Dış Hemoroid Belirtileri Ve Tedavisi

Hemoroid Nedir?

Genel olarak hemoroid, makat bölgesinin şişliklerinden kaynaklı olarak hemoroid memesinin kabarması sonucu ile ortaya çıkmaktadır. Makat basıncının artmasından dolayı makat bölgesinde yer almaktadır. Toplumda yaygın olarak basur adı verilen bu hastalık, kadın-erkek ayırt etmeksizin tüm yaş aralığında görülebilmektedir. Dış hemoroid belirtileri, birden fazla nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Makat bölgesindeki basıncı artıracak herhangi bir etken basura yol açabilir. Genellikle kronik kabızlık, ağır kaldırma, tuvalette uzun sure oturma gibi sebepler hemoroid oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Sürekli ayakta ya da sürekli oturarak çalışan bireyler, halter gibi ağır sporla ilgilenen sporcular, ağırlıkla fast food denilen posadan yoksun sağlıksız besinlerle beslenenler, hareketsiz yaşayanlar, hamilelik ve doğum süreçlerini yaşayacak kadınlar, günlük yaşamında özellikle su tüketmeyen insanlar hemoroid hastalığına yakalanma riskine sahiptirler.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Dış Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

Dış Hemoroid Belirtileri

Dış hemoroid belirtileri; yoğun olarak dışkılama sırasında ya da öncesinde kanama, makatta ağrı, kaşıntı, tam boşaltım yapamama hissi gibi şikayetlerle kendini gösterir. Hemoroid hastalığı, iki tip olarak görülmektedir. Bunlar oluştukları bölgeye göre iç ve dış hemoroid olarak adlandırılmaktadırlar. İç hemoroidler anüs kanalının içinde, gözle görülemeyen kısımda meydana gelmektedir. Tam teşhisi için anal kanal ve rektum muayenesi gerektirebilmektedir. Dış hemoroidlerin, iç hemoroid çeşidine göre teşhis ve tedavisi daha kolaydır. Mevcut olduğu yer bakımından, Proktoloji uzmanının muayenesinde gözle teşhis edilebilmesi, hastanın elle temas ettiği bölgede olması, bu kolaylığının temel nedenidir. Dış hemoridleri daha fazla açmak gerekirse:

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Dış hemoroid, tıp dilinde eksternal hemoroid olarak adlandırılmaktadır. Bu hemoroid türü makatın en hassas denebilecek noktası, anüs çıkışında meydana gelen oluşumlardır. Makatta et parçaları şeklinde gözle görülmektedir. Dış basurun yeni oluşum zamanlarında, daha öncede bahsedilen, hemoroid yapıcı etkenler terk edildiği takdirde hastalık, akut alevlenmeleri dışında hemoroidal yapı şeklinde seyredebilmektedir. İç hemoroidden en belirgin farkı; dış hemoroidin elle hissedilebilmesidir.

Dolgunluk hissi, kanlı yapışkan mukozal akıntı ve ıslaklık, kaşıntı, yoğun ağrı gibi belirtiler dış hemoroidde belirgin bir halde kendini gösterir. Makat ve dışkıda kan görülmesi, dışkılamada zorlanma, tam boşaltımı gerçekleştirememiş gibi hissetme hemoroid rahatsızlığının diğer belirtileridir. Haliyle dış hemoroidde de görülebilmektedir.

Dış Basur Neden Olur?

Dış hemoroidde hemoroid memeleri makat dışında yer alarak, gözle görülür bir hal alıp, elle hissedilecek bir yapıda olmaktadır. Bu nedenle hastaya sıklıkla ağrı, sancı, sızlama ve yanma gibi belirtiler verebilmektedir. Yaşanılan bu belirtiler zaman içerisinde devamlılık gösterebilir. İçi dolu olan hemoroid memeleri hastaya anüs bölgesinde kaşıntı yaratabilmektedir. Buna bağlı olarak da iç çamaşırlarında akıntı ve kanamalar ile karşılaşabilirler. Zorlanmadan kaynaklı olarak gelişen kanama belirtileri herkeste yaşanmamakla birlikte, nadiren de olsa kansızlığa sebebiyet verebilmektedir.

Dış Basur Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Belirtmiş olduğumuz gibi hemoroid ve hemoroid memelerinin oluşumları birçok hastaya belli başlı belirtiler göstererek oldukça rahatsızlık hissi yaşatabilir. Bilinmesi ve unutulmaması gerekir ki bu gibi çoğunlukla zorlanmadan ve ıkınmadan kaynaklı olarak gelişen hemoroid çeşitlerinin vermiş olduğu bu belirtiler ile karşılaşıldığında, vakit kaybı yaşamadan uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli tuvalet alışkanlığının büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir.

Doğum yapan kadınlarda da iç hemoroid görülebildiği gibi dış hemoroid de görülebilmektedir. Doğum sırasında yaşanan sancı ve ıkınmanın anal kanaldaki basıncı arttırması sebebiyle makatta memeler meydana getirebilir. Bu memeler doğum sonrası inmez, anüs dışında gözlenmeye devam edebilir ve hastayı rahatsız edecek şekilde belirti vermeyebilir. Ancak tekrar anüs basıncı artışında hemoroidal atak durumunda gelmesi olasıdır. Bu halde hemoroid memesi hastaya oldukça acı, ağrı, yanma gibi rahatsızlıklar vermekte olduğundan tedavisi aciliyet gerektirebilmektedir.

