HPV Virüsü (Genital Siğil)

HPV virüsü, genital bölge üzerinde, genital alan içerisinde et benini andıran yapıda bulunan siğildir. Bir başka isim olarak adlandırılan Human Papilloma Virüs, sıklıkla cinsel temas ile bulaştığından dolayı, makat ve genital bölgede varlığını belli eder.

Genital siğil, kişiler arasında en sık olarak bahsedilen adı ile HPV virüsü, genital bölgede karnabahara benzer görünümdeki, birden fazla, farklılık gösterebilen şekiller ile gözlemlenir. Gözle görülebilen bu lezyon oluşumları hastada bazen kızarıklık, hafif kanama, nadiren kaşıntı tarzında şikayetleri ortaya çıkarabilir. Bu belirtmiş olduğumuz genital bölge, makat bölgesinde yer alabilecek olan lezyona, kondilom denilir.

HPV virüsü her bireye bulaşma riski taşıyan viral bir enfeksiyondur. Makat ve genital bölge etrafında, çevresinde var olan lezyonların hekim tarafından tespitinin yapılmasının ardından belirtmiş olduğumuz gibi tiplendirilmesinin de yapılması gerekmektedir. Kadınlarda yüksek risk grubunda yer alan tip çeşitleri serviks kanserine neden olabildiği için Pap-smear testinin yapılması, destek olacaktır. Normal şartlar altında dahi bile olsa, yılda 2 kez kadın doğum hekimleri tarafından önerilen bir testtir. HPV’nin hamilelik dönemindeki bayanlara geçmesi de yine kadınlarda sıkça merak uyandırmaktadır. Normal doğum sırasında bebeğe bu virüsün geçme olasılığı düşük riskli de olsa yer aldığını unutmamalısınız.

HPV virüsünün tiplendirilmesi, bu viral enfeksiyonun tedavisi için oldukça başarılı bir sonuçtur. HPV’nin tiplendirilmesi için başvurmuş olduğunuz progtologlar lezyon üzerinden sürüntü örnekleri toplanır. Toplanan bu örnekler ise genotiplendirilmenin değerlendirilmesi adına özel hizmet veren laboratuvarlara gönderilir. Böylelikle tip sonucunda 200’den farklı tip çeşidi içerisinden yüksek risk ve düşük risk grubu tanılandırılır. Bu da tedavinin başarı sağlamasında ve sürecin hızlanmasında büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Yüksek risk grubunda yer alan HPV tipleri; 18, 16, 31, 35, 33, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 73, 68, 82 olarak tiplendirilir. Düşük risk grubunda yer alan HPV tipleri ise; 11, 6, 42, 40, 43, 54, 44, 61, 70, 72, 81 olarak tiplendirilmektedir.

Leave a reply