Kıl Dönmesi Ameliyatı (Pilonidal Sinüs) Ve Sonrası

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi günümüzde sıklıkla 15-40’lı yaşlarda karşılaştığımız ve çoğunlukla erkek bireylerde rastlanılan bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi kişide rahatsızlık hissi  vererek ortaya çıkar.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Tedavi edilmediği sürece küçük bir kıl veya tüy tanesinin kuyruk sokumu çevresinde oluşturmuş olduğu delikten, bel, sırt, boyun, ense ve saçtan dökülen kılların içeriye girmesi ile oluşur. Kıl dönmesi kendiliğinden geçmez, tedavi edilmesi gerekir.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Bu  hastalığın tedavi yöntemi içerisinde yer alan, klasik cerrahi ameliyat şekli yer alır. Kıl dönmesi ameliyatında Flep veya primer  olarak birçok ameliyat tekniği kullanılabilir. Ameliyatlarda kuyruk sokumu bölgesi üzerinde yapılan kesi ve dikiş uygulamaları, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini uzatır. Genel anestezi altında uygulanan bir ameliyat nedeni ile tedavi sonrasında en az 20 gün boyunca kişinin temizliğine ve ameliyat yaralarına dikkat etmesi gerekir.

Kıl Dönmesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yaşanan süreç, hastaya uygulanan ameliyat tekniği ile direkt ilişkilidir. Kıl dönmesinde  ameliyatsız lazer tedavisi sonrasında yaşanılan avantajlar oldukça fazladır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen tedavi şekli arasında yer almaktadır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde herhangi bir şekilde dikiş ve minumum yara izi kalarak  rahat ve konforlu geçen bir tedavi şeklidir. Hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden hemen dönüş sağlayabilir. Bu da kıl dönmesi rahatsızlığını yaşayan kişiler açısından büyük önem taşır. Bu tedavi yönteminin öncesinde ve  sonrasında hastayı etkileyebilecek yan etki söz konusu olmamaktadır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kıl dönmesi  ameliyatı sonrasında düzenli ve hijyenik olarak pansuman uygulamalarının yapılması gerekir. Fakat ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi sonrasında yapılan pansuman aralığı daha azdır.

Kıl Dönmesi sırt, bel ve enseden gelen tüy ve kılların dökülmesi ile ortaya çıkar. Öncelikli olarak yapılması gereken  kuyruk sokumu ve çevresine, sırt bölgesine  lazer epilasyon uygulaması ile kıl temizliğinin yapılması gerekir.

Leave a reply