Kıl Dönmesi Ameliyatı (Pilonidal Sinüs) Ve Sonrası

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Kıl dönmesi günümüzde sıklıkla 15-40’lı yaşlarda karşılaştığımız ve çoğunlukla erkek bireylerde rastlanılan makat hastalıkları içerisinde yer alır. Kıl dönmesi kişiye oldukça rahatsızlık hissi ve birçok şikâyet vererek ortaya çıkar. Maalesef ki hastalarımızın çoğu bu hastalığın tedavisini kendisinden uzaklaştırıyorlar.

Ayaktan, Yatış Gerektirmeyen Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur İzlemek İçin Tıklayınız

Bölge itibari ile hassas ve sinir ucundan oldukça zengin olan makat ve çevresinde oluşum göstermesi sebebinden dolayı, doktora gitmek çoğunlukla erkekler tarafından ertelenmektedir. Çoğu erkek bireyler her hastalıkta olduğu gibi ‘’Nasıl olsa kendiliğinden geçer doktora gitmeme gerek yok’’ deyip tedavi sürecini geciktirmeye neden olurlar. Sıklıkla yayılım sağlayan bu düşünmeden arınmak gerektiğini belirtmek gerekir. Çünkü kıl dönmesi rahatsızlığı kişiye oldukça rahatsızlık hissi ve birden fazla belirti veren kuyruk sokumunda oluşan bir makat hastalığıdır. Tedavi edilmediği sürece küçücük bir kıl veya tüy tanesinin kuyruk sokumu ve makat çevresinde oluşturmuş olduğu delikten, bel, sırt, boyun, ense ve saçtan gelen tüm yabancı cisimlerin içeriye girmesi ile topak haline gelebilmektedir. Bu şekilde tedavisi uzatılan tüm hastalıklarda olduğu gibi makat hastalıkları içerisinde yer alan kıl dönmesinin de tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisinin Avantajlarını Okumak İçin Tıklayınız

Bu makat hastalığının tedavi yöntemleri içerisinde yer alan, klasik cerrahi işlem uygulanarak yapılan ameliyat şekli yer alır. Kıl dönmesi ameliyatında Flap ve kapalı olarak birçok teknik kullanılabilir. Ameliyat denilince insanların kafasında sürekli ağrılı olan bir süreç olarak beliriyor. İnsanların kafasında ortaya çıkan bu düşüncelere nitekim ki kanıtlamış hale gelebiliyor. Çünkü ameliyat yöntemi ile tedavi şekli uygulamalarında makat ve bölgesi üzerinde bölgeye yapılan kesi ve dikiş uygulanarak, ameliyat sonrasındaki sürecin yani iyileşme evresinin uzun sürdüğü gerçeklerine dayanmaktadır. Klasik ameliyat yöntemi kullanıldığı için genel anestezi altında uygulanan bir yöntem nedeni ile tedavi sonrasında en az 20 gün boyunca kişinin temizliğine ve ameliyat yaralarına dikkat etmesi gerekmektedir. Çok fazla hareketten kaçınmaları gerekir. Ameliyat sonrasında yapılması gerekenlerin uygulanması için öncelikle kişinin sosyal yaşantısına geri dönüyor olması gerekmektedir. Fakat belirttiğimiz gibi ameliyat ile tedavi şeklinde kişi yaşantısına hemen dönüş sağlayamadığı için oldukça huzursuzluk hissi yaşayabilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Kıl Dönmesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Kıl dönmesi hastalığından kurtulmanın yolu olarak, günümüz teknolojisinin gelişmesiyle de lazer yöntemi ile birçok yerde tedavi sağlanabilmektedir. Hastaya sunduğu ameliyatsız lazer yöntemi sonrasında yaşanılan avantajlar oldukça fazladır. Bu nedenle artık sıklıkla tercih edilen tedavi şekli arasında yer almaktadır. Ameliyatsız olarak gerçeklemesinden kaynaklanan bu yöntem de herhangi bir şekilde kesi veya yara izi olmadan makat ve bölgesinde oldukça rahat ve konforlu geçen bir tedavi şeklidir. Kişi günlük yaşantısına kaldığı yerden hemen dönüş sağlayabilir. Bu da kıl dönmesi rahatsızlığını yaşayan kişiler açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tedavi yönteminde ve sonrasında sizi etkileyebilecek olan herhangi bir şekilde yan etki söz konusu olmamaktadır. Pilonidal sinüs ameliyatından uzaklaşan veya korkan birçok hasta için rahatlıkla uygulanabilen, kişiye minimal düzeyde ağrı veya acı yaşatan bir yöntemdir.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrasında hastalarda uygulanan ameliyatlı veya ameliyatsız tedaviler sonrasında soru işareti olarak akla takılan ilk belirti ‘’Acaba makat bölgesinde herhangi bir şekilde iz ya da görsel anlamda bir değişim olacak mı?’’ sorusu takılıyor. Bilinmesi gerekir ki ameliyat yöntemi ile yapılan kıl dönmesi tedavisinde bölgenin kesilmesi ile gerçekleştirildiğinden dolayı görsel anlamda bile kişiye oldukça rahatsızlık hissi yaşatabilmektedir. Fakat ameliyatsız yöntem ile tedavi şeklinde bu gibi sorunlar ile karşılaşılmamaktadır.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pilonidal sinüs adı verilen kıl dönmesi rahatsızlığı tedavi sonrasında oturma banyolarının yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu makat hastalığı için tedavi işlemi uygulanan bireylerde bölgenin temizliği dışında dışkılamanın makat ve çevresini zorlamaması için belli ısı değeri aralığında günlük olarak oturma su banyoları önerilmektedir. Tuvalet öncesinde ve ya sonrasında uygulanması önerilen bu oturma banyoları kişiye oldukça rahatlık hissi yaşatmaktadır. Yaşanılan rahatlık hissinin dışında bölge itibari ile sindirimin son halkası olan makat bölgesi, her dışkılama sonrasında temizlik açısından büyük rol oynamaktadır. Buradaki hijyenin önemi kişiye uygulanan tedavi sonrasında herhangi bir şekilde enfeksiyona yol açabilecek olan bakterilere karşı savaş açmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle kıl dönmesi tedavi sonrası düzenli olarak hekiminizin belirttiği şekilde oturma banyolarını uygulamaktan çekinmeyin.

