Anal Fissür Doktoru (Makat Çatlağı)

Anal Fissür Doktoru (Makat Çatlağı) Kimdir?

Anal fissür doktoru (makat çatlağı), hemoroidden sonra en çok karşılaşılan makat rahatsızlığının tedavisi için hizmet veren, konforunuzu sağlamak için teşhis sonrası gerekli olabilecek olan tedavileri uygulayan hekimlere verilen isimdir. Bu alanda bilgi sahibi ve yeterli tecrübeye sahip olan doktorlara başvurmak gerekir. Makat hastalıklarında alanında en sağlıklı tanıyı proktoloji hekimleri koyacaktır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Uyguluyoruz İzlemek İçin TIKLAYINIZ

 Anal fissür doktoru (makat çatlağı) kimdir, sorusunun cevabı Proktoloji hekimlerinden geçmektedir.Çoğunlukla kişinin beslenme şekli temeline dayanan makat çatlağı, neredeyse her insanın hayatında bir dönem sorun olarak yer edinmiştir. Makat çatlağı, makat bölgesinde birden fazla nedene bağlı olarak gelişen yırtılmaların sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık olarak açıklanabilir. Anal fissür hastalığı, hemoroidden sonra genel anlamı ile ülkemizde görülme sıklığı bakımından ikinci sırada yer alan ve yine hemoroid ile karıştırılan bir rahatsızlıktır.

Aslında birbirinden çok farklı olan bu iki hastalığın kişiye verdiği şikayetler benzerlik gösterebilmektedir. Nedeni ise yine makat hastalıklarının temeline dayanan, makat çatlağının ve hemoroidin de oluşmasına yol açan kabızlık ve uzun sureli ishal atakları yaşamaktır. Bu durumlar temel sebepler olarak bilinir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Makat çatlağı makatta, anüsün dış kısmına yakın olan bölümde meydana gelen yırtılmadır. Belirtilerin başında beslenmenin etkisiyle kabızlık, ishal gibi nedenler gelir. Bu durumda genel anlamı ile ishal atakları yaşamak, kabızlık yaşamak, bölgenin temizliğinin düzenli yapılmaması, ters ilişkide bulunma gibi birçok sebep makat çatlağı nedenleri içinde yer alır.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Hastaya Sunmuş Olduğu Avantajlar İçin Tıklayınız.

Anal fissür makatta şişme, yanma, kanama, ağrı, kaşıntı gibi bir veya birden çok şikayetin bir araya gelmesiyle kişiye belirti verir. Bu şikayetlerin makat çatlağının tedavisi için doktor tarafından dinlenilmesi büyük önem taşır. Hekime danışmadan,  anal fissür doktoru (makat çatlağı) olarak bilenen Proktologlara başvurmadan kullanılan krem ve ilaçlar tedavi süreci için sakıncalı olabilir. Henüz daha nedeni bilinmeyen veya tespiti yapılmamış olan bir hastalığın tedavisinin öncesinde altında herhangi başka bir hastalığın barınıp, barınmadığını doğrulamak gerekir. Bu nedenle doktora danışmadan krem ve ilaç kullanılmamalıdır.

Akut Dönemdeki Makat Çatlağı

Hasta yeni başlamış olan şikayetlerini, yeni yeni tanımlandırmaya başladığında akut anal fissür evresindedir. Bazen cerrahi müdahaleye gerek kalmadan dışkı yumuşatıcılar, tıbbi olarak kullanılan kremler ve oturma banyoları hastaya rahatlık sağlayabilir, hastanın şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Fakat elbette ki tam anlamı ile bir iyileşme sağlanması gözlenmez. Yalnızca hastalık süresini uzatarak, makat çatlağının kronikleşmesine yol açar.

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur? Tedavisi Nedir? Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Kronikleşen Makat Çatlağı

Kronik anal fissür haline gelmiş olan makat çatlağının tedavisinin nasıl olacağına yine anal fissür doktoru (makat çatlağı) karar verecektir. Genellikle kronikleşen makat çatlağı mutlaka cerrahi veya ameliyatsız uygulanan lazerle tedavi yöntemiyle sağlanmaktadır. Kronikleşme; iyileşmesi geciktiği için, 4 haftadan daha uzun süren fissürlerin aldığı daha ciddi ve hasta için daha büyük risk oluşturan haldir.

Kronik makat çatlağı tedavisinde hastanın yaşadığı şikayetleri hafifletebilecek olan herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Ilık su oturma banyoları, kremler veya dışkı yumuşatıcıların hiçbir işe yaramadığı makattaki fissürün ilerlemeye devam etmesiyle fark edilir. Bu durum şikayetlerin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle makat çatlağının kendiliğinden geçmesini beklemeden, muayene olmaktan çekinmeden mutlaka bir hekime danışılıp, tedavi olunmalıdır.

Makat çatlağı tedavi ve tanısının hekim tarafından doğru değerlendirilmemiş olması, yanlış uygulanan tedavilere sebep olabilmektedir. Bu nedenle toplumumuzda her insanın karşılaşma ihtimalinin bulunduğu makat çatlağı hastalığının tedavisi için yalnızca bu alanda tecrübeli bir anal fissür doktoru (makat çatlağı), yani makat hastalıkları alanında uzmanlaşmış bir Proktoloji doktoruna başvurmak gerekir.

Leave a reply