HPV Virüsü (Genital Siğil)

Genital Siğil (HPV Virüsü) Nedir?

HPV virüsü, genital bölge üzerinde, genital alan içerisinde et benini andıran yapıda bulunan siğildir. Bir başka isim olarak adlandırılan Human Papilloma Virüs, sıklıkla cinsel temas ile bulaştığından dolayı, makat ve genital bölgede varlığını belli eder.

Genital siğil, kişiler arasında en sık olarak bahsedilen adı ile HPV virüsü, genital bölgede karnabahara benzer görünümdeki, birden fazla, farklılık gösterebilen şekiller ile gözlemlenir. Gözle görülebilen bu lezyon oluşumları hastada bazen kızarıklık, hafif kanama, nadiren kaşıntı tarzında şikayetleri ortaya çıkarabilir. Bu belirtmiş olduğumuz genital bölge, makat bölgesinde yer alabilecek olan lezyona, kondilom denilir.

Her kişi de farklı belirti verebildiği gibi, her bireyde de bu belirti ve şikayetleri ortaya çıkarmayabilir. Yani hastalık bulaşma sağlamış olduğu zamanda belirti gibi fark edilebilecek olan lezyonlara yer vermeyebilir. Çoğunlukla her virüs de olduğu gibi bu HPV virüsü de bağışıklık sistemi ile yakından ilgili olup, değişim sağlayabilir. Lezyon ortaya çıkışı yaklaşık olarak üç hafta ve bir sene arasında değişerek, gözlemlenecek olan belirti ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bulaşma sağlandıktan hemen sonra hastada gözlemlenmemesi yine bağışıklık, yani immün sistemin etkisinden kaynaklanır. İmmün sistem güçlü ise hasta bireyin makat veya genital alanda olsun bu tarz oluşumlar ile karşılaşmayabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen HPV Tedavisi Hakkında Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Siğil varlığı veya deri altına yerleşmiş olan kondilomun olması, bir kişiden bir başka kişiye temas ile geçebileceğinin tam anlamı ile göstergesidir. Bu süreçte bilinmesinde fayda olacaktır ki bu HPV virüsü, tedavi edilmeden geçen zaman içerisinde, birliktelik yaşanılan başka bir bireye geçerek, bulaşma sağlanıldığı için belirti ve şikayetlere yer verebilecektir.

HPV Kimlerde Görülür?

HPV virüsü, belli yaş aralığı olarak bakıldığında dünya üzerinden, 15’den başlayarak, 50’li yaşlara kadar görülebilir. Nadiren de olsa 70’li yaşlar üzerinde görülmesi mümkündür. Bu yaşlarda bu virüsün görülmesindeki nedenlerden birisi ergenlik döneminin yaşanmasıdır. Cinsel birlikteliklere başlanılarak, birden fazla eş hayatı yaşanması, cinsel hayatın korunmaya yer verilmeden gerçekleşmesi ve yine kişinin bağışıklık seviyesinin daha az olmasından kaynaklanabilen nedenler arasında yer alabilir.

Ameliyatsız  Lazerle Genital Siğil (HPV) Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Genital siğil asla bir cinsiyet ayrımı yapmaz ve kadın-erkek fark etmeksizin yaşanması muhtemel olan bir viral enfeksiyondur. Erkek bireylerde penis, penis çevresi, makat ve makat alanı etrafında görülebilir. Yine kadın bireyler de de; vajinada, genital bölgenin dış dokusunda, rahim ağzında, makat ve çevresinde gözlemlenebilir.

HPV virüsünün birden fazla tipi bulunur. Yaklaşık olarak da 50 tanesi genital bölgesinde siğil oluşturur. Bu sebeple tedavisi ertelenmeye gelebilen bir virüs olmadığı için, vakit kaybı yaşanmadan tedavi edilmelidir. Tedavisi edilmeden geçen her süreç içerisinde lezyonların oluşmasına, artmasına yardımcı olunmuş olunacaktır.

HPV virüsüne yakalanan bir kişinin en çok da merak ettiği soru öncelikli olarak bu virüsün yalnızca cinsel yolla bulaşmasıdır. Virüs, diğer metinlerimizde de belirtmiş olduğumuz gibi çoğunlukla cinsel birliktelik yolu ile bulaşma sağlar. Ama elbette ki cinsel birliktelik dışında gerçekleşebilecek olan etkenlerde vardır. Bunların başında ortak kullanılan tuvaletler, hamamlar, hijyeni olmayan spor salonları, sauna gibi çoğu bireyin kişisel temizliğini ön plana çıkarabilen alanlardan da bulaşma nadiren de olsa yaşanabilmektedir.

