oranını karşılamamaktadır. Ve bu tip içeceklerin hiçbiri su yerine geçmemektedir. Sindirim sistemimizin düzgün çalışması için vücudumuzun ihtiyacı olan su miktarının karşılanması gerekir. Özellikle basur hastalığının nedenleri arasında yer alan kabızlık durumunun yaşanmaması için su tüketilmelidir.

Yine bağırsak ve sindirim sisteminin sağlığı için önemli olan posalı ve lif bakımından zengin içeriğe sahip besinler tüketilmesi hemoroid hastalığı için önem taşımaktadır. Bu yiyeceklere örnek olarak kuru baklagiller, taze sebze ve meyve, probiyotik içeren yoğurt, kefir, turşu ve ayran gibi besinler, kuru meyve ve kuru yemişler gösterilebilir. Bu noktada uzak durulması gereken gıdaların başında ise fast-food, asitli içecekler, hazır gıdalar, beyaz ekmek ve karbonhidrat miktarı yüksek besinler gelmektedir.

Kişiler, beslenme düzeninin yanı sıra sporu da hayatlarının bir parçası haline getirmelidirler. Hareketsiz yaşam biçiminden çıkıp düzenli olarak spor yapılması sindirim sistemini düzenleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Hemoroid tedavisi olan hastaların ve hemoroidden korunmak isteyen kişilerin tuvalette uzun süre oturur pozisyonda kalmamaları gerekmektedir. En fazla 5 dakika vakit geçirilmeli ve tuvalet ihtiyacı geldiğinde bekletmeden giderilmelidir.

Hemoroid Basur Belirtileri

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi İle Geçer Mi?

Hemoroid hastalığında kendiliğinden iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. Öncelikle bir Proktoloji ya da Genel Cerrahi hekiminden yardım alınmalıdır. Zaman geçtikçe hastalığın dereceleri ilerlediğinden kulaktan duyma bilgiler ile ya da internetten yapılan araştırmalar sonucu bir doktor önerisi olmadan kullanılan bitkisel ilaçlar ya da kremler farklı sağlık sorunlarını doğurabilmektedir. Bu süreçte de hastalığın tedavisi ertelendiğinden kişinin şikayetleri artış gösterecek ve hastalık ilerleme kaydedecektir.

“Basura iyi gelen krem”, “Basur için bitkisel tedavi”, “Hemoroid evde nasıl geçer” gibi ibareler içeren ilanlara ve reklamlara itibar edilmemelidir. Hemoroid belirtileri ile karşılaşıldığında öncelikle bir Proktoloji uzmanına başvurulmalı ve kişiye uygun olan tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Hemoroid hastalığının mutlaka uzman bir hekim tarafından hastalığın boyutları dikkate alınarak gerçekleştirilmesi konusu önemlidir. 1. Derecede fark edilen hemoroidlerde kolaylıkla kişiye önerilecek diyet programı, ılık su oturma banyosu ve doktor eşliğinde verilen ilaçlar ya da kremler gibi tedavi yöntemleriyle rahatlama sağlanabilir.

Fakat bilinmelidir ki ilaç ve krem gibi yöntemler geçici bir süreliğine kişiye yatıştırıcı bir etki verir. Hastalığın şikayetlerini bloke eden bu tedavi yöntemleri bırakıldığında özellikle ileri evredeki hemoroidlerde ağrılar tekrarlamakta ve hastalığın boyutları ilerleme göstermektedir. Hastalığın evresine göre kullanılan bu yöntemlerin etkileri de azalmaktadır.

