Fissür Nedir (Makat Çatlağı) , Belirtileri Nelerdir?

Fissür Nedir?

Çatlak veya yırtık anlamına gelen fissür, anal bölgedeki kasların birleştiği iki doku arasında meydana gelmektedir. Çoğunlukla makat bölgesinde yer almaktadır. Başka bir makat hastalığı olan Hemoroid rahatsızlığından sonra insanlarda en çok görülebilen ikinci makat hastalığıdır. Anal fissür nedir sorusu bu makat hastalığı için  sorulan sorular arasında yer alır.

Anal Fissür Nedir?

Anal Fissürü tanımlamak gerekirse, makat bölgesinin ağız kısmındaki nemli dokuda yani mukozada oluşum gösteren çatlak ya da yırtıkların var olmasıdır. Bu sebeple halk arasında “makat çatlağı” olarak da bahsedilmektedir.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Fissür Tedavisini Nasıl Yapıyoruz Görmek İçin TIKLAYINIZ

Anal Fissür (Makat Çatlağı), makat halkasında oluşan bir çatlak veya yaranın oluşmasıyla kişiye ciddi sıkıntılar verebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Makat bölgesinde çok sayıda sinir hücresinin bulunması bölgenin oldukça hassas ve narin bir yapıda olmasına neden oluyor. Bu durumda makat bölgesini zorlanmalara ya da örnek verilecek olursa tuvalet sırasındaki ıkınma gibi aşırı hale gelebilen müdahalelere karşı dayanıksız olmasına yol açıyor. Özellikle makat bölgesinde anal fissürün oluşmasında çoğunlukla görülen etken kişinin kabızlık veya aşırı ishal olmasından kaynaklı olduğudur.

Anal fissür hastalığını görebildiğimiz kişilerin çoğunluğunda önceden kronik kabızlık bulunduğu gözlemlenmiştir. Kabızlık uzun süreli olduğunda yani kronik bir hal aldığında, hem ıkınmaların artması hem de makat bölgesinden geçen dışkının hacminin artması sebebiyle makat bölgesi zorlanmaya maruz kalabilmektedir. Bu zorlanmalar anal bölgede dişli çizgi denilen alanda yırtıkların oluşmasına zemin hazırlar. Makat bölgesindeki zorlanmalardan kaynaklı oluşan yırtık veya çatlaklar bölgede sürekli hijyen sağlanamaması nedeniyle kendiliğinden iyileşme gösteremez.

AMELİYATSIZ Anal Fissür Tedavisinin Avantajları İçin TIKLAYINIZ

Makat bölgesinde oluşan bu yırtık veya çatlaklar hastaya tuvaletini yaparken adeta cam kesikleri ya da cam parçacıkları batıyormuş hissini verir. Oluşan bu batma ya da kesi hissiyatı da hastada çok ciddi ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Ağrı dışkılama sona erdikten bir süre sonrada devam etme eğilimi gösterebilir. Lakin bu ağrılı süreç her dışkılama sırasında ve bazen sonrasında da kendini yeniden göstererek hastayı gün geçtikçe daha çok yormaya başlayacaktır. Özellikle anal fissürün başlıca sebeplerinden biri olan kabızlık rahatsızlığı nedeniyle makat bölgesinde bu çatlaklar ya da yırtıklar meydana gelmektedir. Hasta kabızlık sorununu çözmeden anal fissür rahatsızlığından da kolay kolay kurtulamayacaktır. Çünkü kabızlık problemi çözülmediği müddetçe anüs bölgesi tekrarlayan bir sürece girerek zorlanmaya devam edecektir. Zaten hassas bir yapıda olan bu alanın iyileşme süreci gittikçe zorlaşacaktır.

Anal Fissür Nedir? Neden Olur?

Anal Fissür Belirtileri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Her yaşta görülmesi mümkün olan anal fissür, kişinin beslenme düzeni ve şekline dikkat etmemesinden ve lifli ya da posalı gıdaları günlük menüsüne dahil etmemesinden kaynaklı olarak da kabızlık ve sonrasında da anal fissüre kadar gidebilen olumsuz bir yolculuğa çıkmasına neden olur.

Anal fissür yani makat bölgesindeki yırtık ya da çatlakların oluşumu ıkınma ve zorlanmalara bağlı olarak gelişebilmektedir. Lakin bu zorlanma sadece kabızlık sebebiyle değil, gebelik ve doğum sürecinde de kadınlarda meydana gelebilmektedir.

