Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl Dönmesi Nedir?

“Kıl dönmesi nasıl anlaşılır?” cümlesinin cevabını verebilmek için öncelikle kıl dönmesi hastalığını daha yakından incelemek gerekmektedir. Kıl dönmesi rahatsızlığı, kuyruk sokumunda bulunan kıl kümelerinin, cilt altı dokuda birikmesi sonucunda ortaya çıkan yara ya da apseye denilmektedir. Tıp dilindeki ismi Pilonidal Sinüs olan bu makat hastalığının mnası “kıl yuvası” olarak açıklanabilir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Vücudun baş ve sırt bölgesinden düşen kıl ya da tüylerin kuyruk sokumu bölgesinde birikmesinin; hastalığın başlangıcı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bu bölgede biriken kıllar, kıyafetlerin altında hava alamadığı için nemlenen ve sürtünmeye maruz kalan kuyruk sokumu bölgesindeki cilt dokusunu delerek içeri girer. Zaman içerisinde narin dokusu nedeniyle rahatlıkla deri içine giren kılların bölgede birikmesi deri altında kanallar oluşmasına neden olur. Kıl dönmesi hastalığında deride açılan ve kılların içeri girdiği deliğe “sinüs ağzı” denilmektedir. Bu sinüs ağzından içeri giren bakteriler hem bölgede apse oluşmasına hem de apseye bağlı kötü koku yayılmasına neden olurlar.

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Uzun süre sert koltuk ya da sandalyede oturmak zorunda olan çalışanlarda, uzun süreler boyunca otobüs yolculuğu yapan kişilerde Kıl Dönmesi hastalığı daha çok gözlemlenmektedir. Oturuş pozisyonu sırasında makat bölgesinin durumu önem taşımaktadır. Ayrıca dar pantolon türünde kıyafetler giymek de bölge hava alamadığı ve sürtünmeye sebep olduğu için kuyruk sokumu derisinin iyice narinleşerek tahriş olmasına neden olmaktadır. Cilt dokusunun tahriş olması bölgede dökülen sert kılların deri içine girişini kolaylaştıran unsurlar arasında yer almaktadır.

Genel olarak 17-35 yaş aralığındaki kişilerde daha yoğun bir şekilde karşılaşılan Kıl Dönmesi rahatsızlığı; genç erkeklerde bulunduğu kadar vücudundaki kıl yapısının şekline göre kadınlarda da aynı oranda görülebilmektedir.

Kıl Dönmesi Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Makat bölgesinde içeriye giren kıl ve tüy kümelerini vücudumuz yabancı madde olarak algılamaktadır. Bu nedenle yabancı maddeye karşı kendini savunmak ister. Ardından kıl kümelerinin bulunduğu bölgeyi kaplamak için bir sıvı salgılar. Fakat artarak bölgede dışarı çıkamayan üstelik kılları da yok edemeyen bu sıvı sonucunda apse oluşumu gözlemlenir. Sinüs ağzı olarak adlandırdığımız giriş deliğinden kimi zaman dışarıya akan apseden kaynaklı kötü kokulu, sarı renkli bir akıntı görülür.

Kıl dönmesi hastalığının belirtileri kişide yaşanılan şikayetlerin benzerliğine bakılarak anlaşılabilir. Kıl dönmesi hastalığı, kişinin kuyruk sokumunda meydana gelen ağrı, apse nedeniyle şişlik, bölgede kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler verir. Ayrıca apsenin dışarı taşmasıyla iç çamaşarında görülen sarı renkli akıntı da belirtiler arasındadır.

Kuyruk sokumundaki deri üzerinde, kılların giriş ağzı olarak adlandırılan toplu iğnenin başı gibi ya da misket boyutunda bir ya da daha fazla delik gözlemlenir. Deri altında kalan kıl kümesinin çevresinde oluşan apsenin bazı durumlarda patladığı da görülmektedir. Lakin bu pek de istenilen bir durum değildir. Çünkü apsenin patlaması Kıl Dönmesinin tedavi olduğu anlamına gelmemektedir. Kişide akıntılar görülmeye devam eder. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi hastalığının tek çözüm yolu tedaviden geçmektedir.

Kıl Dönmesi hastalığında kimi hastalar basit bir sinüs ağzı sonucunda hafif ağrılar çeker, kimi ise daha ağrılı kitle oluşumu nedeniyle kanlı apse akıntısıyla bile karşılaşabilmektedir. Kimilerinde hiçbir belirti görülmezken, bazı hastalarda bölgedeki enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş ve halsizlik ortaya çıkabilir.

Gelişen teknoloji sayesinde artık kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemler hastalar açısından daha çok tercih edilmektedir. Klasik cerrahi yöntemlerde bulunan genel anestezi yerine yalnızca bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılmaktadır. Bu yüzden aynı gün içerisinde hem muayene hem de tedavinizi olabilirsiniz. Uzman bir Proktoloji uzmanının gerçekleştireceği muayene sonrasında kişiye en uygun olan tedavi şekli belirlenerek tedavi hakkında hasta bilgilendirilmektedir. Ayaktan ve yatış gerektirmeyen lazer tedavisi kısa sürede uygulanır ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlanmaktadır.

Leave a reply