Tromboze Hemoroid (Basur)

Dış hemoroidin hastaya en çok sıkıntı vereceği evre tromboze haline gelmiş hemoroid memesidir. Genel olarak toplardamarlarda meydana gelen Tromboze; damarlardaki kanın pıhtılaşmasına verilen isimdir. Tromboze hemoroid ise makatta mevcut olan hemoroid memesinin içerisinde ki kanın pıhtılaşmasına denir. Halk arasında boğulmuş basur olarak da adlandırılan bu oluşum, sert, ağrılı şişlik şeklinde kendini göstermektedir. Hastanın makatına boncuk batıyormuş gibi bir his yaşatabilmektedir. Yanma, kaşıntı, sızlama, fazla baskıda kanama, hemoroid memesinin mavimsi ya da morumsu bir renk alması Tromboze hemoroidin belirtileri arasında yer alan önemli faktörlerdendir. Akut olarak meydana gelebilen tromboze hemoroidler hastanın gündelik yaşam konforunu oldukça sekteye uğratabilmektedirler. Tromboze hemoroid rahatsızlığının tedavisinde en faydalı bulunan yöntem boşaltma yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntem pıhtı halindeki kanın damardan boşaltılması yöntemidir. Boşaltım sağlandıktan sonra tromboze oluşum nedenine ve uygunluk durumuna göre diğer tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri İçin Tedavi

Dış hemoroidlerin tedavisi için, hastaların öncelikle hemoroid oluşumunu tetikleyecek etkenleri ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Örneğin, rahat dışkılama için gerekli besin ve sıvı tüketilmesi, geçmeyecek şekilde devamlılığı olan kabızlık durumlarında, doktor kontrolünde ilaç alınması, günlük rutine basit egzersizlerin katılması gibi uygulamalarla hemoroid atakları azaltılabilir. Bu sayede hasta günlük konforunu geçici süreliğine tekrar elde edebilmektedir.

Hemoroid, ilaç tedavisi ya da bitkisel kürler ile uygulanan yöntemlerle tamamen geçmesi mümkün kılınan bir hastalık değildir. Bahsedilen bu yöntemler ile bazen kısa süreli rahatlama ya da hemoroid memelerinin gerilemesi sağlanabilir. Kesin çözüm olarak cerrahi müdahale veya yeni dönem ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi gibi işlemlerde çok daha kolaylıkla tedavisi gerçekleşebilmektedir.

Dış hemoroid (basur) asıl tanı ve tedavi; Proktoloji uzmanı tarafından hastanın durumuna uygun olan tedavi şeklinin belirlenerek, uygulanmasıdır. Günümüzde sıklıkla uygulanan ve birçok hekim tarafından tedavi şekli ve yöntemi acısından sağlamış olduğu başarı ve konfor sayesinde tercih edilen yöntem; ameliyatsız, ayaktan ve yatış gerektirmeyen lazer yöntemi ile hemoroid rahatsızlığından kurtulmak olmaktadır. Çünkü ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi uygulamasında oluşan hemoroid memelerine oldukça etki ederek hızlı ve kanamasız bir şekilde tedavi sağlamaktadır. Tercih sebepleri arasında sıklıkla yer almasının en büyük nedeni ise ameliyatsız yöntemin uygulanmasından sonra herhangi bir kesi veya dikiş izinin bulunmamasıdır.

Dış hemoroid tedavisinde kullanılan yöntemler arasında bant ligasyon ya da lastik bant yöntemi ile bağlama da olabilmektedir. Bu tedavi şeklinde dışarıya çıkmış olan, kanamaya yol açabilen dış hemoroid memelerinin tedavi edilmesi için kullanılabilmektedir. Radyofrekans yöntemi ile uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemi yine dış hemoroid ve de iç hemoroid ve evrelerinin tedavisinde kullanılabilen seçenekler halinde yer almaktadır.

Dış Hemoroidde Klasik Ameliyat Yöntemi

Nitekim genel anestezi altında yapılan ameliyat yöntemi ile dış hemoroid tedavilerinin kişiye vermiş olduğu yan etkilerin dışında görsel anlamda dahi bile olsa psikolojik olarak hastaya rahatsızlık verebilmektedir. Cerrahi müdahale ile yapılan ameliyat yöntemi ile hemoroid tedavisinde genel anestezi altında uygulanması açısından hastaya ameliyat sonrası oldukça güç zamanlar yaşatabilmektedir. İyileşme dönemi oldukça uzun ve zahmetli sürebilmektedir.

Dış hemoroid tedavisinde uygulanmasına karar verilen yöntem ameliyatlı veya ameliyatsız hangisi olursa olsun hasta için dikkat edilmesi gereken en hassas konu bölgenin temizlğinin en iyi şekilde yapılabiliyor olmasıdır. Makat bölgesi sinir uçları bakımından oldukça yoğun olan bir bölge olmasından kaynaklı olarak çok hassas bir epitel dokuya sahiptir. Bu nedenle dokunun tahriş olmama için mutlaka bölgenin hijyenine özen göstermek gerekmektedir.

Leave a reply