Günümüzde hemoroid tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi seçenekleri mevcuttur. Hemoroid ameliyatı adı verilen genel anestezi altındaki klasik cerrahi ameliyat uygulamasında makatta yer alan hemoroid memeleri kesilerek çıkartılır. Ardından kesme işleminin yapıldığı bölge dokuları dikilir. Acı ve ağrı boyutu yüksek bu yöntemde bu nedenle kişiye narkoz verilerek uyutulur. Yapılan ameliyatta sağlıklı dokular da kesi ve dikiş uygulaması nedeniyle zarar görmektedir. Yatış gerektiren bu ameliyat sonrasında hastanın ameliyat yaralarının iyileşip günlük hayatına dönüşü minimum 20 günü bulmaktadır. Çoğunlukla yaranın temiz tutulması zor olduğundan hastanın sıklıkla pansuman yaptırması gerekir. Yaraların enfeksiyon kapması riski de bulunduğundan hemoroid hastaları farklı yöntemler arayışına girmektedir.

Merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız hemoroid tedavisi yöntemi bu noktada kişilere oldukça avantaj sağlamaktadır. Proktoloji alanında uzman hekimlerimiz ve bu alanda deneyimli sağlık ekibimiz tarafından tıpkı bir diş dolgusu yaptırır gibi ayaktan, yatış gerektirmeden hemoroid tedavinizi olabilirsiniz. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatsız basur tedavisinde herhangi bir kesi ya da dikiş uygulanmaz. Kısa sürede gerçekleştirilir ve ameliyat gibi bir doku tahribatı olmadığından bölgede enfeksiyon riski oluşmaz. Bu sayede kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisinde Kullanılan Teknikler

 • Lazer ile tedavi
 • Elektro cerrahi ile tedavi
 • Radyofrekans ile tedavi
 • Bant ligasyon ile tedavi
 • THD (Hemoroid arter ligasyonu) ile tedavi
 • Fotokoagülasyon ile tedavi sayılabilir

Ameliyatsız hemoroid tedavileri gerektiğinde tek ya da kombine bir şekilde uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

Proktoloji alanında uzman ve yalnızca bu konu üzerinde 15 yıllık deneyime sahip sağlık ekibimiz sayesinde aynı gün içerisinde muayene ve tedavi işleminizi olabilirsiniz.

Narkoz uygulaması yoktur. Yalnızca lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapılır. Bu sayede kişinin muayene ya da tedavisi için herhangi bir ön hazırlık yapmasına gerek kalmamaktadır. Ek bir tetkik ya da tahlil istenmez. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

Ameliyatsız basur tedavisi 5-8 dakika içerisinde, tıpkı bir diş dolgusu yaptırmak gibi hızlı bir şekilde, yatış gerektirmeden gerçekleştirilir.

İşlem sırasında ve sonrasında hissedilen ağrı miktarı yok denecek kadar azdır.

Kesi ya da dikiş gibi ameliyat uygulamalarına yer verilmediğinden anal bölgede doku zararı yaşanmamaktadır.

Klasik cerrahi ameliyatlarda anüs içerisinde tampon yerleştirilirken ameliyatsız tedavide bu uygulama bulunmamaktadır. Böylece tedavinin hemen ardından kişi gündelik yaşantısına dönebilir.

Sistemik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler de rahatlıkla ameliyatsız tedavi olabilir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı olan hastalar düzenli kullandıkları ilaçlarını kullanmaya devam edebilir.

Klasik ameliyatlardan sonra yaşanan şiddetli ağrı durumu yoktur. Ve ameliyat sonrasında görülen gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi komplikasyonlar merkezimizde uyguladığımız ameliyatsız tedavi yöntemlerinde yaşanmamaktadır.

Ameliyatsız hemoroid tedavisinden sonra kişi iş hayatına dönebilir.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) İçin Önerilen Videolar

Neden Avrupa Cerrahi'yi Seçmeliyim?

16 yıldır süre gelen zaman diliminde tamamen proktoloji (makat hastalıkları) alanında hizmet veren sağlık ekibimizle ilklere öncülük ederek Ayaktan, Lazerle Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) ile ilgili tüm güncel bilgileri ve gelişmeleri, yerli ve yabancı kaynakları takip etmekte ve özel tedavi tekniğimizi yeniliklere açık bir şekilde uygulamaktayız.

