Hemoroid Memesi

Hemoroid Memesi Nedir?

Hemoroid memesi, makat bölgesinde, anüse yakın olan toplardamar yastıkçıklarının, varisleşerek, kesecikler oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Birçok sebebe dayanan hemoroid memesi, dış hemoroidlerde makat dışına doğru çıkmaya başlar. Dışarı sarkmış olan hemoroid memeleri gözle görülebilir bir yapıdadır.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Hemoroid Tedavisi Hakkındaki Ayrıntılı Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Hemoroid memesi, hemoroid türlerine göre makatın iç veya dış bölgesinde bulunur. Anüs bölgesinin dışında yer alan ve üzeri deri ile örtülmüş olan dış hemoroid memesi, dışarıdan da gözlenmesi mümkün olan oluşumlardır. İç hemoroid memesinin ise makatın iç kısmında bulunmasından dolayı gözle görülmesi mümkün değildir. Ama elbette ki hemoroid hastalığının evresinde ilerleme görüldükçe ortaya çıkan belirtiler, kişiye rahatsızlık verecektir.

Makatta hemoroid memesi ile karşılaşmak bir takım nedenlerin sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenlerin bazıları; kabızlık, ishal, tuvalette uzun süreli vakit kaybı yaşamak, tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında uzun ıkınma hareketlerinde bulunmak, hamilelik süreci ve ailesel yatkınlık olarak sayılabilir. Bu temel nedenlere dayanan hemoroid, anüse yakın ya da anüsün çıkış bölgesinde toplanarak meme oluşturur.

Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunmuş Olduğu Avantajlarını Görmek İçin Tıklayınız

Kişinin farkına bile varmamış olduğu tuvalet alışkanlıklarında yapılan davranışların yanlış oluşu, hemoroid hastalığının ve hemoroid memelerinin görülmesine neden olur. Bu yanlış alışkanlık, ıkınmaya bağlı olarak yapılan tuvalet alışkanlığıdır. Doğru bilinenin aksine tuvalet ihtiyacı giderilirken aslında gaitanın (dışkı) anüsten çıkışı sırasında ıkınma hareketi yapılmaması veya makatta herhangi bir zorlanma olmaması gerekir. Sindirimin ve akabinde boşaltımın doğru gerçekleşmesi, hemoroid hastalığı için önemli bir faktördür. Tuvalette geçirilen süre de hemoroid oluşumu için önem taşıyabilmektedir. Kişiler, tuvaletteyken kitap, gazete, dergi, telefon gibi nesnelerle tuvalette geçen zamanın farkına varamayabilir ve uzun süre oturur pozisyonda kalmak makat basıncı üzerinde etkili olduğu için bu durum da hemoroid memesi oluşumuna neden olabilmektedir.

Aşırı kilo ya da hamilelik döneminde yaşanılan karın çapındaki büyüme gibi fiziksel değişimler,  doğum anında fazlaca ıkınma hareketlerinde bulunmak, uzun süreli olarak oturarak çalışmak, hareketsiz yaşam tarzına sahip olmak gibi birçok neden makat bölgesindeki toplardamarlarda basınca neden olmaktadır. Bu basıncı arttıran durumlar, hemoroide neden olarak basur memelerini oluşturmaktadır.

Hemoroid Derecesine Göre Meme Oluşumu

Makat bölgesinde yer alan iç ve dış hemoroid oluşumlarının evreleri bulunmaktadır. Dört farklı evreden oluşan iç hemoroidin her aşamasına belirtiler değişkenlik göstermektedir.

  1. Derece Hemoroid Aşaması: Anlaşılması ve fark edilmesi diğer evrelere göre daha zordur. Ancak ve ancak uzman bir genel cerrah hekimi veya bu alanda hizmet veren proktolog tarafından muayene edilerek anlaşılabilir. Bu nedenle kişi bu evredeki hemoroid ve memesinin gözlemi ile ilgili anlaşılır belirtiler hissedemeyebilir. Yalnızca hemoroid memesinin tahrişinden kaynaklı olarak makatta kanama görülebilir.
  2. Derece Hemoroid Aşaması: Bu evrede görsel olarak makat dışına hafif bir şekilde yayılma gösteren memeden bahsedilebilir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında anüsten dışarıya doğru çıkan hemoroid memesi, işlem bittiği anda ise kendiliğinden içeri girmektedir. Bu tuvalet ihtiyacını giderme durumunda ıkınarak yapılan tuvalet alışkanlığı ise basur memesinde patlamaya, şişmeye neden olursa eğer kişi kanama ile karşılaşabilir.
  3.  Derece Hemoroid Aşaması: Harici olarak kullanılan ilaçların hiçbir etkisinin kalmadığı bu aşamada, yanlış beslenme düzeni de eklendiğinde hemoroid memesi hastaya daha rahatsız edici şikayetler vermeye başlar. Tuvalet sırasında anüsten dışarı çıkan hemoroid memesi yapıları ancak müdahale edilerek tekrar içeri girebilir. Ve makat dışına çıkmış olan bu yapılar hastaya oldukça rahatsızlık vermeye başlar.
  4. Derece Hemoroid Aşaması: Son evrede, hasta kendini oldukça rahatsız hisseder. Hemoroide dayalı tüm şikayetleri yaşamaya başlayan hasta, artık ağrılı bir sürece girmiştir. Hemoroid memesi artık tamamı ile dışarıda yer aldığından bölgede dolgunluk hissi ortaya çıkar. Hastalığın bu evreye gelmeden önce tedaviye başlanması, hastaya büyük avantaj sağlayacaktır.

Tromboze Hemoroid ve Basur Memesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Günümüzde tedavisi artık oldukça kolay gerçekleştirilen hemoroid hastalığı ve sonucunda ortaya çıkan hemoroid memesinden çok kısa sürede, ameliyat gerektirmeden kurtulabilmek mümkündür. Ameliyatsız lazer ile kişiye ve hastalığın boyutlarına en uygun tedavi şeklinin belirlenmesi sayesinde yatışa gerektirmeden tedavinizi olabilirsiniz.

Leave a reply