Sigara İçmek Anal Fistülü Tetikler Mi?

Fistül bir ya da birden fazla organ arasında normalde olmaması gereken kanal oluşumudur. Bir organın iltihaplanması ya da yaralanması sonucu oluşurlar. Perianal fistül ise anal kanal ve perine derisi arasında meydana gelen anormal bağlantıların oluşturduğu kanallara denir. Nadir görülen bir hastalıktır ancak tedavi edilmediği sürece ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Anal fistül en fazla anüs ve makat çevresinde oluşurlar.

Fistülün oluşum nedeni genelde makatta kabızlık ve ishale bağlı zorlamalar ya da iyileşme göstermeyen perianal apselerin komplikasyonu sonucunda görülür.  Bazı durumlarda ise hasta tesadüfi bir şekilde fistülle karşılaşabilir.

Anal fistül, hastalarda şiddetli ağrı, akıntı ve kötü koku gibi hoş olmayan belirtilere neden olabilir ve fistül kanalı kendi başına ya da hastanın kendi imkanlarıyla iyileşme göstermez. Tedavi edilmediği sürece iyileşmedikleri için ameliyat edilmelidir. Fistül kanalının cerrahi ya da cerrahi dışı yollar ile kapatılması gerekir.

Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir?

Anal fistülün en başta gelen belirtileri arasında genellikle hastaların makat bölgesinde kontrol edemediği bir şekilde devam eden ve çamaşırlarında oluşan lekelenme tarzında görülen akıntılardır. Akıntılar ciltte maserasyon, ıslaklığa bağlı ödem, kaşıntı, nemlilik ve kötü kokulara sebebiyet vermektedir.

Bu akıntılar olmadığı süreçlerde ise akıntının gerçekleştiği kanalda çeşitli apse oluşumları görülmektedir. Oluşan apseler anal kanalın çevresinde kızarıklık, şişlik, dolgunluk hissi, ağrı ve dışkılamada zorlanma gibi belirtilere neden olur.

Dışkılama sırasında ıkınma ve zorlanmalar yaşandığında bölgede şiddetli ağrı ile birlikte ortaya çıkan anal kanamalar ya da iç çamaşırında rastlanan kan lekeleri de anal fistül belirtilerindendir.

Anal Fistüle Ne Sebep Olur?

Anal fistülün oluşum nedenleri hakkında birçok çıkarım vardır.  Anüs bölgesinde defekasyon sırasında oluşan zorlamalar sonucunda bölgenin tahrip olması hastalığın oluşum sebeplerinin en başında bulunmaktadır.

  • Uzun süreli kabızlık ya da ishal atakları bölgede zorlanmalara neden olarak makatta tahriş veya çatlaklar oluşturur. Bu çatlaklar, anal kanalın dışkı ve enfeksiyonlu bir bölge olmasından dolayı apse oluşturabilir. Apse oluşumu cilt ve anal kanal arasında fistül oluşmasında yardımcı olur.
  • Birçok nedenden dolayı oluşan anal fistül hastalığı düşme, kaza, yaralanma gibi travmatik olaylarda da görülebilir.
  • Hamilelik döneminde artan basınç ya da doğum esnasında oluşan vajinal yırtık ve epizyotomi kesisiyle oluşan enfeksiyon, rektovajinal fistüle yol açabilir.
  • Crohn ya da ülseratif kolit gibi bazı makat kanserlerinde meydana gelen doku tahribatı ve kanser tedavilerinde kullanılan radyoterapi de bağırsaklarda fistüle neden olabilir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da fistül oluşumuna zemin hazırlar.

Sigara İçmek Anal Fistülü Tetikler mi?

Sigaranın insan sağlığına zararı oldukça fazladır. Sigaranın içerisinde 4000’i aşkın toksik ve kanserojen madde vardır. Sigara dumanına maruz kalınması halinde bile bu toksinler akciğerler tarafından emilerek vücuda dağılır ve ciğerimizde katran oluşmaktadır.

Sigaranın içindeki bu zararlı maddeler dokularda tahriş ve yıpranma oluşturur. Bu oluşan irritasyona karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücreler iltihap alanına toplanır.

Sigara Anal Fistül

Sigara kullanan kişilerin damarları zamanla daralır ve buradaki dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalmaya başlar. Bu azalan kan ve oksijen miktarı, dokunun beslenememesi dokuda zamanla hasara yol açar.

Aslında en zararlısı da sigaranın içindeki kanserojen maddelerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere tüm kanser çeşitlerinin oluşma riskini yükseltir.

Sigara kullanımının olumsuz etkilediği bir diğer hastalıklarda; kronik solunum hastalıkları, alzheimer, kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi, beyinde felç, kronik kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Sigara içmek bu hastalıklara en fazla risk oluşturan faktörlerden biridir.

Sigaranın anal fistül hastalığına kesin bir zararı olup olmadığı kanıtlanan bir bilgi değildir. Sigaranın sistematik etkileri nedeniyle uzun yıllar yoğun miktarda sigara içen kişilerde görülen akciğer hastalıklarında (özellikle koah hastalığı) yeterli kanı oksijenize edememesi nedeniyle dokuya ulaşan kanın oksijen oranı düşük olduğu için dokuda yara iyileşmesi uzar.

Ayrıca sigaranın direkt içerisindeki maddeler nedeniyle dokuyu besleyen küçük damarlarda tıkanıklıklara yol açarak doku beslenmesini negatif etkilemektedir. Sigaranın içeriğindeki maddeler ile kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara oldukça büyük tehlike oluşturur. Bu yüzden fistül oluşan dokularda geç iyileşme görülebilir.

Kısaca, sigara vücudun tamamını etkisi altına alarak insan sağlığına tehlike oluşturmaktadır diyebiliriz.

Sigara Kullanımı, Tedavi Sonrası İyileşme Sürecini Yavaşlatıyor Mu?

Makat bölgesinde çok sayıda sinir uçları bulunması nedeniyle oldukça hassas bir bölgedir. Bu nedenle sigaranın içinde bulunan zift, nikotin gibi zararlı maddeler o bölgedeki damarları tahrip ederek daralmaya sebep olmaktadır. Daralan damarlar da dokunun işlevini bozarak, cilt kuruluğuna ve dokuda hasara neden olduğu için anal fistülün iyileşmesini geciktirebilir.

Aktif sigara kullanım kanda pıhtılaşma bozukluklarına sebep olur ve kanın akışına etki etmesi ile tedavi sonrası geç iyileşmeye neden olur. Cerrahi ve cerrahi dışı tedavilerde hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası kullanımı oldukça tehlikeli olabilir.

Hasta da ishal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları oluşturursa hastayı önemli ölçüde etkiler ve iyileşme sürecini yavaşlatır. Bu nedenden dolayı, hastaların bu hususu göz ardı etmemeleri, sigara kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir. İyileşme süreçlerinin hızlanması, sosyal ve iş hayatına dönüşü de hızlandıracaktır.

Leave a reply