• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Anal fistül çeşitleri, makat bölgesi hastalıklarından perianal fistül hastalığının makatta görüldüğü bölgeye göre isimlendirilmektedir. Anal fistül kanalının hangi organa doğru açıldığı hastalığın çeşitlendirilmesinde etkili olan parametredir.

Anal fistüller, makat kasları arasında var olan boşluklar içerisinde oluşarak vücut içerisinde istenmeyen, anormal bir yapı yani fistül kanalı oluştururlar. Bu yapı bazen düz bazen de karmaşık olmaktadır. Yapının komplike olup olmadığına göre tedavi sırasında izlenecek yol da değişiklik gösterebilir.

Transsfinkterik Fistül:

Anal fistül çeşitleri arasında yer alan transsfinkterik fistül çeşidi; dışkılama esnasında makatı kontrol eden dıştaki kas grubunun arasından geçerek makat içine açılır. Karmaşık yapıda olan fistüllerdendir. İç ve dış bölgedeki makat kaslarının arasından ilerleyen fistül yolu anal kanalın içerisine açılır. Tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmezse dışkı ve gaz kaçırma dumuru söz konusu olabilmektedir.

Suprasfinkterik Fistül:

Makatı kontrol eden kasların hepsinin üzerinden geçerek makat içine açılan bu fistül, anal fistül çeşitleri arasında çok yaygın görülmese de “at nalı” fistül olarak isimlendirilmiştir. Bu fistül çeşidinde fistül kanalı “U” biçimini almıştır. Makattaki tüm kasların içerisinden geçen bir yol izlediği için yine tedavi noktasında mutlaka uzman bir Proktloji hekiminden destek alınmalıdır.

Ekstrasfinkterik Fistül:

Makatın etrafında bulunan cilt dokusu ile kalın bağırsağın sonundaki rektum bölgesine doğru açılır. Anal fistül çeşitleri arasında makattan neredeyse bağırsağa kadar uzanan bir kanal oluşturan fistül çeşididir. Tüm fistüllerde olduğu gibi kişiye oldukça rahatsızlık vermektedir.

İntersfinkterik Fistül:

Apse yolu iç ve dış makat kasının arasındadır. Fistül kanalının dıştaki ağzı makata yakındır, iç ağzı ise çoğunlukla anüs bölgesinin hemen (anal kanalda) başlangıcındadır. Anal fistüllerin yaklaşık %90’ı basit fistüllerden oluşmaktadır. İhmal edilen anal fistül çeşitleri, zamanla ilerleyerek komplike fistüllere dönüşebilir. Komplike fistüllerde tedavi süreci uzun ve sıkıntılı olabilmektedir.

Anal Fistül Çeşitleri Kansere Çevirir Mi?

Anal fistül, belirttiğimiz gibi makat bölgesinin iç tarafında herhangi bir çatlak yada enfeksiyon ile birlikte, bölgede bir iltihabik reaksiyon oluşmasıyla gerçekleşir. Buna bağlı olarak da bu enfeksiyonu, vücut reaksiyon göstererek dışarı çıkartmak ister. Dolayısıyla makatın iç bölgesi ve cilt arasında kendine istenmeyen bir tünel oluşturarak, yol belirler. Bu yoldan devamlı bir iltihap gelir. İltihap kaynaklı olarak sürekli gelen bir akıntıdan da söz etmemiz gerekir.

Anal fistül çeşitleri, makat bölgesinde birtakım şikayetler verir. Bölgede seyrek de olsa kanamalar, dolgunluk hissi gözlenebilir. Maalesef ki bağırsak kanserlerinde de buna benzer şikâyetler gelişebilir. Makat bölgesindeki dolgunluk, ara sıra yaşanan kanamalar o bölgede kanserin ilerlemesine bağlı olarak çok fazla iltihabik reaksiyon gösterebilir. Bununla birlikte dışarı doğru iltihap akışı da yaşanmaktadır. Bu gibi şikâyetler yaşarken doktora gitmek ve muayene olmaktan çekinmemek gerekir. Hekiminizin uygun görmüş olduğu, gerekli olan kolonoskopi ve rektoskopi yapılarak tedaviye başlanmalıdır.

Yapılan tetkikler sonucu fistül rahatsızlığı gözlenirse de tedavisinin yapılması büyük önem taşır. Çünkü fistül rahatsızlığı, makat bölgesinde kendi içinde sürekli bir iltihap akışına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde bölgenin kanserleşmesine sebep olabilir. Araştırmalar sonucu fistülün kanserleştiğine yönelik ortaya konulan çalışmalar mevcuttur. Bu yüzden mutlaka bir doktora gidilmeli ve istenilen tetkikler yapılarak, hastalığın kesin tanısı konulmalıdır. Özellikle kanama ile karşılaşılan şikâyetlerin sonucu daha da dramatik halde karşımıza çıkabilmektedir.

WhatsApp Hemen Ara