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) ameliyatı sonrasında bir diğer önemli olan unsur ise; düzenli ve hijyenik olarak pansuman uygulamalarının yapılması gelmektedir. Uygun görüldüğü takdirde bölgeye yapılan pansumanın düzenli bir şekilde olması hastanın tedavi sonrası biran önce iyileşmesine büyük destek olacaktır. Ameliyatlı yöntem ile yapılan tedavi şeklinde bu pansuman aralıkları oldukça uzun ve sıklıkla uygulanmaktadır. Fakat ameliyatsız lazer yöntem ile tedavi sonrasında yapılan pansuman aralığı daha kısa bir zaman almaktadır. Unutmamak gerekir ki bu hastalık geciktirmeye gelebilen bir makat hastalığı değildir. Tedavi sürecinin uzatılması kişi için oldukça rahatsızlık hislerini arttırmaktadır. Bu nedenle karşılaşıldığı anda alanında uzman hekimler tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene ve tedavi için bu alanda uzman olan proktoloji hekimlerine başvurmak daha doğru olacaktır. Muayeneden kaçmak hastanın sadece iyileşme sürecinin ertelenmesine neden olmaktadır. Tedavi şekline ve yöntemine karar verildikten sonra sağlıklı bir yaşam için tedavi olmak gerekmektedir.

Pilonidal Sinüs sırt, bel ve enseden gelen tüy ve kıl taneciklerinin dökülmesi ile ortaya çıkmasından kaynaklı olarak, hangi ameliyat yöntemine karar verilmiş olursa olunsun öncelikli olarak yapılması gereken şey kuyruk sokumu ve makat çevresine, sırt bölgesine uygulanması gereken lazer epilasyon ile bölgelerin temizliğinin yapılmasıdır. Çünkü diğer temizlik ürünleri ile kişisel temizlik yapıldığında kıl köklerinin daha sert ve kalın bir şekilde çıkmasına yol açmaktadır. Lazer epilasyon ile yapılan kişisel temizlikte kılların son bulması ve kıl köklerinin daha da zayıf hale gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bu makat hastalığının yaşanmasına biraz da olsa önlem alınmış olabilir.

Leave a reply