Tamamen Proktoloji için üretilen son teknoloji cihazlarımız ile Müstakil binamızda, alanında uzman Proktoloji Doktorlarımız ve deneyimli sağlık personellerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Dünya’nın her noktasından ulaşılabilir olmak adına İstanbul Bakırköy ve Kadıköy deki merkezlerimiz ile sizlere Ayaktan Yatış Gerektirmeyen Lazerle Hemoroid (Basur) Tedavisini sunmaktayız.

Temel prensibimiz; hastalarımıza, özel tekniklerle uyguladığımız Ayaktan Lazerle Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi sayesinde hızlı tedavi olma avantajı sunarak, daha rahat ve daha konforlu bir tedavi süreci yaşatmayı amaç edinmemizdir.

Neden Ayaktan Lazerle Hemoroid (Basur) Tedavisi?

 • İşlem süresi 5-8 dakika sürer.
 • Narkoz uygulanmaz ve narkoza bağlı yan etkiler görülmez
 • Ameliyat olmadığı için tedavi öncesinde herhangi bir tetkik veya tahlil istenmez, aç ya da tok olmanız tedaviye engel değildir.
 • Herhangi bir kesi-dikiş uygulaması yoktur.
 • Dokular zarar görmediğinden, iyileşme hızlıdır.
 • Aynı saatte hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz.
 • Diş dolgusu gibi rahat ve hızlı olduğundan yatış gerektirmez.
 • Ameliyatsız hemoroid tedavisi sürecinde ağrı azdır.
 • Klasik ameliyatlardaki komplikasyonlar gözlenmez.. (Gaz kaçırma, dışkı tutamama, şiddetli ağrı hissi…)
 • Kronik rahatsızlığı olan (kalp, şeker, tansiyon, ritim bozukluğu vs.) hastalara da uygulanabilir.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Uygulanan Teknikler

 • Lazer tedavisi,
 • Elektro cerrahi ile tedavi,
 • Radyofrekans tedavisi,
 • Bant ligasyon ile tedavi,

Bu teknikler, kişinin durumuna uygun olarak Tek tek ya da kombine bir şekilde uygulanabilir.

Avrupa Cerrahi Youtube kanalımıza abone olarak tedaviler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Avrupa Cerrahi’de Tedavi Süreci Nasıl İlerliyor?

Online Görüşme

Doktorlarımızla görüntülü konuşmak için hemen,

online görüşme formunu doldurun.
<
<

Muayene Süreci

Muayene gününüz geldiğinde hekiminiz tarafından gerçekleştirilen tanının ardından size en uygun tedavi şekli belirlenir ve tedaviniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Tedavi Süreci

Tedaviye karar verdiğiniz an (aynı gün de olabilir) lazerle Hemoroid (basur) işleminizi gerçekleştirebiliriz ve müdahale olduğunuz aynı saat içerisinde evinize dönebilirsiniz.

Randevu Alma

Dilerseniz 444 8 623 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak ya da 0505 403 79 59 numaralı WhatsApp üzerinden hızlı bir tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Sıkça Sorulan Sorular

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Merkezimizde uyguladığımız hemoroid (basur) tedavisi, kesi-dikiş uygulamaları olmadan, narkoz uygulanmadan ameliyatsız bir şekilde tedavi edilir. Yatış gerektirmeyen bu tedavi sayesinde tedavinizin hemen ardından yürüyerek evinize dönebilir, normal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Lazer Hemoroid Tedavisinden Sonra Beslenmeme Dikkat Etmeli Miyim?

Uyguladığımız ayaktan lazer tedavisinin ardından kabızlık ya da ishal gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Bu nedenle de tedavinizi gerçekleştiren hekim tarafından sizlere beslenme düzeninizin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler verilecektir.

Tromboze Hemoroid Ne Zaman Geçer?

Dış hemoroid çeşitleri içerisinde yer alan boğulmuş basur olarak da anılan tromboze hemoroid, merkezimizde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. 5-8 dk gibi kısa bir sürede uygulanan tedavinin hemen ardından kişi normal yaşantısına dönüş sağlayabilir.

