Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?
Hemoroid, basur veya halk arasında mayasıl olarak bilinen hastalık makatın çevresindeki damarların, bacaklardaki varisler gibi şişmesiyle oluşur.
Toplumun %50’sinden fazlasının hayatlarının bir çağında mutlaka karşılaştıkları bir sorun, aslında normal olan anatomik yapının çeşitli sebeplerle deformasyona uğraması, hastalık olarak adlandırılmaktadır.

Hemoroid Nasıl Oluşur?
Hemoroid, dışkılama sırasında zorlanma, tuvalette uzun süre boyunca oturma, kronik ishal ya da kabızlık aşırı kilo veya obezite, gebelik, liften yoksun beslenme şekli ve sürekli ağırlık kaldırmak, bu bölgede yer alan toplardamar ağının genişlemesine ve sarkmasına yol açar. Zamanla bu toplardamar ağının(hemoroid memeleri) üstünü örten derinin incelmesi veya tahrişi ile birlikte kanamalarda ortaya çıkabilir

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?
Beslenme; Alkol tüketimi, acılı baharatlı gıdaların fazla tüketimi, düşük lif oranı gıdalarla beslenme
Aileden gelen kalıtımsal faktörler
Uzun süreli ishal ya da kabızlık
Hamilelik veya doğum (Büyüyen rahim basınç etkisi yapar)
Ağırlık kaldırmak veya ağırlık kaldırma sporu yapmak
Tuvalet ihtiyacını gidermeyi ertelemek, tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak
Beslenme; Alkol tüketimi, acılı baharatlı gıdaların fazla tüketimi, düşük lif oranı gıdalarla beslenmeliyiz

Ameliyatsız Hemoroid tedavisinin avantajları  için tıklayınız

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?
Makat çevresinde şişlik: Uzun süreli hemoroid şikayetleri olanlarda genelde makat çevresinde, deride meme şeklinde sarkma ve damarsal şişlik ile fark edilir
Kanama: İç hemoroidlerin en önemli belirtisidir. Kanama genelde dışkılamayı takiben ortaya çıkar, bazen sızdırma şeklinde veya tuvaletin içini kırmızıya boyayacak kadar fazla miktarda olur. Kanamalar genelde ağrısızdır, kan pıhtısı içermezler
Kaşıntı ve akıntı: basurlarda özellikle dışarı sarkan hemoroidler, mukuslu (yapışkan bir sıvı) akıntı şikayetine neden olabilir. Bu akıntı ise kaşıntıya sebebiyet verir.
Ağrı: Genelde dış hemoroidlerde görülmektedir, iç hemoroidlerin ileri evrelerinde ve özellikle tromboze hemoroidlerde ağrı görülmektedir.

Hemoroid Kimlerde Görülür?
Hemoroid kadın ve erkek arasında sıklıkla aynı orandadır.15-16 yaşından önce dokular ve kanallar sağlam olduğundan hemoroid problemi ortaya çıkmaz. Ortalama her 3 kişiden birinde hemoroid hastalığı görülmektedir ve bu oran 40 yaş üzerinde daha da artmaktadır.

Hemoroid tedavisinde ameliyatsız yöntemler nasıl yapılır ilgili yazı için tıklayınız

Leave a reply