Anal fissürün iki evresi bulunmaktadır. Bu evreler her hastalık da olabildiği gibi bu hastalıkta da tedavi edilmediğinde ya da tedavi uzun süreli ertelendiğinde hastalığın kişinin vücuduna verdiği şikayet ve rahatsızlıkların artarak fissürün tedavi şeklini değiştirecek evrelere geçiş yapmasına sebebiyet vermektedir.

Anal fissür ilk oluşum yani başlangıç aşamasında “ Akut Anal Fissür” olarak karşımıza çıkmaktadır. Akut anal fissür ani gelişen büyük ağrıların ortaya çıkmasına ve sızı yaratmasına yol açar. Bu evre çoğunlukla dört ile altı hafta arasında sürmektedir. Altı haftadan uzun süren anal fissür rahatsızlığında, anal fissür ilerler ve ikinci evre olarak tabir edebileceğimiz kronik anal fissür görülmeye başlar.

Kronik anal fissür ise makat bölgesinde oluşan yırtığın ya da çatlağın, tedavi görmediği için iyileşmemesinden dolayı kişiye daha fazla ağrı ve acı vermesine sebep olur. Anal fissürün başlangıç aşamasından sonra geçmeyen ve 8 haftadan uzun süren anal fissür, kronik bir duruma ulaşmıştır. Kronik anal fissürün oluşmasının başlı nedenleri olarak, hem anal fissür tedavisinin ertelenmesi hem de hastanın dışkılama sırasında yaşadığı ağrı ve acı sebebiyle tuvaletini yapmaktan kaçınması gösterilebilir. Tuvalete gitmeyi erteleyen hasta bir sonraki dışkılama eyleminde kabızlığın vermiş olduğu ıkınmalar ve sert, kuru dışkı sebebiyle makat bölgesini daha çok zorlayarak hastalığın kendisi için daha zor ve sancılı bir sürece sürüklenmesine sebep olmaktadır.

Anal fissür, makat bölgesinde oluşan açık bir yara olarak düşünülebilir. Bahsedilen bu açık yaraya hemen hemen her gün dışkının temas etmesi ile bölgedeki yara veya çatlaklar iyileşebilmek için gereken hijyenik ortama sahip olamamaktadırlar. Bu sebeple, anal fissür hastalığı kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir. Anal fissürden şüphelenilmeye başlanır başlanmaz muhakkak bir proktoloji doktoruna danışılması gerekmektedir. Sadece makat ve çevresinde oluşan bu hastalıklar için sadece bu alanda bulunan özel proktoloji merkezleri bulunmaktadır.

Makat Çatlağı Belirtileri

Makat çatlağı olarak bilenen anal fissür hastalığı hemoroidden sonra ikinci sırada gelen makat hastalıkları arasında yer alır. Makat çatlağı rahatsızlığını yaşayan hastalar, ciddi ağrılar sonucunda bir proktoloji hekime başvuru yaparlar. Ağrının esas sebebi anüs bölgesinde oluşan aslında basit bir yara veya çiziğin olmasıdır.

Makat çatlağı, makat bölgesinde oluşan yara, çatlak anlamına gelmektedir. Fakat makat bölgesinin ağrıya duyarlılığı ve doku bakımından çok hassas oluşu, her gün gerçekleşen dışkılama işleminin tekrar tekrar olması, oluşan yaraların yenilenmesi ile oluşan makat çatlağı, kronikleşebilmektedir.

Dışkılama ile bölgenin üzerinde bulunun yara ve yırtıkların her seferinde yenilenmesine sebep olur. Makat bölgesi, yapı gereği hassas olan bir bölge olduğu için dışlama sonrasında her defasında yenilenmeye yol açmaktadır. Kişide her defasında yenilenen bu çatlak nedeni ile hastaya oldukça rahatsızlık hissi yaratarak bir takım şikâyetlere yol açmaktadır. Özellikle kaşıntı ağrı ve hafif kanamalar bu şikâyetlerin başında yer almaktadır. Tuvalet öncesinde ya da tuvalet sonrasında oluşan kaşıntı ve ağrıların hiç geçmeyeceğini zanneden hastalar dışkılama sonrasındaki saatler ilerledikçe ağrılarının azaldığını hissederler. Bazı kişilerde ise bu ağrılar, birkaç gün bile devam edebilmektedir.