Hemoroid İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır? Basur İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Hemoroid (basur) hastalığı için Genel Cerrahinin alt dalı olan ve yalnızca makat hastalıkları ile ilgilenen Proktoloji bölümünden randevu alınması gerekir. Tanı ve tedavi sürecinin uzman bir Proktolog tarafından yürütülmesi tedavinin çözüme ulaştırılmasında önemlidir.

Hemoroid Kendiliğinden Geçer Mi?

Hemoroid (basur), kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Evde uygulanabilecek bitkisel yöntemler hastalığının ilerlemesine neden olacaktır. İlaç ya da kremler gibi tedavi yöntemleri ise yalnızca geçici süreliğine şikayetleri hafifletecek fakat kesin çözüm sağlamayacaktır. Hemoroid belirtileri ile karşılaşıldığında ertelemeden mutlaka uzman bir hekime muayene olmak gerekir.

Hemoroid Tekrarlar Mı?

Acılı, baharatlı yiyeceklerden uzak durarak, alkol ve sigara tüketimine dikkat ederek, çok fazla kabız ya da ishal atakları yaşamamaya özen gösterilirse tedaviden sonra hemoroid bir daha tekrarlayabilen bir hastalık değildir.

Hamilelikte Hemoroid Olur Mu?

Elbette olur. Gebeliğin getirmiş olduğu hormonel artış ve bebeğin belden aşağıya doğru yapmış olduğu basıdan dolayı hemoroid oluşumu gözlenebilir.

Gebeliğin Bütün Dönemlerinde Ameliyatsız Tedavi İşlemi Uygulana Bilinir Mi?

Evet, gebeliğinizin tüm dönemlerinde ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisi uygulanabilmektedir.

Emziren Anneler Hemoroid Tedavisi Olabilir Mi?

Evet, anne vücudunu toparladıktan sonra, tedavide kullanılan ilaçlar zararsız olduğundan dolayı ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanabilir.

Her Hemoroid Hastasına Kolonoskopi Yapılır Mı?

Hemoroidin belirtilerinde benzerlik gösteren bazı hastalıklarda, risk grubunda yer alan hastalara, hekim tarafından önerildiğinde kolonoskopi yapılabilmektedir.

Hemoroid Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Hayır. Hemoroid, virüs, bakteri gibi bulaşıcı etken içermediği için hiçbir şekilde bulaşma söz konusu değildir.

Hemoroid Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Hayır, kalıtsal değildir. Ancak ailesel beslenme şeklinin aynı olması aile bireylerinde risk faktörü olabilir.

Hemoroid Hastalığı Kansere Dönüşür Mü?

Hemoroid hastalığı kansere dönüşmez.

Tedavi Ne Kadar Sürmektedir?

Hemoroid (basur) tedavisi ortalama 5-8 dk sürmektedir.

Tedavi Olmadan Önce Herhangi Bir Tahlil Yaptırmama Gerek Var Mı?

Hayır. Açlık veya tokluk gerektirmeden herhangi bir tahlil ve tetkik yaptırmanıza gerek yoktur.

Tedavi Süresinde Ağrı Hisseder Miyim?

Hayır, ameliyatsız hemoroid tedavisi ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.

Ameliyatsız Tedavide Dikiş Atılır Mı?

Hayır. Ameliyatsız hemoroid tedavisinde kesi veya dikiş gerektirmez.

Muayeneye Geldiğimde Tedavi Olabilir Miyim?

Evet. Muayene ardından hemen tedavi olabilirsiniz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinde Hangi Yöntemleri Kullanıyorsunuz?

Hemoroid her kişide farklı evre ve farklı şekillerde bulunmaktadır. Bu yüzden hedefe yönelik tedavi ve kişiye özel planlama yapılması gerekir.

Nasıl Randevu Alabilirim?

444 8 623 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumlar

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
WhatsApp Hemen Ara