Hemoroid Memesi Nedir?

Hemoroid Memesi Nedir?

Hemoroid memesi, makat bölgesinde, anüse yakın olan toplardamar yastıkçıklarının, varisleşerek, kesecikler oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Ayrıntılı Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Hemoroid memesi, hemoroid türüne göre makatın iç veya dış bölgesinde bulunur. Anüs bölgesinin dışında yer alan ve üzeri deri ile örtülmüş olan dış hemoroid memesi, dışarıdan da görülür. İç hemoroid memesi ise makatın iç kısmında bulunmasından dolayı gözle görülmez.

Makatta hemoroid memesi oluşum nedenleri; kabızlık, ishal, tuvalette uzun süre oturmak, dışkılama sırasında  ıkınma hareketlerinde bulunmak, hamilelik süreci ve ailesel yatkınlık olarak sayılabilir.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunmuş Olduğu Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Kişiler, tuvaletteyken kitap, gazete, dergi, telefon gibi cihazlarla tuvalette geçen zamanın farkına varamayabilir. Uzun süre oturur pozisyonda kalmak makat basıncını arttıracağı için hemoroid memesi oluşumuna neden olur.

Aşırı kilo ya da hamilelik döneminde yaşanılan fiziksel değişimler,  doğum anında ıkınma hareketlerinde bulunmak, uzun süre oturarak çalışmak, hareketsiz yaşam gibi birçok neden, makat bölgesindeki toplardamarlarda basınca neden olmaktadır. Bu basınçta basur memelerini oluşturur.

Hemoroid Evrelerine Göre Meme Oluşumu

Makat bölgesinde yer alan iç  hemoroidlerin evreleri bulunmaktadır. Dört evreden oluşan iç hemoroidin her aşamasına belirtiler değişir.

  1. Evre Hemoroid Aşaması: Anlaşılması ve fark edilmesi diğer evrelere göre daha zordur.  Uzman bir genel cerrahi hekimi veya bu alanda hizmet veren proktolog tarafından muayene edilerek anlaşılabilir. Pek bulgusu yoktur.
  2. Evre Hemoroid Aşaması: Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında anüsten dışarıya doğru çıkan hemoroid memesi, ihtiyaç bittiği anda kendiliğinden içeri girer. Bu tuvalet ihtiyacını giderme durumunda ıkınarak yapılan tuvalet alışkanlığı ise basur memesinde patlamaya, şişmeye neden olur. Kişi kanama ile karşılaşabilir.
  3.  Evre Hemoroid Aşaması:  Tuvalet sırasında anüsten dışarı çıkan hemoroid memesi el ile müdahale edilerek tekrar içeri girebilir. makat dışına çıkmış olan bu yapılar hastaya oldukça rahatsızlık vermeye başlar.
  4. Evre Hemoroid Aşaması: Son evrede, hemoroid memesi artık tamamı ile dışarıda yer aldığından bölgede kanama, dolgunluk,ıslaklık hissi ortaya çıkar. Hastalığın bu evreye gelmeden önce tedaviye başlanması, hastaya büyük avantaj sağlayacaktır.

Tromboze Hemoroid ve Basur Memesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Günümüzde tedavisi artık oldukça kolay gerçekleştirilen hemoroid hastalığı ve sonucunda ortaya çıkan hemoroid memesinden çok kısa sürede, ameliyat gerektirmeden kurtulabilmek mümkündür. Ameliyatsız lazer tedavisi  ile hemoroid hastalığın boyutlarına en uygun tedavi şekli belirlenir. Yatışa gerek. kalmadan tedavinizi olabilirsiniz.

Leave a reply