• MERKEZ ŞUBE: BAKIRKÖY / ŞUBE 2: KADIKÖY
  • 444 8 623

Kıl dönmesi belirtileri, makat bölgesi, kuyruk sokumu bölgesi gibi alanları etkileyerek, kişilererin günlük yaşantılarını sekteye uğratabilmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? (Pilonidal Sinüs Belirtieri)

  • Kuyruk sokumu (koksiks) üzerinde kitle oluşu ve çukur görünümü,
  • Kuyruk sokumu bölge dokusunun çok hassas ve kızarık oluşu,
  • Anal bölgede ortaya çıkan enfeksiyon sonucu oluşan şişlik ve kötü koku,
  • Bölgede kanlı ve koyu renkli, irinli iltihabik akıntılar,
  • Bölgede oluşan apseye bağlı olarak kişide gelişen halsizlik, ateş ve bulantı,
  • Dayanılması zor olan ağrı nedeni ile oturmakta ve yürümekte zorluk çekmek gibi kıl dönmesinin belirtilerini sıralayabilmek mümkündür.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hangi Bölgelerde Görülür?

Kıl dönmesi belirtileri içerisinden çoğunluğu genelde kuyruk sokumu ve çevresinde görülmektedir. Kuyruk sokumu bölgesinde görülmesine rağmen koltuk altı, boyun, kasık bölgesi, yüz, bacaklar, göbek etrafı gibi kıl yoğunluğunun olduğu bölgelerde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Bu hastalık kişiye oldukça rahatsızlık hissi veren bir durumdur. Bu nedenle karşılaşıldığında bir hekime danışmak, kıl dönmesinin ilerlemesini önlemede büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. İstenmeyen ve utanılacak bir bölge olan kuyruk sokumunda yer alması nedeni ile birçok kişi doktora gitmekten çekinir. Fakat birçok makat hastalığında olduğu gibi kıl dönmesinde de utanmadan, çekinmeden doktora başvurarak, hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Pilonidal sinüs olarak da bilinen bu rahatsızlık, makat bölgesi üzerinde yer alan bir hastalıktır. Daha iyi bir şekilde açıklamak gerekirse eğer; intergluteal sulkus diye adlandırılmış olan iki kalça arasındaki sırt, bel gibi vücut üzerinden dökülen kılların birikerek, cildi tahriş etmek suretiyle, cilt içerisine girmesi ile oluşarak kistik bir yapı haline gelmesidir. İntergluteal sulkusun, deri altında yer alan yağ dokuları küçük abseleri hapsederek, bölgeye verilen basıncın artmasına bağlı olarak drenaj amaçlı bir yolun açılmasına neden olur.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi belirtileri arasında bulunan müdahale edilmeyen, her geçen süreç içerisinde oluşan bu apse, cilt dokusu içerisinde hızlıca ilerleyerek yayılım sağlar. Sonucunda da kıl dönmesi rahatsızlığı ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da akıntı, şişlik, ağrı, kızarıklık ile karşılaşılabilir. Kıl dönmesinin görülme yaş aralığı net olarak bilinmese de ergenlik çağında başlayan makat hastalıkları arasında yer alır. Genellikle 15-25 yaş aralığında görülme sıklığı fazlasıyla yaygındır. Ülkemizde olduğu gibi dünya üzerinde de özellikle Akdeniz İkliminin yaşandığı ülkelerde, yaz sıcaklığının yoğun ve kurak olmasından kaynaklı olarak burada yaşayan bireylerde daha sık rastlanılmaktadır. Çünkü nem açısından yoğun olan ortamlar, kıl dönmesinin oluşması için en ideal ortam şartlarına sahiptir.

Bu rahatsızlık genelde üretken dönemde yani okul çağlarında olan kişilerde sıklıkla karşılaşılabilir. Yaş etkisi çok olmamasına rağmen kadınlara nazaran erkek bireylerde kıl dönmesi belirtileri daha sık yaşanmaktadır. Kıl yoğunluğundan kaynaklı olarak ve nemli ortam yoğunluğunun fazla oluştuğu askerlik dönemlerinde, erkek bireylerde oldukça sık rastlanılmaktadır. Askerlik döneminde bu hastalık ile karşılaşan bireylere birçok belirti gösterebilir.

Zihnimizi ve bedenimizi dinlendirmek için kişinin tatile çıkmaya ihtiyacı vardır. Tatile çıkan bireylerde uzun süreli istirahat etmek gibi yatarak dinlenme sonucunda bile bu rahatsızlık görülebilir. Çünkü kılın tek yönlü hareketi ile iki kalça arasına yerleşen kıl ucu, uzun süre oturmaktan veya yatmaktan dolayı bölgeye yapılan baskının sonucunda biraz daha ilerlemiş olur. Bu nedenle kıl dönmesine sebebiyet verebilir.

Pilonidal sinüs, oldukça fazla kilo sahibi olan ve özellikle obezite problemi yaşayan bireylerde oldukça sık rastlanılmaktadır. Çok kilodan kaynaklı olarak fazla terleme nedeni ile kılların cilde yapışması sonucu oluşmaktadır. Belirtilmiş olan bu etkenlerin yanı sıra kıl dönmesi hastalığı çoğunlukla bölgesel olarak kıl yoğunluğunu yüksek olan, kalın kıl köklerine sahip kişilerde de görülebilmektedir. Bilinmesi gerekir ki hijyene önem vermeyen bireylerde görülme sıklığı daha da çok yaşanmaktadır.

WhatsApp Hemen Ara