Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Makat bölgesinde içeriye giren kıl ve tüy kümelerini vücudumuz yabancı madde olarak algılamaktadır. Sinüs ağzı olarak adlandırdığımız giriş deliğinden kimi zaman dışarıya akan apseden kaynaklı kötü kokulu, sarı renkli bir akıntı görülür.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

 

Kıl dönmesi hastalığı, kişinin kuyruk sokumunda meydana gelen ağrı, apse nedeniyle şişlik, bölgede kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler verir. Ayrıca apsenin dışarı taşmasıyla iç çamaşırda görülen sarı renkli akıntı da belirtiler arasındadır.

Kuyruk sokumundaki deri üzerinde, kılların giriş ağzı olarak adlandırılan toplu iğnenin başı gibi ya da misket boyutunda bir ya da daha fazla delik gözlemlenir. Deri altında kalan kıl kümesinin çevresinde oluşan apsenin bazı durumlarda patladığı da görülmektedir. Lakin bu pek de istenilen bir durum değildir. Çünkü apsenin patlaması Kıl Dönmesinin tedavi olduğu anlamına gelmemektedir. Kişide akıntılar görülmeye devam eder. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi hastalığının tek çözüm yolu tedaviden geçmektedir.

Kıl Dönmesi hastalığında kimi hastalar basit bir sinüs ağzı sonucunda hafif ağrılar çeker, kimi ise daha ağrılı kitle oluşumu nedeniyle kanlı apse akıntısıyla bile karşılaşabilmektedir. Kimilerinde hiçbir belirti görülmezken, bazı hastalarda bölgedeki enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş ve halsizlik ortaya çıkabilir.

Gelişen teknoloji sayesinde artık kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemler hastalar açısından daha çok tercih edilmektedir. Klasik cerrahi yöntemlerde bulunan genel anestezi yerine yalnızca bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılmaktadır. Bu yüzden aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavinizi olabilirsiniz. Uzman bir Proktoloji uzmanının gerçekleştireceği muayene sonrasında kişiye en uygun olan tedavi şekli belirlenerek tedavi hakkında hasta bilgilendirilmektedir. Ayaktan ve yatış gerektirmeyen lazer tedavisi kısa sürede uygulanır ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlanmaktadır.

Leave a reply