• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fissür nedir, nasıl tedavi edilir gibi sorular fissür hastaları tarafından hayli merak edilen, önemli sorulardır. Anal fissür hastalığı, günümüzde hemoroidden sonra en sık görülen makat rahatsızlıkları arasında yer alır. Anal bölgede gelişen bu rahatsızlık, makat halkasında oluşan yara anlamına gelir. Bu yüzden makat çatlağı, yırtık olarak da isimlendirilmektedir.

Anal fissür nedir, sorusunu yanıtlayabilmek için öncelikle hastalığın detaylı olarak oluşumundan bahsetmek gerekir. Makatın dış kısmını örten cilt örtünün, bağırsağın iç örtüsü olan mukoza ile birleşme bölümü oldukça narin bir yapı olup, zorlanmalara karşı dayanıksız olan bir bölgedir. Anüs (sindirim kanalının çıkış noktası) çok sayıda sinir ucu barındırır ve dolayısıyla makat, vücudun hassas olan bölgesi haline gelir.

Fissürün oluşmasının başlıca sebepleri de anal fissür nedir, konusu kadar dikkat çekmektedir. Bunlardan ilki, makat bölgesinde fiziksel bir zorlanmadan kaynaklanan yırtığın meydana gelmesidir. Anal bölgedeki dişli çizgi (dentata linea) arasında oluşan ufak yırtıklar genelde dışkının kuru ve sert olmasına bağlı olarak meydana gelir. Kabızlığın vermiş olduğu zorlanmadan dolayı, dışkılama eylemi sırasında, makattan daha büyük dışkı çıkarken makat çapında yırtılmalar görülür. Bu yırtılmalar kişiye, dışkılama eylemi sırasında şiddetli ağrı hissettirebilir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür nedir, belirtileri nelerdir, sorusunu ise şu şekilde yanıtlamak mümkündür: Yırtılmanın ilk oluştuğu an kişide hafif bir kesilme hissi veya cam parçacıkları batıyormuş hissi yaşanır. Birkaç saat sonra ağrı azalsa da anal bölgede oluşan yırtıklar zorlanarak yapılan bir başka dışkılama zamanında, tekrarlama eylemi gösterir. Yani ilk yırtılmadan birkaç saat geçtikten sonra kişi iyileştiğini düşünerek, aradan belli bir süre geçince, kabızlık ile karşılaştığında, her seferinde bu yırtıklarla karşı karşıya gelir ve ciddi ağrılar çekmeye başlar.

Makat çatlağının neden olduğu ağrı, makat kaslarında spazma yol açabilmektedir. Bölgenin kasılmalara bağlı basıncının artması, kan dolaşımının yetersiz kalması nedeniyle iskemiye de yol açabilmektedir. Bu nedenle kişi, tuvalet ihtiyacını ertelemek ister. Öyle ki bu durum kişilerin gündelik yaşamlarını aksatır hale gelir. Bu şekilde ilerlemiş ve tedavisi ertelendiği için iyileşme süresi de uzamış olan fissür hastalarında öncelikle kalın bağırsak sorununun olup olmadığına bakılır. Anal fissür nedir, diye düşünen kişilerin dikkat etmesi gerekenlerden biri de budur.

Fissür rahatsızlığında, zaman içerisinde dışkılama arasındaki sıklık daha fazla olmaya başlar ve böylelikle makatta oluşan yırtık birkaç ayda bir olurken, ayda bir, hatta haftada bir şeklinde yoğunlaşarak kişide gözlemlenebilir. Anal fissür nedir, konusu için bilinmesi gerek bir diğer nokta da makattaki yırtığın dipte oluşturduğu kasta tahribata bağlı olarak zaman içerisinde makatta darlık yaşanmasının mümkün olduğudur. Dolayısı ile dışkılama eylemi kişi için daha da zorlaşır. Bu sebeple 2-3 günde bir tuvalete gidilmeye başlanılması dışkının daha da sertleşmesine neden olacağından, tuvalet ihtiyacını gidermek hasta için büyük bir ıstırap haline gelir.

Anal fissür nedir, ihmal edilirse ne olur? İhmal edildiği takdirde bu rahatsızlık zaman içerisinde apse oluşumuna bağlı olarak fistülize kronik anal fissüre dönüşebilir. Akut dönemi içerisindeki fissür, hekim onayı ile birkaç ilaç desteği sağlanarak tedavi edilebilir ancak bu tedavi yalnızca geçici süreliğine bir iyileşme sağlar, tamamen iyileşme görülmez. Tedavi süreci, 3 haftayı geçmiş olmasına rağmen kişideki şikayetler hala devam ediyorsa bu; hastalığın kronik fissür haline dönüştüğünü göstermiş olur. Rahatsızlık kronik hale geldiğinde artık sadece ilaç desteği ile tedavi edilemeyeceği için mutlaka bu hastalığa müdahale edilmesi gerekir. Bu nedenle Akut fissür, kronikleşmeden önce önlem alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür nedir, fissürden (makatta çatlaktan) nasıl korunurum?

Kişiye son derece sıkıntı veren bir makat hastalığıdır. Kabız, ishal kalmamaya dikkat ederek, posalı ve sağlıklı besinler tüketerek, bol miktarda su içerek ve makat bölgesini zorlamadan kaçınarak korunabilirsiniz.

Akut anal çatlaklar (makatta yırtık) başka bir rahatsızlık yapar mı?

Akut halde olan fissür rahatsızlığı, kronikleşerek makat sarkması ve makatta fistül hastalığını oluşturabilir.

Doğum sonrası makat çatlağı tedavisi olabilir miyim?

Elbette. Doğum sonrası yaşadığınız zorlu sürecin ardından fissür rahatsızlığınızın herhangi bir yan etkisi olmadan tedavi olabilirsiniz.

WhatsApp Hemen Ara