Kıl Dönmesi Apsesi ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Apsesi Nedir?

Kıl dönmesi apsesi kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ile belirti verir. Hemen tedavi edilmelidir. Apse gözle görülebilecek duruma geldiğinde, tedavisi için bir Proktoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Kıl dönmesi apsesi, çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde yer alır. İntergluteal sulkus adı verilen kısaca tabiri ile iki kaba et dokusu arasında oluşan çukurda meydana geldiği bilinir. Zaman içerisinde bu bölgede biriken kıllar deri altına girmeye başlar. Cilt dokusuna yerleşen bu kıllar, incelemelerin büyük çoğunluğunda saç ve vücut kılı olarak yer almıştır.

Sağlıklı bir insanın kafasında 150 binden daha da fazla saç teli bulunur. Bilindiği üzere bu saç telleri zamanla dökülerek kendini yenilemeye devam eder. Bu da gün içerisinde kişinin yaklaşık olarak 70 saç telinin döküldüğü anlamına gelir. Dökülen saç telleri veya vücuttaki kıllar, sırt bölgesinden ilerleyerek, kuyruk sokumunda birikir. Biriken bu kıllar cilt yüzeyindeki delikten girerek, cilt altına yerleşmiş olur ve burada apse oluşturarak, kıl dönmesine yol açar.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlarını İçin Tıklayınız

Herhangi bir nedenden dolayı, deri yüzeyinden dökülen kıllar, kuyruk sokumu bölgesinden içeriye girer. Cilt dokusu altına yerleşmiş olan kıl veya tüy taneciklerini vücut yabancı bir nesne olarak algılar. Yabancı cismin girişini algılamasından dolayı da etrafını sararak, bir kapsül zarı içerisine alır. Bu sayede vücut savunma sistemi bu kıl kesesinin etrafa yayabilecek olduğu etkilerden korunmak ve bunu engellemek ister.

Cilt altına yerleşen kapsül içerisindeki zar bir sıvı üretmeye başlar ve içeriye girmiş olan kıl taneciklerini yok etmeye yaramayan, sürekli bir sıvı birikintisi üretir. Birikmiş olan sıvılar zar dışına çıkarak, makat etrafında, kuyruk sokumunda sivilce, apse ve benzeri gibi şişlikler oluşturur. Bu durumda kıl dönmesi apsesi gözlenir.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi her yaş aralığında görülebilmektedir. Fakat genç bireylerde daha sık karşılaşıldığı bilinmektedir. Bu durumun nedeni aslında genç bireylerin cilt dokusunun yaş itibari ile daha narin oluşundan kaynaklanır. Deri yumuşaklığı ile de cilt altına kıllar daha kolay ve rahat bir şekilde girebilmektedir.

Kıl Dönmesi Nerede Olur, Tedavisi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız. 

İlerleyen yaşlarda kıl dönmesi görülme sıklığının azalması derinin sertleşmesi ile bağlantılıdır. Kıl taneciklerinin deri altına girmesini bir nevi engellemiş olur. Aslında bu durum ileriki yaşlarda kıl dönmesi ile karşılaşılmayacak anlamına gelmez. Sadece genç bireylerde daha sık ve daha kolay bir şekilde ortaya çıkabileceği anlamını ifade eder. Kıl dönmesi apsesi, kadın erkek ayrımı olmadan da yaşanabilir. Kıl yoğunluğunun daha çok  olduğu erkek bireylerde görülme sıklığı  fazladır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi apsesi içerisinde yer alan sıvının, iltihabın boşaltılması gerekir. Cilt altındaki bu sıvının temizlenmesi hastayı oldukça rahatlatır. Hekim tarafından gerçekleştirilen bu işlemdedaha sonra antibiyotik tedavisi önerilir.

Apseye neden olan kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği sürece apse hastaya sorunlar çıkaracaktır. Apsenin tedavi edilmesinin ardından dokunun onarımı başlamış olur. Unutulmamalıdır ki yalnızca apsenin temizlenmesi kıl dönmesi tedavisinin gerçekleştiği anlamına gelmez.

Şişlikle birlikte gelişen ağrı ve şişlik akut dönemde ortaya çıkar.

Kuyruk sokumunda oluşan apsenin fark edilmesi oldukça önemlidir. Kesin tanı için doktora başvurulması gerekmektedir. Hekim tarafından konulan tanının ardından, uygun olan tedavi yöntemi belirlenecektir. Kıl dönmesi apsesi tedavisinde sıkça yer alan drenaj tedavisi ve ardından mikro sinüsektomi tekniğidir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesinin mikro sinüsektomi sayesinde ameliyatsız, ayaktan, yatış gerektirmeden tedavisi yapılabilir. Bu sayede cerrahi herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaz.

Leave a reply