HPV Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

HPV virüsü bulaşıcılığının tespiti ve HPV’nin nedeni cinsel ilişkideki temas ile gerçekleşiyor olsa da siğile yakalanan kişiler tedavi olmaktan çekinerek, süreçlerini oldukça geciktirebiliyorlar. Bu lezyonlar her gecen zaman zarfında artış göstererek, birliktelik yasamış olduğunuz bireylere de bulaşması gibi sorunları ortaya çıkartıyor. Bu durum dışında yine ciddi boyutta yer alabilecek olan hastalıkların doğmasına da yol açabiliyor. Bilinmesi gerekir ki özellikle bayanlar partnerlerinden bulaşma sağlanmış olan bu virüs için belirtilerini görüp, hissettikleri anda muhakkak ki bir hekime başvurmalıdırlar.

HPV virüs tipleri 200’un üzerinde olup, yüksek risk grubunda bulunan birden fazla tip mevcuttur. Yüksek risk grubu içerisinde yer alan tip 16, 18 kadın hastaların özellikle dikkat etmesi gereken tip çeşididir. Bu tipler hpv açısından yüksek riskli grup içerisinde yer aldığından bayanlarda serviks adi verilen rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilir. Virüsün tipini belirleyebilmek muayene olmaktan geçmektedir. Ancak ve ancak uzman hekimin muayenesi sonucunda gerekli olan tanı ve teşhise destek sağlayacak olan tip tayinlerinin de desteği ile kesinleştirilebilir.

Kadınlarda Genital Siğil

Hamilelikte Basur Neden Olur Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Kadın, erkek ayrımı olmaksızın virüsten korunmak için bitkisel yollara başvurmak oldukça yanlış olan bir davranış türüdür. Evde uygulanan ve bitkisel kremler gibi ürünler kullanmak, yalnızca varlığını ortaya koymuş olan siğillerin çoğalmasına yol açacaktır. Kendiliğinden, zaman içerisinde geçmesini bekleyerek, doktor tarafından tedavisi söz konusu olmadan tam anlamı ile iyileşme sağlanması beklenen virüs değildir. Bu nedenle bu alanla ilgilenen Proktoloji hekimlerine muayene olmak, sağlığınız için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

HPV virüsü her bireye bulaşma riski taşıyan viral bir enfeksiyondur. Makat ve genital bölge etrafında, çevresinde var olan lezyonların hekim tarafından tespitinin yapılmasının ardından belirtmiş olduğumuz gibi tiplendirilmesinin de yapılması gerekmektedir. Kadınlarda yüksek risk grubunda yer alan tip çeşitleri servikse neden olabildiği için Pap-smear testinin yapılması, destek olacaktır. Normal şartlar altında dahi bile olsa, yılda 2 kez kadın doğum hekimleri tarafından önerilen bir testtir. HPV’nin hamilelik dönemindeki bayanlara geçmesi de yine kadınlarda sıkça merak uyandırmaktadır. Normal doğum sırasında bebeğe bu virüsün geçme olasılığı düşük riskli de olsa yer aldığını unutmamalısınız.

HPV Tip Çeşidi

HPV virüsünün tiplendirilmesi, bu viral enfeksiyonun tedavisi için oldukça başarılı bir sonuçtur. HPV’nin tiplendirilmesi için başvurmuş olduğunuz progtologlar lezyon üzerinden sürüntü örnekleri toplanır. Toplanan bu örnekler ise genotiplendirilmenin değerlendirilmesi adına özel hizmet veren laboratuvarlara gönderilir. Böylelikle tip sonucunda 200’den farklı tip çeşidi içerisinden yüksek risk ve düşük risk grubu tanılandırılır. Bu da tedavinin başarı sağlamasında ve sürecin hızlanmasında büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Yüksek risk grubunda yer alan HPV tipleri; 18, 16, 31, 35, 33, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 73, 68, 82 olarak tiplendirilir. Düşük risk grubunda yer alan HPV tipleri ise; 11, 6, 42, 40, 43, 54, 44, 61, 70, 72, 81 olarak tiplendirilmektedir.

HPV aşısı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından erken yaşlarda yapılması açısından çalışmalar sağlamışlardır. Cinsel hayata erken yaşta başlanılması açısından 13-15’li yaşlarda HPV aşısının daha etkili olduğunu belirtmişlerdir. Toplumuzda ise aşılanma bakımından yetersiz kalmaktayız.

Genital siğil bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bu nedenle eşli tedavi önerilmektedir. Partner ile birlikte yapılan tedavi sonucu bulaşma riski azaldığından, kişinin tek başına bir tedavi görmesi yeterli gelmeyebilir. Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken bağışıklık sistemini güçlük tutmaktan da geçmektedir. Bağışıklık, HPV’ye karşı güçlü tutan en önemli etkidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, immün sistemin güçlü olmasına fayda sağlayacaktır. Tedavi sonrasında, kişisel hijyenin sağlanması ve bu virüse sahip olan bireylerle cinsel temas kurmaktan kaçınılmalıdır.

Leave a reply