Avrupa Cerrahi Merkezi’nde Fissür Tedavisi

Avrupa Cerrahi Merkezi’nde günümüzde en sık rastlanan makat hastalıklarından Anal Fissür rahatsızlığı ameliyatsız, yatış gerektirmeyen teknikler ile tedavi edilir. Anüs ve dişli çizgi içinde olup biten yırtılmalar, anal fissür olarak adlandırılır.

Makatta ağrı, Makatta kanama, Kaşıntı, Yanma en önemli belirtileri arasında yer alır. Anal fissür akut ve kronik anal fissür olmak üzere 2 evrede incelenir. Tedavileri ise bulunduğu evreye göre şekillenir. Anal fissür tedavilerinde kullanılan cerrahi ve nonoperatif teknikler mevcuttur. Gelişen çağdaş tıpla paralel ilerleyen Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi’nde, anal fissür dâhil olmak üzere birçok makat rahatsızlığı (Hemoroid (Basur),anal fistül, makat sarkması, Genital siğil vb.) ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Avrupa Cerrahi Merkezine, anal fissür şikâyetiyle gelen hastanın ilk basamağı, detaylı bir doktor muayenesi olur. Öncelikle hastaya sorulan ayrıntılı sorularla, hastalığın seyri hakkında uzman Proktolog malumat sahibi olur. Belirtilerin başladığı zaman, hastalığın süresi, ağrı ve kanamanın sertliği uygulanacak tedavi açısından büyük ehemmiyet taşır.

Ayaktan, Yatış Gerektimeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin TIKLAYINIZ

Sonrasında muayene sedyesine uygun pozisyonda alınan hasta, ilk önce elle muayene edilir. Makat etrafındaki kaslar elle iki yana açılarak, anal fissürün makat çevresindeki uzantısı belirlenir. Ancak anal fissür sadece makat çevresinde olmaz. Bu yüzden endoskopik görüntüleme yöntemi olan rektoskopi ikinci aşamadır.

Makat muayenesi sona eren hasta yine aynı pozisyondayken, hastaya rektoskopi yapılır ve anal fissürün anal kanaldaki uzantısı da belirlenir. Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi doktorları tarafından gerçekleştirilen muayene normal şartlarda ağrılı olmamakla birlikte, bireyin ağrı eşiğine ve hastalığın evresine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. İstisnai durumlarda, anal fissür altta yatan başka bir hastalığın emaresi olabilir. Bununla alakalı hekimimiz muayene esnasında şüpheli bir bulguya rastlarsa, ek tetkikler isteyebilir. Çünkü ihmal edilen her bulgu, sonuç alınamayan tedavi silsilesine yol açabilir.

Makat muayenesi tamamlanan hasta, yeniden hekimiz tarafınca hastalığın tedavisi ve sonraki süreçle alakalı ayrıntılı bir biçimde bilgilendirilir. Müdahale önerilen hastalarda muayene sonrası süreç devam eder.

Avrupa Cerrahi Merkezi’nde Tedavi Öncesi Muayene
Müdahale tavsiye edilen hastamız ilk önce kendileri için ayrılan hususi odaya alınır. Tedavi öncesi gerekirse makattan lavman yapılarak, işleme engel olacak dışkı kalıntıları tamamen temizlenir. Müdahale öncesi meydana getirilen kan tahlilleriyle ufak çaplı bir check-up tan geçen hasta, müdahale için steril önlük giydirilerek hazırlanır.

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Avrupa Cerrahi Merkezi’nde anal fissür tedavileri, bu konuda oldukça başarı göstermiş sonuçlar elde edilmiş Botoks yöntemiyle, uzman ve bu konuda oldukça deneyimli bir sağlık personeli eşliğinde, ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Ameliyathaneye alınan hasta, jinekolojik masada litotomi pozisyonunda hazırlanır. Makat bölgesi antiseptik solüsyonla silinerek lokal anestezi uygulanır. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra Botoks yöntemi uygulanarak, tedavi yaklaşık 5 dakika arasında tamamlanır. Sonrasında hasta yürüyerek rahatça ameliyathaneden çıkıp, tekrar hususi odasında alınır. Maksimum 30 dakikalık bir hemşire takibinden sonra, hekimimizin ziyareti akabinde taburcu edilir.

Hasta taburcu olurken hemşiremiz tarafınca uygulaması ihtiyaç duyulan rejim ve ilaç tedavisi için ayrıntılı bir halde bilgilendirilir. Anal fissür tedavisinin tabip-hasta uyumu arasında gerçekleşmesi icap ettiğini göz önünde bulunduran Avrupa Cerrahi uzman kadrosu, müdahale sonrasında da hastayı takip etmeye devam eder. Tedavi sonrası hekimimizin müsait görmüş olduğu süre zarfında gerekirse kontrole çağırılır. Bunun haricinde hastamızın sormak istediği veya kaygı duyduğu mevzular için ise iletişim ağlarımızdan hasta rahatlıkla faydalanabilir.

Yukarıda bahsi geçen süreç hastanın sadece 1 gününü alır. Botoks işleminin en büyük avantajı, aynı gün muayene ve müdahale imkânı sunmasıdır. İşlem sonrası makattaki ağrı büyük seviyede azalır. Bu sayede hastamız günlük yaşamına rahatça devam edebilir. Tedavi lokal anestezi altında yapıldığı için, narkoz riski olmaz. Sonrasında ise verilen önerilere göre hasta, yaşam standartlarını düzenlerse, anal fissürün nüks oranı yok denecek azdır.

Anal Fissür Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Leave a reply