Makat çatlağı hastalığını yaşayan hastaların çoğu bu ağrıları hemoroid oluşumu diye varsaydıklarından bir hekime danışmayı ertelerler. Kulaktan dolma bilgiler ile çevresinde konuşulan birtakım söylentiler ile hemoroid hastalığı ile pek çok defa karışıklık yaşamaktadırlar. Örnek vermek gerekirse eğer ki; hastanın yaşamış olduğu ağrıya ve kaşıntıya dayanarak eczaneye giderek almış oldukları hemoroid ilaçlarını kullanmaları ile kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmaktadırlar. Oysaki; kullanılan bu kremler, ilaçlar, kür yöntemlerinin hiç biri makat çatlağı hastalığını tedavi etmemekle birlikte makat çatlağı hastalığını kronik hale getirmede önemli bir etkendir.

Makat çatlağı rahatsızlığına yakalanan kişiler tuvalet sırasında makat bölgelerinde yaşadıkları hissi tarif ederken cam parçacıkları kesiyormuş diye anlatmaktadırlar. Dışkılama isteğinin gelmesi ve makat bölgesini zorlamasından kaynaklı olarak dolgunluk hissinin yaşanması ile tuvalet sırasında yaşanılan bu acılar şiddetli ağrılara neden oluyor ve dışkılama bittikten sonra da devam edebiliyor. Buna bağlı olarak da gelişen makat çatlağı rahatsızlığı kronik hale gelerek hastaya oldukça rahatsızlık hissi yaşatıyor.

Makat çatlağı belirtileri yaşayan kişiler genellikle az miktarda parlak, kırmızı renkte rektal kanamalara şahit olurlar. Tuvalet kâğıdında yer alabilir şekilde veya damla damla görülen bir kanama ile karşılaşırlar. Bu şekilde gelişen kanamalar makat çatlağının habercisi olmaktadır.

Mutlaka Tedavi Edilmeli

Fissür nedir sorusunu soran ve Makat çatlağı belirtilerini yaşayan hastalar tedavi edilmediği sürece belirtiler ilerleyerek, makat bölgesinin dış yüzeyinde ele gelerek oluşan cilt plisi ile karşılaşabilirler. Bu dıştan oluşan kabarık yapı makat temizliği esnasında hastaların eline gelerek fark edilir. Oluşan bu cilt üzerindeki dışa dönük oluşan yapı şişlik halinde kendini gösterebilir.

Makat çatlağının bir diğer belirtisi olarak da kaşıntı yer almaktadır. İyileşme sağlanmaya gidilen makat çatlağının yeniden yara ve yırtığa dönüşmesi sırasında oluşan akıntı kaşıntıya neden olmaktadır. Genellikle kötü kokulu, sarımtırak renkte olan akıntı şekilleri hastaya oldukça rahatsızlık hissi vererek bölgede kaşıntıya neden olmaktadır.

Makat çatlağı belirtileri arasında en yaygın olarak bilinen rektal ağrının olmasıdır. Dışkılama esnasında yaşanılan yırtık ve yanma gibi şikâyetleri kasların spazmına bağlı olarak gelişerek şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Böylelikle söylediğimiz gibi hastalar dışkılama yapmaktan kaçınır hale gelir.

Makat çatlağı belirtilerini ve şikâyetlerini erkeklerin yaşadığı kadar kadın hastalarda da bir o kadar oranla sıklıkla yaşanmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer ki; çoğunlukla hamilelik dönemi veya hamilelik sonrasında kadınlarda sıklıkla görülebilen makat hastalıkları arasında yer alan makat çatlağı hastalığını ve belirtilerini yaşarlar. Gebelik sırasında makat bölgesine verilen baskıdan dolayı ve beslenme alışkanlıklarının genel itibari ile düzene girmesine dayalı olarak yaşanılan kabızlık sorunları nedeni ile ıkınma hareketlerinin oldukça fazla oluşu makat çatlağı belirtilerini yaşamaya yol açmaktadır. Doğum anında yaşanılan zorlanmaya bağlı olarak gelişen makat çatlağı belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle erkeklerde görüldüğü kadar kadın hastalarda da makat çatlağı hastalığı ve belirtileri yaşanmaktadır.

Makat çatlağı belirtilerini yaşamamak ve bu hastalık ile karşılaşmamak adına en başta yapılması gereken tedavi sürecine başlanılma aşamasının kısa zamanda gerçekleşmesidir. Ötelemek veya ertelemek bu hastalığa engel olmamaktadır. Aksine maalesef ki ötelenen her hastalık gibi makat çatlağı hastalığı da ilerleyerek, tekrar yaşanılabilirliğini arttırmaktadır.

Leave a reply