Basur Kanaması Neden Olur?

Anüs çevresindeki kanama genel olarak hemoroidin en yaygın belirtisidir. Büyümüş damardaki hemoroid dokuları genişler ve şişmeye başlar. Bu son derece ağrılı bir sorun olmakla birlikte, özellikle kabız olunduğunda ıkınma sonucu kanamalar meydana gelir. Bu tür kanamaları önlemek için ilk adım kabızlığı önlemektir.

Ayrıca rektal bölgede tahrişe neden olan faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Kanama devam ederse  hastalarda kansızlık gibi sorunlar gelişir. Bu nedenle hastalar hemoroidin oluştuğu bölgenin temizliğinin yanı sıra beslenme düzenlerine ve yedikleri gıdalara da dikkat etmelidir.

Ayakta, Yatış Gerektirmeyen Basur Tedavisini Merkezimizde Nasıl Yapıyoruz İzlemek İçin Tıklayınız

Hemoroid (Basur) Ağrısına ve Yanmasına Ne İyi Gelir? Yazımız İçin Tıklayınız

Hemoroid Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Basur Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler

  • Hemoroid hastalarının beslenme düzenleri için özellikle lifli gıdalar tüketmeleri gerekir. Bunun için uygulayacakları diyet sürecinde esmer pirinç, mısır, mısır gevreği, kuru üzüm, ceviz, kuru kayısı, patates, havuç, kuru erik, fındık, ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, kabak, esmer ekmek gibi bol lifli gıdalardan tüketmeleri doğru olacaktır. Bu besinler hastaların kabızlık veyahut ishal olma durumuna yakalanmasını önleyeceğinden, dışkılama esnasında hemoroid memelerinin tahriş olup, kanamasına da engel olur.
  • Hastalar, günlük hayatlarında stresten ve sigara kullanma alışkanlığından uzak durmayı tercih etmelilerdir.
  • Vücutlarını iyi tanımalı ve buna uygun olarak hareket etmeleri gerekir.
  • Besin tüketiminde özellikle şeftali meyvesini tercih etmek hazmı kolaylaştırıp, idrar yollarının temizlenmesi için vücuda yardımcı olacaktır. Bu tip besinlerin tüketilmesi hemoroid hastalığının sonucunda oluşan şikayetleri önleyici bir tercihtir.
  • Basur kanamalarını engelleyebilmek adına, özellikle yoğurt ve kefir gibi gıdaların da tüketilmesi gerekir. Bu besinlerin sindirimi sırasında vücutta harekete geçen iyicil bakteriler basur tedavisi sonrasında bölgenin rahatlaması için fayda sağlayabilir.
  • Besin değerlerinin yüksek olduğu bilinen kepekli tahıllar, içlerinde lif ve protein içerdikleri için basurdan kaynaklı sorunların hafiflemesinde, hastalığın tedavi sürecine kadar azaltıcı bir etki yapabilir.
  • Hemoroid ağrısı, basur kanaması gibi etkilerden kurtulmak ve basur tedavisi sonrasında da iyileşme sürecini hızlandırmak için en önemli alışkanlık bol sıvı tüketilmesidir. Suyun dışında bitki çayları, meyve ve lifli sebze suları da sindirimi kolaylaştırmaya ve bölgenin tahriş olmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
  • Basur tedavisi sonrasında Ilık suyla yapılacak olan oturma banyoları, basur şikayetlerini azaltabileceği için basur kanamasına iyi gelecektir.
  • Acılı ve baharatlı besinler diyet listesinden çıkartılmalıdır. Bu tip besinler, basur oluşumunu hızlandırarak, hemoroidal yapıların ortaya çıkmasına neden olabilirler.
Leave a reply